BRATISLAVA. Voľba generálneho prokurátora sa bude opakovať dovtedy, kým sa koalícia nenaučí rešpektovať ústavu a správať sa normálne. Pre TASR to dnes povedal podpredseda Smeru Robert Kaliňák.
Dodal, že pokiaľ voľba opäť neprebehne tajne, tak sa ktorýkoľvek neúspešný kandidát môže obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR a ten môže opäť vyhlásiť hlasovanie za neplatné a nariadiť jeho opakovanie. Stať by sa tak podľa neho mohlo aj v prípade, že by bol zvolený bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, niektorý z poslancov by prezradil, ako hlasoval a neúspešný kandidát by sa obrátil na ÚS SR s tým, že boli porušené jeho práva.
"Môže sa to stať. Voľba sa tak bude opakovať dovtedy, kým Ústavný súd nepovie, že je to v poriadku. Teda pokiaľ sa koalícia nenaučí, že má rešpektovať ústavu a pokiaľ sa nenaučia normálne správať. Veď to je smiešne. Majú 18 rokov, vedia, čo je ústava, prisahali na ňu, tak nech si z toho nerobia dobrý deň," vyhlásil Kaliňák. Zdôraznil, že poslanci Smeru budú na 100 percent hlasovať tak, ako im káže Ústava SR.
Dodal, že aby prebehla voľba úplne podľa zákona, musí byť po hlasovaní v urne zo 150 prebraných hlasovacích lístkov všetkých 150. Podľa Kaliňáka sa však koalícia zastrája zmariť voľbu tak, že síce preberú hlasovacie lístky, no v urne budú napokon iba lístky opozície. Okrem toho si vraj chcú koaliční poslanci ukazovať hlasovacie lístky na mieste, na ktoré nebudú mať prístup médiá. "Ale to je rovnaké porušenie práv, ako bolo to prvé," povedal exminister vnútra.
Dodal, že ak chce koalícia mariť voľbu, môže, ale v tom prípade bude koalícia konať nedemokraticky a protiústavne. "A každý si to môže vyhodnotiť, že táto koalícia má ďaleko od demokracie," upozornil Kaliňák.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) po pondelkovom (2.5.) rokovaní Koaličnej rady vyhlásila, že vládna koalícia rešpektuje rozhodnutie ÚS SR, ktorý prikázal parlamentu zopakovať tajnú voľbu generálneho prokurátora a v zmysle verdiktu bude aj 17. mája konať. Spoločným kandidátom koalície je opäť Jozef Čentéš. Šéfka kabinetu zároveň zopakovala, že jej rozhodnutie podať demisiu v prípade zvolenia opozičného nominanta Dobroslava Trnku stále platí.
"Žiadne pokyny žiaden poslanec nedostane, žiadne nie sú. Žiadna obštrukcia, žiadne porušovanie princípov tajnej voľby, štandardná tajná voľba so všetkými výsledkami a možnosťami, ktoré to prináša," uistila šéfka exekutívy. Vylúčila teda aj možnosť, že koaliční poslanci svoj hlas neodovzdajú a hlasovací lístok vynesú von, aby dokázali, že dodržali dohody.
Práve koordinácia a vzájomné kontrolovanie sa poslancov pri predchádzajúcej tajnej voľbe šéfa Generálnej prokuratúry SR s cieľom zvoliť koaličného kandidáta Čentéša boli dôvodom, prečo ÚS prikázal voľbu zopakovať.