Bratislava 28. júna (TASR) - Niektorým koaličným poslancom chýbala v správe o stave republiky, ktorú dnes predniesol na pôde parlamentu prezidenta SR Rudolf Schuster, vízia krajiny do budúcnosti. Podľa avizovaných informácií čakali, že tá bude mottom celej správy.
Podpredseda NR SR a predseda SMK Béla Bugár však okrem toho, že nič podobné v správe nenašiel, pozitívne hodnotil skutočnosť, že prezident vyzval občanov, aby sa zúčastnili na septembrových voľbách a politické strany viedli medzi sebou korektnú volebnú kampaň.
Poslancovi SDK Pavlovi Prokopovičovi sa správa javila ako príhovor k občanom. Bol veľmi nemilo prekvapený a sklamaný z toho, že avizovaná vízia sa v nej neobjavila. Rovnako bol rozčarovaný z ekonomickej časti jeho správy. Prokopovič sa domnieva, že prezident neobjektívne hodnotil stav ekonomiky ako celok. Myslí si, že ten, kto mu písal túto časť to podľa neho buď urobil úmyselne alebo nemá základné znalosti o stave ekonomiky.
Poslanec a podpredseda KDH Vladimír Palko sa domnieva, že prezident sa ukázal ako pozorný štatistik, pretože zachytil všetky problémy, s ktorými spoločnosť zápasí. Podľa jeho slov ale bola táto správa priaznivejšie orientovaná voči súčasnej opozícii. Isté kritické poznámky k vláde však boli oprávnené, dodal Palko.
Za vlažnú označil správu nezávislý poslanec Peter Tatár. Ten si tiež myslí, že prezident nehovoril o zásadnej zmene do budúcnosti.
Ako komplexnú aj kritickú zhodnotil správu poslanec Marián Mesiarik (SOP-LDÚ-SZS), ktorý k nej nemal vážne výhrady. Z jeho vystúpenia mal ale dojem, že Slovensko sa nachádza v hlbokej ekonomickej, sociálnej aj morálnej kríze. Prezident však podľa jeho slov predostrel aj nejaké východiská. Nezávislý poslanec Peter Weiss posúdil prejav ako štátnický a orientovaný na budúcnosť.
Ivan Gašparovič (HZDS) sa domnieva, že z troch správ, ktoré prezident doteraz na pôde parlamentu predniesol, bola dnešná najvyváženejšia. Jeho vystúpenie bolo podľa neho prvýkrát dobré. HZDS ale prekvapila situácia, že koaliční poslanci nezahlasovali za to, aby sa k správe otvorila rozprava.
Výsledok hlasovania zarazil aj nezávislého poslanca Viliama Oberhausera. Ocenil v správe pasáže o nevýhodných predajoch strategických podnikov a veľmi odvážne pomenovanie situácie, ktorá nastala okolo nebankových subjektov.
Za typickú správu pred voľbami ju označil ďalší nezávislý poslanec Rastislav Šepták. Ten zastáva názor, že prejav mohol byť viac kritický voči vláde. Páčilo sa mu, že prezident Schuster hovoril o vysokej nezamestnanosti a o všetkých problémoch, čo Slovensko trápia, pričom sa snažil byť nadstranícky.