Bratislava 28. júna (TASR) - Na čo najväčšiu účasť na septembrových parlamentných voľbách vyzval dnes občanov Slovenska v prejave pred zákonodarným zborom prezident SR Rudolf Schuster. Argumentoval tým, že pôjde o najdôležitejšie voľby od roku 1989.
Jedine vysokou účasťou na hlasovaní možno podľa prezidenta dosiahnuť objektívny výsledok, a tak rozptýliť obavy zahraničia o smerovanie Slovenska. Prezident pripomenul, že tento svoj názor tlmočil aj americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi na ich nedávnom stretnutí v Bielom dome. Občania by sa podľa prezidenta mali na voľbách zúčastniť napriek sklamaniu z dopadu reforiem na ich plecia. Nesmieme zľahčovať upozornenia zo zahraničia, súvisiace s našimi integračnými ambíciami, a najlepšie ich rozptýlime čo najvyššou volebnou účasťou, povedal dnes pred poslancami na pôde Národnej rady SR v poslednej správe o stave republiky.
Prezident v prejave niekoľkokrát vyjadril nádej, že nová vláda nadviaže na pozitívne výsledky súčasnej a napraví to, čo sa nepodarilo splniť Dzurindovmu kabinetu. "Verím, že Slovensko sa konečne zbaví svojej nie príliš lichotivej tradície pri vyrábaní čiernych kníh a v okamžitom negovaní výsledkov predchádzajúcej vlády. Tam kde sa však prekročil zákon, by mali zasiahnuť vyšetrovacie orgány, prokuratúra, súdy," povedal prezident.
Schuster podrobil kritike pôsobenie vlády vo viacerých oblastiach. Je presvedčený o tom, že súčasná vládna koalícia nenašla "silu a vôľu" koncepčne riešiť nedostatky a realizovať reformy pre svoje vnútorné rozpory. "Pri rokovaniach o mnohých problémoch často prevažovali stranícke a lobistické záujmy a odborné argumenty ostávali bokom," upozornil prezident. Za najzávažnejší neriešený problém pritom považuje nezamestnanosť, ktorého riešenie malo byť podľa prezidenta "kostrou celého snaženia vládnej koalície". Schuster poukázal aj na nerovnosť podmienok pre malých a stredných podnikateľov v porovnaní so zahraničnými investormi. Na ich podporu mala byť podľa neho vyčlenená aj niektorá zo štátom ozdravených bánk. Prezident upozornil aj na problém nekompetentného a často aj kriminálneho konania manažmentov skrachovaných podnikov, za ktoré sa nevyvodzuje zodpovednosť. Hlava štátu varovala aj pred dôsledkami rastúceho deficitu verejných financií, štátneho dlhu a deficitu obchodnej bilancie. Za príčiny tohto vývoja označila nepružnú ekonomiku, náročnú na dovozy, a tiež riešenie hospodárskych problémov prostredníctvom zdrojov z privatizácie veľkých podnikov.
Za málo účinné označil Schuster opatrenia tejto vlády v boji proti korupcii a za nepresvedčivé výsledky kabinetu v jeho odhaľovaní, a to aj napriek tomu, že ide o jeden zo záväzkov z Programového vyhlásenia vlády. Tento jav sa pritom vyskytuje v najvyšších sférach nášho spoločenského a politického života, vyhlásil prezident. Keďže poslancom sa nepodarilo ani v závere volebného obdobia schváliť zákon o konflikte záujmov, prezident dúfa, že nový parlament bude v tejto oblasti úspešnejší.
Vláda sa podľa prezidenta Schustera nemôže celkom zbaviť ani zodpovednosti za krach nebankových subjektov. Prezident pripustil, že za stratu svojich peňazí si môžu sami občania, ale "nie je možné, aby na nečinnosť či toleranciu štátu voči podvodnému konaniu doplácali iba vkladatelia a ich rodiny." Kompetentné orgány mali podľa neho indície o zlom hospodárení nebankových subjektov už od roku 1999 a nezasiahli. V tejto súvislosti sa kriticky vyjadril na adresu súdov, ktoré pri vyhlasovaní konkurzu či vydaní rozhodnutia o zákaze nakladania s majetkom konali príliš pomaly.
Prezident Schuster kritizoval prístup kompetentných k riešeniu problémov zdravotníctva. Nazdáva sa, že sa "namiesto koncepčných krokov často nechávajú uniesť iba čiastkovými kampaňovitými opatreniami". Ako príklad uviedol "rebríček hanby" lekárov, ktorí predpísali najviac liekov a "nelogické a v princípe nehumánne vynútenie dohôd" medzi nemocnicami a VšZP. Koncepčnejšie boli podľa prezidenta riešené problémy v oblasti školstva, výskumu a vedy.
Prezident sa vo svojom vystúpení vrátil aj k realizácii reformy verejnej správy. Upozornil na to, že plynulý prechod kompetencií na samosprávy nebude možný bez ich finančného krytia. Opakovane kritizoval politickú reprezentáciu, ktorá sa podľa neho z počtu nových krajov usilovala "vytĺcť politický kapitál". Mnohé začaté reformy sú však podľa neho dobrým odrazovým mostíkom pre budúcu vládu.
Schuster sa vo svojom vystúpení vrátil aj k vlaňajšiemu prejavu, ktorý kritizovali viacerí politici aj novinári. Prezident trvá na tom, že jeho kritika bola oprávnená a ani dnes sa jeho postoj nezmenil. Tvrdí, že jeho kritiku potvrdila aj správa komisie Európskej únie z novembra minulého roku aj predbežné závery Medzinárodného menového fondu z mája tohto roku.
V hodnotení zahraničnej politiky prezident vysoko vyzdvihol pokrok, ktorý sme zaznamenali v pripravenosti na vstup do EÚ a NATO. "O tom, že spojenci to s nami myslia vážne, svedčí aj májové hlasovanie senátu USA, na ktorom senátori veľkou väčšinou schválili návrh zákona podporujúci rozšírenie NATO a Slovensko bolo jednou zo siedmich krajín, ktoré získalo aj finančnú pomoc," povedal prezident. V tejto súvislosti dodal, že si cení zjednotenie všetkých zložiek výkonnej a zákonodarnej moci. Upozornil však aj na úskalia, ktoré súvisia so vstupom SR do EÚ. "Preto už teraz je potrebné realisticky zhodnotiť našu situáciu, pripraviť a prijať opatrenia, aby sme nebezpečenstvá včas eliminovali," vyhlásil prezident a dodal, že dôležité je aj informovanie občanov o kladoch i záporoch, ktoré členstvo v únii pre nich prináša.
Prezidentovu výročnú správu o stave republiky sledovali v snemovni okrem členov zákonodarného zboru aj ministri kabinetu na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom.