Firma, ktorá analyzovala podklady pre štatistický úrad, zistila stotisíc chýb.
BRATISLAVA. Štatistický úrad už vie, do akej miery sú jeho podklady na sčítanie obyvateľov chybné.
Po sťažnostiach primátorov a starostov si objednal analýzu chýb v podkladoch, ktoré posielal samosprávam a obvodným úradom. Zmluvu uzatvoril so spoločnosťou Data System Soft 21. apríla, výsledky mala odovzdať už 30. apríla. Sčítací komisári sa do ulíc vyberú 13. mája.
Hoci úrad za analýzu zaplatil 33 600 eur z verejných zdrojov a o kvalite podkladov na sčítanie jestvujú vážne pochybnosti, výsledky analýzy odmietol zverejniť.
Tajná analýza
Hovorkyňa štatistikov Eva Kelemenová najskôr tlmočila stanovisko predsedníčky úradu Ľudmily Benkovičovej, že ide o interné materiály. Neskôr odporúčala postupovať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
„Odpoveď poskytneme v zákonnej lehote, to je do ôsmich pracovných dní.“
V zmluve na vypracovanie analýzy, ktorú museli zverejniť na internete, sa pritom píše, že materiál je „zhotoviteľ povinný odovzdať aj v elektronickej podobe“. Jej zaslanie by si teda vyžiadalo poslanie jedného emailu.
Konateľ Data System Soft Roman Cisár potvrdil, že analýzu úradu už odovzdali.
Stotisíc chybných adries
Pri porovnávaní registra obyvateľov a registra domov, ktoré im poskytol štatistický úrad, našli asi stotisíc rozdielov. „Dá sa povedať, že asi stotisíc ľudí je vedených inde, ako v skutočnosti žijú. Mali by to opraviť,“ povedal Cisár.
Právnik Transparency International Pavol Nechala hovorí, že analýzu za verejné zdroje úrad sprístupniť musí.
„Ich postup možno hodnotiť ako obštrukciu a kalkulovanie s časom, pretože nakoniec ju budú musieť poskytnúť.“
Denník SME tento týždeň upozornil, že Združenie miest a obcí Slovenska i ministerstvo vnútra sa obávajú skreslených výsledkov sčítania. Štatistický úrad totiž samosprávam poskytol mapové podklady na vytvárania sčítacích obvodov, ktoré obsahovali množstvo nepresností.
V niektorých mestách a obciach chýbali celé ulice i domy, iné boli zle označené, alebo sa nachádzali úplne inde ako v skutočnosti.
ZMOS preto v marci úrad vyzval na okamžité prehodnotenie sčítacích obvodov, obvodné úrady patriace pod ministerstvo vnútra dokonca odmietli za ich vytváranie prebrať zodpovednosť.
Pred ministerstvom uprednostnili IBM
Ministerstvo vnútra tvrdí, že sčítacie obvody dokázalo vytvoriť cez svoj program. Štatistický úrad mu nedôveroval.
BRATISLAVA. Za internetovú aplikáciu, cez ktorú mali mestá, obce a obvodné úrady vytvárať sčítacie obvody, zaplatil Štatistický úrad 1,25 milióna eur.
Objednávku zadal úrad spoločnosti IBM vlani v apríli ako súčasť väčšej zákazky. Za automatizované spracovanie výsledkov sčítania obyvateľov zinkasuje IBM od štátu vyše osem miliónov eur.
Zmluvu a jej dodatky Štatistický úrad podľa nariadenia vlády zverejnil na stránke Úradu vlády, súbory sú však poškodené a nedajú sa otvoriť. Rado Baťo z Úradu vlády povedal, že technici Štatistický úrad na problém upozornia.
Úrad si aplikáciu od IBM objednal napriek tomu, že vlani vo februári mu programové riešenie núkalo ministerstvo vnútra. Program aj pilotne odskúšalo na obvodnom úrade v Trenčíne.
Štatistický úrad tvrdí, že projekt ministerstva bol z časového hľadiska nerealizovateľný.
Aplikáciu od IBM úrad mestám a obciam sprístupnil v januári.
„V čase nasadenia bola absolútne nepoužiteľná, systém zamŕzal a po desiatich minútach padal,“ opisoval situáciu primátor Turzovky Miroslav Rejda.
„Pri ostrom nasadení aplikácie sa ukázali kapacitné nedostatky technického charakteru, ktoré dodávateľ priebežne odstraňoval a preto sa proti nemu nevyvodili žiadne konzekvencie,“ napísala hovorkyňa úradu Eva Kelemenová.
Ešte väčším problémom sa však ukázali nepresnosti v mapových podkladoch. Tie podľa ministerstva vnútra vznikli chybným rozhodnutím Štatistického úradu vychádzať z leteckých máp a nie z podrobnejšej katastrálnej mapy.
Michal Piško

Beata
Balogová
