Strana občianskeho porozumenia (SOP) vznikla v roku 1998. Iniciátormi a hlavnými organizátormi pri jej príprave boli Rudolf Schuster, Pavol Hamžík, Marián Mesiarik, Igor Presperín a Peter Dvorský, ktorí sa vo februári 1998 stali aj členmi prípravného výboru. Na Ministerstve vnútra SR zaregistrovali SOP 19. februára 1998.
Ustanovujúci kongres SOP sa uskutočnil 5. apríla 1998 v Bratislave. Za predsedu strany zvolili Rudolfa Schustera, do funkcie 1. podpredsedu Pavla Hamžíka a za podpredsedu Igora Presperína. Marián Mesiarik a Peter Dvorský sa stali členmi republikovej rady. Ustanovujúci kongres prijal stanovy a programovú orientáciu strany.
Prvý kongres SOP sa uskutočnil 26. júna 1999 po tom, ako lídra SOP Rudolfa Schustera zvolili koncom mája 1999 za prezidenta SR. Novým predsedom SOP sa stal Pavol Hamžík a za 1. podpredsedu, ktorý podľa stanov zodpovedá za programové otázky, zvolil kongres Jána Mazáka.
Druhý republikový kongres SOP sa uskutočnil 20. mája 2000 v Poprade. Potvrdil vo funkcii predsedu Pavla Hamžíka, prijal hlavné úlohy strany na obdobie do roku 2002 a rozhodol o dôslednejšom plnení volebného programu SOP. Prvým podpredsedom sa stal Igor Presperín.
SOP vznikla s cieľom zmeniť stav, ktorý existoval v roku 1998, v čase jej vzniku. Dala si za cieľ prispieť k obnoveniu spoločenského porozumenia, vytvoriť vnútornú jednotu slovenskej spoločnosti, zamerať sa na denné potreby občanov a presadzovať začlenenie SR do integračných zoskupení. Druhý kongres SOP prijal dokument o smerovaní strany, ktorým sa strana hlásila k prúdu moderných stredoľavých strán Európy tzv. Nového stredu. V rámci Slovenska víta každú aktivitu vedúcu k štandardizácii politickej scény u nás. Ak dôjde na Slovensku k integrácii stredoľavých síl, SOP je podľa slov svojho predsedu Pavla Hamžíka pripravená s takýmto novovznikajúcim subjektom rokovať. Už v roku 200 prebiehali rozhovory o vzájomnej spolupráci medzi SOP a Sociálnodemokratickou stranou Slovenska.
Do parlamentných volieb 1998 išla SOP ako samostatný politický subjekt a získala 8,01 percent platných voličských hlasov, čo predstavovalo 13 poslaneckých kresiel v parlamente.
Vo februári 2001 zanikol na pôde parlamentu poslanecký klub SOP a vznikol nový klub s názvom SOP - Liberálnodemokratická únia (LDÚ) - Strana zelených na Slovensku (SZS). Tvoria ho bývalí poslanci SOP, poslanci LDÚ a SZS.