BRATISLAVA. Vláda súhlasila s podpisom Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Tento dokument prvýkrát v európskom priestore ustanovuje právne záväzné štandardy na predchádzanie násiliu na ženách a domácemu násiliu.
Zároveň má pozitívny vplyv na rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť. Kabinet prezidentovi odporučil, aby na jeho podpis splnomocnil šéfa slovenskej diplomacie a alternatívne stáleho predstaviteľa SR pri Rade Európy.
Ministerka spravodlivosti má s ďalšimi inštitúciami do prvého polroku 2013 pripraviť právnu analýzu dohovoru a v prípade potreby predložiť na rokovanie vlády návrh potrebných legislatívnych úprav. Po právnej analýze a prijatí potrebných legislatívnych úprav by mala dohovor definitívne odsúhlasiť vláda a parlament a potom ratifikovať prezident.
Cieľom dohovoru je ochraňovať ženy pred všetkými formami násilia (aj domáceho), predchádzať mu, trestne ho stíhať odstrániť ho. Dohovorom sa má prispieť k odstráneniu všetkých foriem diskriminácie žien a podporovať skutočnú rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi vrátane emancipácie žien.
Ďalším zámerom je navrhnúť komplexný rámec, politiku a opatrenia na ochranu všetkých obetí násilia na ženách a domáceho násilia a pomoc obetiam násilia.
Účastníci dohovoru budú garantovať poskytovanie podpory a pomoci organizáciám a orgánom činným v trestnom konaní, aby mohli efektívne spolupracovať na vytvorení integrovaného prístupu na odstránenie násilia na ženách a domáceho násilia.
Dohovor prijali 7. apríla na 1 111. zasadnutí Výboru delegátov ministrov Rady Európy v Štrasburgu. Otvorený na podpis bude 11. mája v Istanbule v Turecku v rámci tureckého predsedníctva vo Výbore ministrov Rady Európy.
Na rokovaniach o texte dohovoru sa aktívne podieľalo Ministerstvo spravodlivosti SR prostredníctvom svojho zástupcu v tzv. ad hoc výbore pre predchádzanie a boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu.
Pre medzinárodné spoločenstvo je ochrana ľudských práv žien a zákaz a prevencia ich diskriminácie v súčasnosti jednou z ľudskoprávnych priorít.
Súčasný vývoj naznačuje, že dohovor je ďalším medzinárodným štandardom v rámci ochrany a záruk ľudských práv a základných slobôd, ktoré demokratické a právne štáty poskytujú, konštatuje sa v predkladacej správe k materiálu, o ktorom rokovala vláda.
Dohovor zavádza aj kontrolný mechanizmus - tzv. skupinu expertov pre boj proti násiliu na ženách a domácemu násiliu – GREVIO. Zmluvné strany sú povinné sprístupniť potrebné zdroje pre fungovanie tohto mechanizmu a priznať členom GREVIO výsady a imunity ustanovené v dodatku k dohovoru.
Slovenská republika sa jeho podpisom má možnosť stať jedným z prvých členských štátov Rady Európy, ktorý dohovor podpíše, čím zároveň vyjadrí plnú podporu jeho cieľom. Očakáva sa, že dohovor podpíše 11. mája väčšina z členských štátov Európskej únie.
Platnosť nadobúda v prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí obdobia troch mesiacov odo dňa, keď 10 signatárov vrátane najmenej ôsmich členských štátov Rady Európy vyjadrí súhlas byť viazaný dohovorom.