Podľa Lipšica so spisom súhlasí dozorujúca prokurátorka úradu Špeciálnej prokuratúry aj špeciálny prokurátor.
BRATISLAVA. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) nevidí žiadny právny dôvod na to, aby do Národnej rady neprišiel návrh na zbavenie imunity Igora Štefanova (SNS) za kauzu nástenkového tendra. "Ak tam sú, tak sú politického charakteru," poznamenal po rokovaní vlády.
Ako ďalej dodal, spis, ktorý sa týka tohto prípadu, už prokuratúra preštudovala. Podľa neho s ním súhlasí dozorujúca prokurátorka úradu Špeciálnej prokuratúry aj špeciálny prokurátor.
"Teraz sa čaká na čo? Na voľbu generálneho prokurátora? Na hlasy pre konkrétneho kandidáta? To je jednoducho v právnom štáte absurdné a neprijateľné," dodal.
Podľa Lipšica príde návrh až po voľbe prokurátora
Parlament sa 17. mája v opakovanej tajnej voľbe pokúsi zvoliť nového generálneho prokurátora. Vyhovie tak nálezu Ústavného súdu. Lipšic v tejto súvislosti poznamenal, že jednotliví kandidáti, ktorí majú vplyv vo vedení GP, majú záujem na tom, aby voľba nejako dopadla.
"Potrebujú hlasy poslancov a jeden poslanec má byť trestne stíhaný," pripomenul. Je toho názoru, že až do tohto termínu návrh na zbavenie imunity Štefanova do parlamentu nepríde. "Čo považujem za škandalózne," zdôraznil.
Minister naďalej považuje za najlepšie riešenie, aby nový šéf prokurátorov vzišiel z verejnej a nie z tajnej voľby. Preto, aby voľba nebola poznačená vydieraním alebo korupciou.
"Ide o veľa, ide o charakter tohto štátu," konštatoval. Nechcel reagovať na kuloárne informácie o tom, že by sa mala zvyšovať cena za hlas poslanca v prípade, že zahlasuje za bývalého GP Dobroslava Trnku. "Ak sa dostali k vám, dostali sa aj ku mne," odpovedal na novinársku otázku, či sa takéto správy dostali aj k nemu.
Škoda za 3,6 miliardy korún
Šéf rezortu vnútra oznámil ešte 9. marca, že exminister výstavby Štefanov bude čeliť návrhu na zbavenie imunity za kauzu nástenkový tender, pri ktorom je podozrenie, že bol zmanipulovaný pre vopred určenú firmu.
"Konaním prišlo ku škode vo výške 3,6 miliardy korún. Ide o jednu z najzávažnejších káuz, kde sú podozriví vysokopostavení predstavitelia bývalej vlády," upozornil vtedy Lipšic.
Štefanov vnímal vystúpenie ministra pred médiami ako hrubý útok na svoju osobu a zasahujúci do jeho osobnej cti.
"Celá mediálna kauza, na ktorú reagoval minister Lipšic, je umelo vyvolaná a živená už niekoľko rokov," poznamenal s tým, že má záujem na čo najrýchlejšom vyriešení celej záležitosti a očistení svojho mena.
SNS avizovala podanie podnetu na GP za výroky Lipšica aj jeho štátneho tajomníka Maroša Žilinku k návrhu na odobratie imunity. Dôvodom bolo podozrenie, že obaja mali prekročiť svoje právomoci tým, že ako neoprávnené osoby nahliadli do vyšetrovacieho spisu.
Zbavením imunity sa má zaoberať Mandátový a imunitný výbor NR SR, ktorý dáva plénu v tejto veci odporúčanie.