Životopisy hlavných predstaviteľov SOP

Pavol Hamžík sa narodil 20. augusta 1954 v Trenčíne. Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (1978) a do roku 1984 bol právnikom ...

pavol hamžík

Pavol Hamžík sa narodil 20. augusta 1954 v Trenčíne. Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (1978) a do roku 1984 bol právnikom v Ústave mechanizácie odevnej výroby v Trenčíne. Neskôr, už počas pôsobenia v diplomatických službách, absolvoval postgraduálne štúdium na Diplomatickej akadémii v Moskve (1989-1991).

V zahraničnej službe bývalého Česko-Slovenska a neskôr samostatnej Slovenskej republiky prešiel všetkými stupňami diplomatickej hierarchie, od veľvyslaneckého tajomníka až po mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca. Začínal v roku 1984 na konzulárnom odbore federálneho Ministerstva zahraničných vecí (MZV) v Prahe, v rokoch 1985-1989 pracoval na zastupiteľskom úrade ČSSR v Dánskom kráľovstve. Ako člen československej delegácie sa zúčastnil na rokovaniach Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE, dnešná OBSE) vo Viedni, kde neskôr pôsobil vo funkcii zástupcu vedúceho vládnej delegácie na súbežne prebiehajúcich odzbrojovacích rokovaniach. Počas predsedníctva ČSFR v KBSE predsedal v roku 1992 riadiacej skupine KBSE pre riešenie krízy v Juhoslávii.

Od 1. januára 1993 bol vedúcim vládnej delegácie SR pri KBSE, v auguste 1993 ho vymenovali za vedúceho Stálej misie SR pri KBSE vo Viedni.

Od mája 1994 do konca augusta 1996 pôsobil ako veľvyslanec SR v Spolkovej republike Nemecko.

Od augusta 1996 do mája 1997 bol ministrom zahraničných vecí SR.

Hamžík bol v rokoch 1984 až 1989 radovým členom Komunistickej strany Československa. V polovici roka 1997 vystúpil aj z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), ktorého členom bol od septembra 1996.

V roku 1998 bol spoluzakladateľom a členom prípravného výboru Strany občianskeho porozumenia (SOP) a do 26. júna 1999 zastával funkciu prvého podpredsedu. Na 1. kongrese SOP zvolili Hamžíka za predsedu strany. V tejto funkcii nahradil Rudolfa Schustera.

V parlamentných voľbách v septembri 1998 získal Hamžík mandát poslanca Národnej rady (NR) SR. Začal si ho uplatňovať 9. mája 2001 a v parlamente je odvtedy členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Od 30. októbra 1998 do 4. mája 2001 pôsobil vo funkcii podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu.

Aktívne ovláda nemecký, anglický a ruský jazyk, dohovorí sa francúzsky, maďarsky a dánsky. Je ženatý a má dve deti.

x x x x x

Mária Machová sa narodila 19. februára 1953 v Prievaloch, okres Senica. V roku 1977 absolvovala Národohospodársku fakultu Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Kvalifikáciu si zvýšila štvorsemestrálnym štúdiom manažmentu verejných služieb na Masarykovej univerzite v Brne a študijnými pobytmi v Poľsku a Veľkej Británii.

Od roku 1977 učila na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v rokoch 1988-1993 bola vedúcou Katedry verejnej ekonomiky na ekonomickej fakulte univerzity. Napísala niekoľko vysokoškolských skrípt z ekonomiky a manažmentu verejných služieb.

Od roku 1994 bola odborná konzultantka a do októbra 1998 členka predstavenstva a výkonná riaditeľka Harvard Capital Consulting Slovakia. Machová bola členkou dozornej rady Harvardského rastového investičného fondu a krátko pôsobila ako riaditeľka a predsedníčka Predstavenstva a.s. Carpatia Consulta Hypotéka Banská Bystrica.

Od 30. októbra 1998 je Machová členkou vlády SR a ministerkou pre správu a privatizáciu národného majetku SR.

Na 2. kongrese Strany občianskeho porozumenia (SOP), ktorej je členkou od vzniku strany, ju zvolili za podpredsedníčku SOP pre ekonomiku.

Je slobodná, bezdetná.

x x x x

Ján Šimko sa narodil 3. júla 1952 v Krompachoch. Štúdium na Strojníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach ukončil v roku 1975. Postgraduálne štúdium absolvoval v roku 1989 na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave v odbore financie a finančné právo.

V rokoch 1975-1982 pracoval v Československých štátnych kúpeľoch v Novom Smokovci, po roku 1990 súkromne podnikal. V rokoch 1997-1998 pôsobil vo funkcii predsedu predstavenstva, od roku 1977 v a.s. Kúpele Štós.

V komunálnej politike sa angažoval v rokoch 1982-1998. Bol poslancom Mestského zastupiteľstva Starého Smokovca a neskôr viceprimátor mesta Vysoké Tatry.

Od 3. júna 2000 je podpredsedom SOP pre malé a stredné podnikanie.

Od septembrových parlamentných volieb 1998 je poslancom Národnej rady (NR) SR za SOP, podpredsedom Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Je ženatý a má 1 dieťa.

x x x x x

Igor Presperín sa narodil 6. decembra 1950 v Banskej Bystrici. Vyštudoval Pedagogickú fakultu Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej bystrici (1974) a Filozofickú fakultu Univerzity Komenského (FFUK) v Bratislave (1980). V roku 1986 obhájil dizertačnú prácu na FFUK a v roku 1995 absolvoval postgraduálne štúdium na Ekonomickej fakulte UMB Banskej Bystrici. Pôvodným povolaním bol učiteľ na základnej škole, neskôr externe prednášal na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici.

Dve volebné obdobia pracoval ako poslanec vtedajšieho Okresného národného výboru (ONV). Do roku 1989 bol podpredsedom Miestneho národného výboru v Banskej Bystrici, zodpovedným za ekonomický rozvoj a investičnú výstavbu v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí a kultúry. V rokoch 1990 až 1994 bol riaditeľom stredoškolských internátov.

Ako nezávislého kandidáta s podporou ľavicového bloku zvolili Presperína v roku 1994 za primátora Banskej Bystrice a bol ním do 28. decembra 1998.

Podieľal sa na vzniku a formovaní Strany občianskeho porozumenia (SOP). Po jej vzniku v apríli 1998 sa stal podpredsedom pre oblasť samosprávy. Na 2. kongrese SOP dňa 20. mája 2000 ho zvolili za 1. podpredsedu strany.

V parlamentných voľbách v septembri 1998 ho zvolili za poslanca Národnej rady SR za SOP a na prvej schôdzi parlamentu dňa 29. októbra 1998 za podpredsedu zákonodarného zboru.

Je členom predsedníctva a predsedom dopravnej sekcie Združenia miest a obcí Slovenska, členom kolégia ministra dopravy SR. Niekoľko rokov pôsobil ako športový funkcionár.

Je ženatý a má dve deti.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


  1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
  2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
  3. Rastie nám pokrivená generácia?
  4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
  5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
  6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
  7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
  8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
  9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
  10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
  1. Detské zúbky sú veda
  2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
  3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
  4. Rastie nám pokrivená generácia?
  5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
  6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
  7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
  8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
  9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
  10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
  1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 14 348
  2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 381
  3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 7 282
  4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 919
  5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 211
  6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 592
  7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 364
  8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 322
  9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 221
  10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 707

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

Neprehliadnite tiež

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.

Domov

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním

Vakcína proti chrípke poskytne spoľahlivú ochranu.