Bývalí disidenti žiadajú premiérku, aby sa zákon o Ústave pamäti národa nemenil tak, žeby bolo možné politicky zasahovať do personálnych otázok ústavu.
BRATISLAVA. Pripravovaná novela zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) nie je podľa predsedu KDH Jána Figeľa účelová a preto nemá obavy o osud ústavu.
"Ak by sme zmeny zákonov chápali ako účelové, tak samozrejme to môže vyvolávať pochybnosti. Ale tu nejde o účelovosť. Samotné personálne obsadenie je až nasledujúcou témou. Najskôr treba zvládnuť systémové zmeny," povedal Figeľ novinárom v súvislosti s listom, ktorý premiérke napísal bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský a bývalý člen strany František Mikloško.
Novela zákona o ÚPN je podľa Figeľa vo finálnej fáze. Má ju v gescii podpredseda vlády pre ľudské práva Rudolf Chmel.
Figeľ hovorí o novom prístupe
"My sme podporovali úpravu podmienok napríklad v zúžení počtu členov správnej rady. Pre nás ÚPN nie je téma na pochybnosti, ale skôr potvrdenie aktuálnosti a zvýšenie významu. Aktívna pamäť na akty štátneho zločinu si vyžaduje seriózny, aktívny ústav. Nevidím dôvod na obavy, skôr na nový prístup. Slovensko má po prvýkrát vládu bez bývalých členov komunistickej strany, ale zároveň je tu veľké pokušenie na zabúdanie na minulosť, jej zjednodušovaniu, preto inštitúcia ako ÚPN je veľmi dôležitá," dodal Figeľ.
Bývalí disidenti Ján Čarnogurský, František Mikloško a historici Milan Zemko a Jozef Jablonický žiadajú premiérku Ivetu Radičovú, aby sa zákon o Ústave pamäti národa nemenil tak, žeby bolo možné politicky zasahovať do personálnych otázok ústavu.
Vláda podľa autorov listu, ktorý sa ním obrátili na predsedníčku vlády, pripravuje také zmeny v zákone, ktorými by sa menilo vymenovanie predsedu správnej rady ÚPN, tvorba správnej rady, ako aj jej funkčné obdobie. V pondelok sa problémom zaoberala aj Koaličná rada, ale na oficiálnej tlačovej besede o tom predstavitelia koalície neinformovali.
Podľa disidentov nastanú politické tlaky
ÚPN sa podľa autorov listu vypracoval na ďalšie centrum výskumu najnovších dejín Slovenska.
"Jeho činnosť a publikácie nemusia vyvolávať všeobecný súhlas, ale zatiaľ obstáli v zásadnom vedeckom hodnotení. Pre pravdivý výskum a publicistiku o dejinách je dôležité, aby boli slobodné a chránené pred politickými tlakmi," napísali v liste Čarnogurský, Mikloško a Zemko.
Podľa nich zmena zákona o ÚPN, ktorá umožní výmenu predsedu správnej rady a správnu a dozornú radu pred uplynutím funkčného obdobia, vystaví ÚPN politickým tlakom.
Nové vedenie ústavu podľa autorov listu bude vplývať na výskumníkov, aby svoje výskumy prispôsobili požiadavkám momentálnej politickej moci, pretože inak bude hroziť opakovaná zmena vedenia ústavu.
"Zmena vedenia ústavu bude môcť byť aj pri každej zmene vlády. Odstrašujúci príklad je pri obdobnom ústave v ČR, kde sa v priebehu roka vystriedali štyria riaditelia," napísali v liste bývalí disidenti a historik. Podľa nich zmena zákona o ÚPN vytvorí podmienky pre politickú korupciu pri historickom výskume.
Prípravou novely zákona sa zaoberala komisia, ktorú zriadila premiérka. Návrh novely by mal do pripomienkového konania predložiť úrad vlády.