SME

Chmel: Referendum o slovenčine by bolo protiústavné

Konanie referenda o slovenčine ako výlučnom úradnom jazyku by bolo podľa podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela v rozpore s ústavou.

BRATISLAVA. Konanie chystaného referenda o slovenčine ako výlučnom úradnom jazyku by bolo podľa podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela (Most-Híd) v rozpore s ústavou.

"Používať jazyk národnostnej menšiny v úradnom styku garantuje článok 34 ústavy, článok 93 ústavy ustanovuje, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet, pričom práva národnostných menšín a etnických skupín (teda aj právo používať jazyk národnostnej menšiny v úradnom styku) sú zaradené do druhej časti ústavy – Základné práva a slobody," zdôrazňuje sa v texte Kancelárie podpredsedu vlády, ktorý agentúre SITA poslal Chmelov poradca Jozef Švolík.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásenie prináša desať odpovedí na sporné témy v súvislosti s chystanou novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

Kancelária podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny ďalej tvrdí, že nové znenie zákona nespôsobí obciam neúnosné finančné ťažkosti, pretože rozhodnutie o vedení agendy dvojjazyčne je na obci a môže sa teda rozhodnúť s prihliadnutím na svoje finančné možnosti.

Navyše, dopravné značky s označením obce v jazyku národnostnej menšiny nehradí obec, ale štát. Nové znenie zákona nemá priniesť ani dodatočnú záťaž pre podnikateľov. Napríklad jedálne lístky v menšinových jazykoch budú upravené len ako zákonná možnosť, nie povinnosť.

Chmelov útvar tiež nesúhlasí s tvrdením niektorých politikov, že novela smeruje k uzatvoreniu menšín do "jazykového geta", ale smeruje k rozšíreniu dvojjazyčnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Štátni zamestnanci orgánov verejnej správy musia ovládať štátny jazyk, keďže takáto povinnosť pre nich vyplýva zo zákona o štátnej službe," uvádza sa v texte. Odmieta aj názor, že rokovanie obecných zastupiteľstiev aj v jazykoch menšín spôsobí jazykový babylon.

"Novela zákona ustanovuje, ktoré sú tradične používané menšinové jazyky na Slovensku, na ktoré sa zákon vzťahuje. Bulharský, chorvátsky, český, maďarský, nemecký, poľský, rómsky, rusínsky a ukrajinský jazyk sa na tomto území používa stáročia. Tieto jazyky sú na Slovensku doma, ale treba ich používanie legitimizovať štátom a treba spresniť pravidlá ich používania," nazdáva sa Chmelova administratíva.

V súvislosti s nabádaním, aby sa s prijatím novely počkalo na výsledky sčítania ľudu, Chmelova kancelária upozorňuje, že výsledky budú známe až 27 mesiacov po sčítaní, teda v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

"Nevidíme dôvod na to, aby sme čakali ďalšie tri roky, keď návrh novely zákona je už hotový a z veľkej časti aj prerokovaný. (...) Demografické údaje a ich vývoj však nepredstavujú priamy dôvod potreby zmeny zákona, táto potreba spočíva predovšetkým v nedostatočnej a nejasnej úprave používania jazykov národnostných menšín v právnom poriadku SR ako aj v narušenej rovnováhe medzi úpravou používania štátneho jazyka a úpravou používania jazykov národnostných menšín," dodáva.

Kancelária obhajuje aj zrušenie povinného titulkovania menšinového vysielania. Pripomína, že táto povinnosť vznikla až v roku 2009 prostredníctvom novely zákona o štátnom jazyku a verejnoprávna televízia relácie titulkovala aj predtým.

"Odstránenie tejto povinnosti neznamená, že aj v Slovenskej televízii sa automaticky zruší titulkovanie menšinových relácií v štátnom jazyku, ale to, že súkromní vysielatelia už nebudú mať takúto povinnosť, čo otvára priestor na vznik aj súkromných televízií vysielajúcich v jazyku národnostnej menšiny. Bude len na nich, či chcú mať otitulkované vysielanie, alebo nie. Argumentovať tým, že ide ,o bariéru medzi väčšinovým národom a menšinami, považujeme za nesprávny postup, pretože pri takejto argumentácii by napríklad nemohla existovať ani jednojazyčná menšinová tlač, ktorá je na Slovensku realitou už mnoho desaťročí," argumentuje.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci ani po schválení novely nemajú byť diskriminovaní pri prijímaní do orgánov samosprávy alebo štátnej správy, pretože ovládanie menšinového jazyka nebude podmienkou na prijatie do zamestnania.

"Najefektívnejším spôsobom na zabezpečenie používania jazyka národnostnej menšiny je zamestnávanie aj takých osôb, ktoré príslušný jazyk ovládajú. O diskriminácii nemôže byť reč, keďže ide o legitímnu požiadavku, ktorá má svoju opodstatnenosť v ústavnom práve používať jazyky národnostných menšín v úradnom styku," nazdáva sa Chmelov útvar. Chmel tiež odmieta, že by novela sankcionovala ľudí za nepoužívanie menšinových jazykov.

"Sankcionované môžu byť len orgány štátnej správy a územnej samosprávy, ak nezabezpečia uplatnenie jazykových práv príslušníkov národnostných menšín a právnické osoby, ak na jazykovo zmiešanom území neuvedú informácie týkajúce sa ohrozenia života, zdravia, bezpečnosti alebo majetku občanov SR aj v jazyku národnostnej menšiny," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín už parlament v prvom čítaní schválil. Keďže viacero politikov vládnej koalície voči nemu formulovalo výhrady, predpokladá sa, že sa v druhom čítaní jeho znenie skoriguje. Rozhodnúť by sa o tom malo na nasledujúcej riadnej schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok 17. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 587
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 920
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 379
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 871
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 003
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 273
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 073
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Martin Pospíšil sa zranil v zápase Calgary

Slovenský útočník si zrejme poranil rameno.


Sportnet, TASR
Petra Vlhová.

Kosteličová po sezónnom výpadku ovládla olympijské hry.


Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


SkryťZatvoriť reklamu