BRATISLAVA. Skryté fotoaparáty, šifrovacie zariadenie, vyznamenania, mapa konšpiračných bytov v Bratislave, fotografie, dokumenty a ďalšie dôkazy o činnosti komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) odhalí výstava Prísne tajné, ktorú otvoria budúci štvrtok v Slovenskom národnom múzeu. Výstavu pripravil Ústav pamäti národa. Potrvá do 11. septembra.
„Pôjde o prvú výstavu na Slovensku, ktorá sa bude komplexne venovať Štátnej bezpečnosti. Obsiahne obdobie od jej počiatkov – 40. rokov, až do pádu režimu v roku 1989,“ povedal hovorca ÚPN Ján Pálffy.
Na výstave bude zoznam rezidentúr, ktoré pôsobili vo svete, dokumenty týkajúce sa príslušníkov i spolupracovníkov tajnej polície. Ukáže spôsoby sledovania ľudí, obdobie normalizácie, ale aj pádu režimu a skartácie dokumentov v decembri 1989.
„Budú tam aj panely venované portrétom obetí – ľudí, ktorých prenasledovali – a budú doplnené aj o videoukážky z ich svedeckých výpovedí, ktoré ÚPN nakrútil,“ povedal Pálffy.
Bývalý disident Miroslav Kusý je rád, že takáto výstava bude. „Keď som objavil svoj prvý odpočúvací prístroj, bol veľmi primitívny. Bol nalepený plastelínou na kus dosky,“ spomína si.
Činnosť ŠtB sa začala na Slovensku komplexne odkrývať až v roku 2003, keď ÚPN vznikol a jeho činnosť rozbehol prvý riaditeľ Ján Langoš.
Česko na rozdiel od nás už malo viac špeciálnych výstav o tajnej službe. V Prahe napríklad vystavovali fotografie sledovaných osôb od príslušníkov ŠtB, sprístupnili zrekonštruovanú pozorovateľňu služby na veži kostola na Malej Strane. V Brne zasa na centrálnom námestí vystavili veľké fotografie miestnych šéfov ŠtB aj s textami o nich.
Pred desiatimi rokmi bola na Slovensku istý čas česká výstava s názvom Malí(k) Urvi, ktorá na fotografiách a obrazoch znázorňovala 36 bývalých spolupracovníkov ŠtB, KGB, dôstojníkov ŠtB a komunistických kádrov, čo zastávali významné miesta aj po páde komunizmu.

Beata
Balogová
