Platy treba zvýšiť najskôr sestrám, odkazuje lekárom premiérka.
BRATISLAVA.BRATISLAVA. Lekárski odborári vo štvrtok večer predpísali svojim kolegom v nemocniciach český recept a začali pripravovať podávanie hromadných výpovedí.
„Doterajšie rokovania nikde neviedli,“ zdôvodňuje rozhodnutie šéf odborárov Michal Polician, ktorý je nespokojný s prístupom premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) aj ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH).
České skúsenosti Čo požadujú od štátu dodržiavať Zákonník práce, dofinancovať zdravotnícke zariadenia, zastaviť transformáciu nemocníc, zvýšiť platy lekárov až na trojnásobok priemerného platu,
Ich poradcom je Martin Engel, šéf českého lekárskeho odborového klubu, ktorému sa neústupčivosťou vláde a schopnosťou presvedčiť kolegov – výpoveď ich podalo až 3800 – podarilo vo februári pre biele plášte vyrokovať výrazne zvýšenie platov o päť– až osemtisíc českých korún a garanciu ďalšieho nárastu v nasledujúcich rokoch.
„Podrobne nás informoval o akcii českých lekárov a poučil nás o chybách, ktoré urobili a môžeme sa im vyhnúť,“ vysvetľuje Polician.
Od budúceho týždňa začnú jednotlivé odborárske združenia informovať členov o príprave podávania hromadných výpovedí. Odborový predák tvrdí, že majú zastúpenie vo všetkých krajoch, v malých i veľkých nemocniciach. Koľkí sa zapoja, nevedel povedať.
Odborári už oslovujú právnické agentúry, ktoré majú pripraviť celý proces podávania hromadných výpovedí. Akciu chcú zaplatiť z členských príspevkov.
Premiérka: Najskôr sestry Polician hovorí, že napriek príprave výpovedí sú ochotní ďalej rokovať a dohodnúť sa s ministrom aj premiérkou.
„Dnes, keď celá štátna správa znižovala platy o desať percent, nie je možné vysoko zvyšovať platy lekárov,“ reaguje Úrad vlády a dodáva, že ak niekomu v prvom kole treba platy zvýšiť, tak sú to zdravotné sestry.
„Ministerstvo zdravotníctva považuje za neetick a nevhodné, ak nakoniec lekári pri rokovaniach o situácii v zdravotníctve budú pacientov používať ako rukojemníkov,“ povedala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová.
Opatrnosť Denník SME oslovil niekoľko desiatok lekárov. Nálada je zatiaľ zdržanlivá – mnohí sa zhodujú, že peňazí je v zdravotníctve málo, zároveň však pochybujú, či sa dokážu zjednotiť ako v Česku.
„Situácia je síce kritická a zo dňa na deň sa zhoršuje, ale pochybujem, že hromadné výpovede sa u nás stretnú s takou masívnym ohlasom ako v Čechách,“ hovorí lekár z košickej nemocnice. Svoje meno odmietol zverejniť.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula aj šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníkov Anton Szalay si podporu hromadných výpovedí predstaviť vedia.
Českí lekári štrajkom získali
Ďakujeme, odchádzame, odkázali odborári vláde. Nakoniec si vydupali vyšší plat.
PRAHA, BRATISLAVA. Hovorili o nich ako o vydieračoch, či zradcoch. No 3800 českých lekárov na prelome rokov necúvlo, vytrvali a nakoniec dosiahli svoje.
„Ďakujeme, odchádzame,“ odkázali vláde. Tvrdili, že sa im neoplatí pracovať doma a Nemecko s niekoľkonásobnými platmi ich s radosťou privíta.
Pre mnohé nemocnice išlo o existenčnú hrozbu. Najviac ohrozené boli pôrodné oddelenia. Výpoveď podal každý štvrtý gynekológ alebo pôrodník. Vláda hovorila o krízovom stave, situáciu mala zachraňovať armáda.
Či len blufovali, alebo by od marca tisíce lekárov naozaj húfne odišli za hranice, Česi nakoniec nezistili. Vláda našla v rozpočte pre nich peniaze a minister zdravotníctva Leoš Heger sa s odbormi dohodol. Lekárom zdvihli platy a do roku 2013 budú mať 1,5 až 3–násobok priemernej mzdy. Išlo o jednoznačne najúspešnejšiu akciu odborov v Česku.
(mak)
Nemocnice o hrozbe odchodom nevedia
Šéfka lekárskych odborov v Banskej Bystrici označila hromadné výpovede za krajnú možnosť.
BANSKÁ BYSTRICA . Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici nemá žiadne informácie o tom, že by sa lekári chystali podávať hromadné výpovede.
Riaditeľ Michal Bucek tvrdí, že v inej súvislosti včera rokoval s predsedníčkou lekárskych odborov nemocnice a nič mu ani len nenaznačila.
Sú iní „Nikdy som nad riešením hromadných výpovedí lekárov neuvažoval a neverím, že by sme sa mohli dostať do takéhoto problému. Na Slovensku je dosť lekárov, ktorí do toho nepôjdu. Sme iní ako Česi,“ reagoval na otázku, či má nemocnica pripravený krízový variant na riešenie podobnej situácie. Bucek by sa ako lekár k hromadným výpovediam nepripojil.
Šéfka lekárskych odborov v Rooseveltovej nemocnici Eva Vnenčáková hovorí, že hromadné výpovede sú iba jednou z možností, vraj krajnou.
Ani lekári ešte nevedia „Ešte rokujeme s pani premiérkou. Zatiaľ nemáme ani jednoznačné stanovisko našich lekárov, či by do toho išli,“ dodala. Pripojila by sa, len keby sa situácia „dostala na hranu“. Hromadné výpovede Vnenčáková nepovažuje za adekvátne riešenie. Štát však podľa nej nevyužíva všetky možnosti na riešenie zlej situácie v zdravotníctve, takže nemajú veľa možností.
Vedenie Univerzitnej nemocnice Martin reagovalo na otázky týkajúce sa možnej hrozby hromadných výpovedí a prípadného riešenia krízovej situácie stručne: „Vedeniu nemocnice neboli oznámené žiadne výpovede lekárov v súvislosti s aktuálnymi odborárskymi protestami.“
Daniel Vražda
Anketa
Zapojíte sa do chystanej akcie hromadných výpovedí?
Zatiaľ o tom nemám žiadne informácie, ale ak by to bolo hromadné, tak by som to podporila, pretože to, čo sa deje, je viac ako únosné.
Magdaléna Jambrichová, kardiologická ambulancia, Nemocnica s poliklinikou, Poprad
Pôvodne som do toho chcel ísť, ale ako teraz čítam rôzne diskusie, tak asi nie, pretože na Slovensku, na rozdiel od Česka, lekári nemajú podporu vo verejnosti, považujú nás za akýchsi parazitov, takže som skeptik. Keď nás nepodporujú ľudia, politici nás nepodporia už vôbec.
Peter Haupt, Gastroenterologické centrum, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Ak sa k tomu moji ľudia odhodlajú, budem stáť za nimi. Vidím, koľko práce robia, za koľko, v akých katastrofálnych podmienkach a nikoho to nezaujíma. Na ťahu je vláda. Koľko rokov prešlo od revolúcie a žiadna vláda v zdravotníctve reálne nič neurobila. Na Slovensku sa majú dobre ľudia, ktorí kradnú, pseudocelebrity a
firmy, ktoré parazitujú na zdravotníctve. V tomto marazme sa máme tváriť, že sa nič nedeje? Za výzvou pevne
stojím. Máme protestovať pred Úradom vlády? To nikoho nezaujíma a nič sa tým nezmení.
Jozef Valky, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici
Nepridal by som sa. Jednoznačne som proti takýmto spôsobom. To nie je riešenie.
Karol Mičko, primár Interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Rimavskej Sobote
Ak sa situácia v zdravotníctve stále zhoršuje, treba s tým niečo robiť. Hromadné výpovede sú jedným z riešení, ale musela by to byť kolektívna sila. Ak by to urobilo obrazne povedané dvadsať lekárov, ministerstvu by bolo jedno, či odchádzajú špičkoví odborníci na európskej úrovni. Keby sa lekári vedeli hromadne dohodnúť, tak by som to urobil. Len na porovnanie podmienok. Nedávno som dostal ponuku pracovať v Česku za trojnásobok terajšieho platu, ale stále som lokálpatriot.
Ľubomír Marko, primár oddelenia miniinvazívnej chirurgie a endoskopie v Banskej Bystrici
(jkr, kor)

Beata
Balogová
