Šéfka Štatistického úradu viní ministerstvo vnútra zo sabotáže sčítania.
BRATISLAVA. Týždeň pred začiatkom sčítania obyvateľov sú v otvorenom spore dve inštitúcie, ktoré za akciu za 30 miliónov eur zodpovedajú.
„Nechcela som viesť vojnu a zaťažovať verejnosť. Otvorenie tohto problému tesne pred sčítaním však považujem za jeho priame ohrozenie,“ vyhlásila včera na mimoriadnej tlačovke predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.
Kto vyvodí zodpovednosť? Fakty Chyby v mape
V Turzovke chýba 500 domov V Spišskej Novej Vsi zmizli celé paneláky V Čiernom Balogu sú popletené miestne časti Časť Braväcova je inde ako v skutočnosti V Trenčianskych Tepliciach boli zle očíslované domy
Šéfka štatistikov tak reagovala na ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), ktorý v stredu označil prípravu akcie za nezvládnutú a naznačil, že by mala byť vyvodená zodpovednosť.
„Vyvodzovanie zodpovednosti voči štátnym úradníkom je veľmi dobrá téza, ale mala by platiť všeobecne,“ kontrovala Benkovičová.
Štatistický úrad a ministerstvo vnútra sú pre sčítanie obyvateľov v konflikte už mesiace. Situácia zašla tak ďaleko, že ministerstvo obvodným úradom odporučilo, aby za prípravu sčítania nepreberali zodpovednosť.
Štatistikom vyčítajú, že si na vytváranie sčítacích obvodov zvolili nevhodné mapové podklady, v ktorých sú domy, ulice i celé štvrte zakreslené s chybami. Tie museli viaceré mestá a obce opravovať v preťaženej aplikácii po nociach, časť nepresností čaká až na sčítacích komisárov v teréne.
Úrad tvrdí, že chyby spôsobilo ministerstvo, keď im v mapách nevyznačilo rozdelenie obcí na menšie časti.
Ministerstvo oponuje, že na málo podrobných mapách zhotovených z leteckých snímok, s ktorými štatistici pracujú, časti obcí presne vyznačiť nevedeli. Úradu geodézie, kartografie a katastra preto odovzdali hranice častí obcí na katastrálnej mape.
Šéfka Štatistického úradu vystupuje demogogicky, tvrdí Marián Leško
Úrad geodézie sa v decembri priklonil na stranu ministerstva a na tvorbu sčítacích obvodov odporučil katastrálnu mapu, ktorá je podľa neho podrobnejšia, obsahuje adresy a obce sú na ňu zvyknuté.
Ministerstvo vzápätí Štatistickému úradu navrhlo, že na katastrálnych mapách vytvorí sčítacie obvody samo.
Záhadní štatistici „V čase, keď prišli s návrhom uplatniť vlastný projekt, mali sme už osem mesiacov podpísanú zmluvu s firmou IBM,“ tvrdí Benkovičová. „V auguste ešte bolo všetko v najlepšom poriadku, na jeseň už nie. Otázkou zostáva, komu tento spor vyhovuje a prečo,“ vyhlásila.
Odpovedi na otázku, či tým myslí, že nové vedenie rezortu chcelo dať zarobiť na sčítaní inej firme, sa vyhla. Spochybňuje aj vhodnosť katastrálnych máp. Letecké mapy im vraj ako vhodnejšie vyšli z posudkov. Z akých, úrad niekoľko dní neodpovedá.
Šéfka štatistikov presviedča, že nezrovnalosti výsledky sčítania neohrozia. Podľa analýzy, ktorú si dali spracovať, je v podkladoch na nesprávnych adresách vedených 124-tisíc obyvateľov.
„V týchto obciach budú naši pracovníci komisárom pomáhať.“
Radila Mečiarovi i Ficovi. Teraz vedie štatistiky
Ľudmila Benkovičová radila pred príchodom na Štatistický úrad politikom z bývalej vládnej koalície.
BRATISLAVA. „Nejdem na nejaké dobyté územie, aby som tam robila čistku. Nikoho nebudem odvolávať z politických dôvodov,“ hovorila Ľudmila Benkovičová vo februári 2007, keď ju na návrh vlády Roberta Fica vymenoval prezident za predsedníčku Štatistického úradu.
Za štyri roky sa však viackrát objavili podozrenia, že úrad pod jej vedením nemusí byť úplne nezávislý od politiky.
K politike mala po roku 1989 vyštudovaná sociologička a dovtedy členka komunistickej strany blízko.
V rokoch 1995 až 1998 – za vlády Vladimíra Mečiara – pracovala na Úrade vlády ako vedúca oddelenia analýz a odborná poradkyňa na tlačovom a informačnom odbore, ktorý zrušil tlačové besedy po zasadnutiach vlády.
Po odchode HZDS do opozície odišla do Slovenského rozhlasu na odbor mediálneho výskumu. Ten časť Rozhlasovej rady neskôr kritizovala, že sa odbor namiesto prieskumov pre rozhlas venoval hlavne politickým prieskumom.
So šéfom Smeru Robertom Ficom sa podľa jej slov zoznámila práve vďaka prieskumom. Smer si zadal komerčný prieskum a ona mu odovzdávala výsledky.
Po príchode Ficovej vlády sa Benkovičová stala jeho „poradkyňou pre komunikáciu a verejnú mienku“. Z rozhlasového odboru mediálneho výskumu s ňou k politikom Smeru odišiel aj Ivan Sečík, ktorý sa stal štátnym tajomníkom ministerstva kultúry za Ficovu stranu.
Benkovičová premiérovi radila od septembra 2006 do februára 2007 a v Smere bola považovaná za jasnú voľbu na šéfku Štatistického úradu.
Nevyhla sa podozreniam z nadpráce pre Smer.
V apríli 2009 novinári márne čakali na každomesačné zverejnenie prieskumu preferencií Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM), ktorý jej podliehal. Vedenie Štatistického úradu to totiž zakázalo. Dôvod je nejasný. SME sa k výsledkom dostalo. Ukazovali šesťpercentný pokles Smeru a nárast vtedajšej opozície.
Hneď od mája nechala ÚVVM zrušiť úplne a zakázala politické prieskumy.
Keď vznikla zbierka na sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade, čo bola akcia v réžii politikov Smeru, prispela 350 eurami.
Objavili sa aj ďalšie pochybnosti. Podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť úrad pomocou zmeny metodiky zaokrúhľoval čísla o miere chudoby pozitívnejšie pre Ficovu vládu, skreslil vývoj inflácie a nesprávne vykázal údaje o zamestnanosti a nezamestnanosti.
Benkovičovej funkčné obdobie sa končí vo februári 2012.
Miroslav Kern
Kúpili luxusné Audi
Podpredseda Štatistického úradu má jazdiť na Audi A6. Politici tento nákup kritizujú.
BRATISLAVA. Štatistický úrad zaplatí vyše 57tisíc eur za luxusné Audi A6. Kúpnu zmluvu s firmou Porsche Slovakia tento týždeň podpísala šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová.
Tá na Audi jazdiť nemá. Auto bude využívať pri plnení služobných úloh podpredseda úradu Štefan Schill, ktorý podľa hovorkyne Evy Kelemenovej potreboval vymeniť sedemročný VW Passat.
Vozidlo má najazdených 190tisíc kilometrov.
Audi má koženné sedadlá a moderný navigačný systém. „Ide o zbytočné mrhanie štátnymi peniazmi. Je najvyšší čas na odvolanie pani Benkovičovej,“ tvrdí poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý.
„Škoda, že som nevedel o nákupe. Ľubo Galko (minister obrany) by jej rád posunul sedmičkový bavorák, čo je ešte luxusnejšie auto,“ komentoval nákup šéf parlamentu Richard Sulík z SaS.
Ten tento týždeň vymenil Mercedes za Škodu Superb. Výmenu odôvodnil plnením predvolebného sľubu, že politici by nemali jazdiť v autách drahších než 40tisíc eur.
Štatistický úrad nerobil na nákup auta vlastnú súťaž. Využil rámcovú zmluvu, ktorú s Porsche v roku 2008 uzavrelo ministerstvo financií pod vedením Jána Počiatka zo Smeru.
„Výber typu auta vyplýval z uzavretých rámcových dohôd,“ odpovedala Kelemenová.
(mm)

Beata
Balogová
