BRATISLAVA. Nešlo však o ospravedlnenie za Vianoce strávené v tureckej cele, ani návrh na vyplatenie odškodného.
„Píšu to čo viem. Že Turecko zrušilo moje trestné stíhanie a zákaz vstupu. A že mi zdarma ponúkajú pomoc na odstránenie tých administratívnych prekážok. To ma teda pobavilo.“
Do Turecka Pekara stále cestovať nemôže. Odmietajú mu dať vízum, pretože je v databáze naďalej vedený ako nežiaduca osoba. Minister Daniel Lipšic pred časom tvrdil, že kamionista bude odškodnený. Nič sa doteraz nestalo. „Nebol nikto schopný ani zdvihnúť telefón a zavolať - pozrite, niečo sme pokazili, poďme to zhodiť zo stola.“
Koľko by malo byť odškodné, Pekara nechce špekulovať. Po decembrových udalostiach nemôže piaty mesiac robiť svoju prácu. Jeho firma sa totiž špecializuje na Turecko. „Jazdil som tam asi 2-krát do mesiaca. Teraz pracujem v dielni, v podstate ako automechanik. Občas ma niekam pošlú, aby mi nezhrdzavel vodičák.“
Ako kamionista bral podľa vlastných slov mesačne 35 až 40-tisíc českých korún. Dnes je to okolo 15-tisíc. „Pred tým som bol ako-tak schopný platitť účty, lízingy a všetko čo treba. V súčasnosti sa to nedá. Syn študuje na vysokej škole, teraz nepokračuje, našiel si prácu. Dcéra je na vysokej v prvom ročníku.“
V špedičnej firme bratov Palvátovcov robí Pekara tretí rok. Je z Tábora, má 46-rokov. „Práca kamionistu ma baví. Je to slobodné povolanie, aj keď niekedy dosť náročné. Sú okolo toho dobrí ľudia, ktorí si vedia pomáhať.“
Na pašovanie ho vraj nikto nikdy nelákal. Čo vezie, vie podľa dokladov o pôvode tovaru. „Inak sa to nedá overiť. Často pri nakládke ani nie som. Je to pod plombou, tam sa nikto nedostane.“
V decmbri podľa papierov prevážal dezinfekciu pre Červený polmesiac. V skutočnosti bolo v kamióne niekoľko ton anhydridu kyseliny octovej, čo je látka na výrobu heroínu. Na jej prevoz by potreboval špeciálne povolenie, kamión musí mať predpísanú výbavu. „Už sa nikto nezaoberá tým, akej povahy tá látka bola. Veď keď teraz zadržali kamión s anhydridom v Maďarsku, prepravovala ho policajná eskorta“. Pekara je presvedčený, že ho policajti použili ako volavku.
Špedičná firma si mala zadržaný kamión prevziať vo štvrtok. Dostala ho však vykradnutý a s prázdnou nádržou. Okrem toho mala zaplatiť 2-tisíc eur parkovné. „Počul som od šéfa, že ten kamión je v hroznom stave. Chýba tam plno vecí. Neviem, či je vôbec pojazdný.“
Ministerstvo vnútra naďalej tvrdí, že otázka odškodnenia kamionistu a špedičnej firmy je stále otvorená. Pomoc vraj ponúklo aj pri riešení situácie okolo vykradnutého kamióna. „Zaoberáme sa tým. Sme v kontakte s dotknutými stranami a hľadáme riešenie.“
Decembrová policajná akcia smerovala k zadržaniu slovinskej skupiny obchodníkov s heroínom. Podľa polície mali ísť penieze z drog na nákup zbraní pre teroristov. To sa však už po zlyhaní akcie nepotvrdilo. Slovensko tvrdí, že chybu urobila turecká strana. Tá to odmietla.

Beata
Balogová
