Dzurinda sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Cyperskej republiky.
BRATISLAVA. Povedal to pre agentúru SITA minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, ktorý je na návšteve Cypru.
Tvrdí, že rozhovory už treba len dokončiť. To, že sa Cyprus nasťahuje k Slovensku v brazílskom hlavnom meste, je podľa neho reálne. Dzurinda informoval, že jeho kolega Michael Kyprianou poslal do Brazílie svojho zástupcu vo štvrtok, aby dotiahli technické otázky. Potom bude potrebné doriešiť len financie.
Slovenské veľvyslanectvo v Brazílii by tak mohlo byť ďalším projektom spoločných zastupiteľstiev, napríklad v Kapskom Meste funguje od minulej jari Visegrádsky dom, kde sídlia diplomati štyroch krajín.
Dzurinda sa chce zameriavať aj na iné praktické rozmery diplomacie, ako sú dohody o pomoci pri vydávaní víz. Podobné dohody má Slovensko už s Maďarskom či Poľskom.
Slovensko a Cyprus sa zároveň chystajú podpísať vzájomné dohody o školstve, kultúre či zdravotníctve. Šéf slovenskej diplomacie tvrdí, že bilaterálne vzťahy sú dobré, no "ponúkajú omnoho väčší potenciál".
Dzurinda bol Cyprom nadšený
Na Cypre sú podľa jeho slov etablované niektoré slovenské firmy, no aj v tomto vidí možnosti na zlepšenie. Dzurindu nadchlo, čo videl na Cypre, pochválil nielen historické pamiatky v Nikózii a Larnake, ale aj pobrežie. "Cyprus je veľmi krásna krajina," povedal pre SITA.
Tvrdí, že v rámci cestovného ruchu sú ešte "obojstranne neobjavené možnosti". Potešilo ho, že len pred pár dňami cestovné kancelárie promovali Slovensko a jeho krásy a lákadlá aj na Cypre.
Dzurinda sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Cyperskej republiky - prezidentom Demetrisom Christofiasom, predsedom Parlamentného zhromaždenia Mariosom Garoyianom a svojím rezortným partnerom Michaelom Kyprianouom.
Hovorilo sa nielen o dvojstranných vzťahoch, ale aj o cyperských témach a medzinárodnej situácii. Slovensko už dlhé roky zastrešuje bikomunitný dialóg rozdeleného ostrova. Cyprus má zároveň strategickú polohu, je blízko nielen k Turecku, ale aj k Libanonu, Sýrii či Izraelu.
Minister navštívil aj centrálu United Nations Peacekeeping Force in Cyprus (UNFICYP), kde rokoval s osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Cyprus Alexandrom Downerom. Britské jednotky sú totiž veliacou krajinou misie. Tu sa Dzurinda dozvedel, ako spolu nažívajú obe časti ostrova a čo je úlohou vojakov.
Naša misia sa rušiť nebude
Deliaca línia je rozdelená na tri časti a Slovensko velí jednej z nich. Minister sa domnieva, že vyhlásenia šéfa slovenskej obrany Ľubomíra Galka "už dávnejšie dali na pravú mieru". Galko totiž avizoval, že z finančných dôvodov bude zrejme potrebné slovenských vojakov z ostrova stiahnuť.
Dzurinda však dnes prízvukoval, že túto misiu ministri rušiť nejdú. Ako tvrdí, keby sa to malo udiať, začne sa tichými rozhovormi, potom informovaním partnerov a až potom prezradia informácie verejnosti. "Toto nie je prípad UNFICYP," zdôraznil Dzurinda.
Ako tvrdí minister, dnes mal aj "prvý kontakt so slovenskými vojakmi". Tých pôsobí na ostrove v mierovej misii UNFICYP 198. Slovenský kontingent je súčasťou mierovej misie UNFICYP už 10 rokov a Slovenská republika je veliacou krajinou v Sektore 4.
Slováci pôsobia na severe, kde ich v sobotu Dzurinda navštívi. Pozrie si ich činnosť, porozpráva sa s vojakmi o ich úlohách, hovoriť bude aj s duchovným, no vojaci si preňho pripravili aj športové spestrenie. "Pôjdeme si zabehať," prezradil Dzurinda a dodal, že záujem mali aj vojaci.