Návrh na zbavenie imunity Igora Štefanova by asi mohol podať aj špeciálny prokurátor. Zatiaľ mlčí.
BRATISLAVA. Osud bývalého ministra výstavby a poslanca SNS Igora Štefanova má v rukách špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Ten by mohol podľa ministerstva vnútra v jeho prípade žiadať o zbavenie imunity.
Zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý vrátil Štefanovov spis Úradu špeciálnej prokuratúry. Parlament odmietol požiadať o súhlas na trestné stíhanie.
„Neboli preukázané všetky skutočnosti, ktoré by oprávňovali predložiť žiadosť,“ vyhlásil Tichý. Neskôr pre tlačové agentúry uviedol, že mu chýbali dôkazy, ktoré by dokázali úmysel Štefanova obohatiť sa v kauze nástenkového tendra.
Prekáža mu tiež, že sa ku kauze vyjadrujú politici. „Politika nemôže zasahovať do trestného konania a určovať, kto je vinný.“ Na otázky SME Tichý neodpovedal.
Lipšic: Je to signál O čo išlo na nástenke tender za vyše 120 miliónov eur oznámilo ministerstvo výstavby na nástenke za zavretými dverami, prihlásilo sa doň jediné konzorcium, v konzorciu boli firmy Avocat a Zamedia, blízke SNS, zákazka bola navyše predražená, Brusel ju odmietol preplatiť.
V tendri za 120 miliónov eur mal podľa polície Štefanov zorganizovať obchod v prospech firiem blízkych SNS. Pri zákazke financovanej z eurofondov mal uspieť vopred dohodnutý uchádzač.
V prípade už boli obvinení ďalší traja ľudia – exminister Marián Janušek, dvaja ministerskí úradníci a osoba, ktorú si ministerstvo výstavby najalo na verejné obstarávanie.
Janušeka obvinili z machinácie pri verejnom obstarávaní a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Rovnaké stíhanie sa malo týkať aj Štefanova.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) vidí rozhodnutie Tichého ako signál pre poslancov pred voľbou generálneho prokurátora.
„Vnímam ho ako politické, s cieľom chrániť vyvolených,“ povedal. „Znovu si niekto, kto si myslí, že stojí nad zákonom, našiel niekoho, kto zametie vec pod koberec.“
Tichý je blízkym spolupracovníkom Dobroslava Trnku, ktorý kandiduje za generálneho prokurátora. Poslanci si budú medzi ním a koaličným kandidátom Jozefom Čentéšom vyberať 17. mája.
Na rade je Kováčik Štefanovov spis má teraz na stole Úrad špeciálnej prokuratúry. Ministerstvo vnútra tvrdí, že dozorujúca špeciálna prokurátorka alebo šéf Špeciálnej prokuratúry Kováčik môžu poslať návrh na zbavenie imunity do parlamentu.
Štátny tajomník a bývalý prokurátor Maroš Žilinka si dokonca myslí, že o ňom Tichý ani nemal rozhodovať. „Generálny prokurátor vo veciach, v ktorých je daná pôsobnosť Úradu špeciálnej prokuratúry, nemôže vykonať úkon trestného konania. Takým úkonom je vyžiadanie súhlasu na trestné stíhanie poslanca NR SR.“
Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská uviedla, že Kováčik by zrejme mohol konať. „V trestnom poriadku to nie je presne upravené, čiže je priestor, aby žiadosť podal.“
SNS oslavovala Kováčik sa k celej veci zatiaľ nechcel vyjadriť. „Bol som služobne preč a ešte som sa nestihol oboznámiť s rozhodnutím pána Tichého.“
Z postupu Tichého sa včera tešila SNS. „Každá mediálna bublina po niekoľkých mesiacoch spľasne ako lživé obvinenie,“ komentovala situáciu strana Jána Slotu.
Štefanov aj Tichý odmietli súvislosť s voľbou generálneho prokurátora. „Tieto dve veci dávať dokopy je hlúposť,“ reagoval Štefanov. Tvrdí, že s Trnkom sa na ničom nedohodli.
„Ani s Trnkom, ani s Tichým. S pánom Trnkom som sa naposledy videl na vláde, keď som bol minister. Odvtedy sme sa nestretli,“ tvrdí Štefanov.

Beata
Balogová
