SME

Jurzyca chce, aby platy učiteľom garantovali univerzity

V praxi by to znamenalo, že školy dostanú balík peňazí, z ktorého by rozdeľovali aj na platy či energie. Ak by mali málo na mzdy, museli by vziať z prevádzky.

BRATISLAVA. V pripravovanej novele vysokoškolského zákona navrhuje minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) verejným vysokým školám (VŠ), aby si stanovili vlastný systém odmeňovania pedagógov.

Školy tak nebudú pri platoch postupovať podľa zákona o odmeňovaní pri výkone práce vo verejnom záujme. Rada vysokých škôl už s týmto vyslovila nesúhlas a tlmočila ho ministrovi. Školám sa tiež nepozdáva plánované zrušenie troch kategórií VŠ. TASR to potvrdil jej predseda Viktor Smieško.

"Dnes nám ministerstvo garantuje tarifné platy. Nech by sa dialo čokoľvek, zamestnanci majú garantované aspoň tie platy podľa tabuliek. Keď nás vyjmú zo zákona o verejnej službe, tak vysoké školy nebudú mať garantované nič," vysvetlil Smieško.

SkryťVypnúť reklamu

Na vedu dávame stále málo

V praxi by to podľa neho znamenalo, že školy dostanú balík peňazí, z ktorého by rozdeľovali aj na platy či energie. Ak by mali málo na mzdy, museli by vziať z prevádzky, ak by nemali na energie, ubudlo by platom, domnieva sa predseda Rady VŠ.

Ak by bolo podľa Smieška financovanie slovenských VŠ "normálne", tak by s tým rada súhlasila. Na vedu aj na platy dáva Slovensko v porovnaní s Európou stále málo. "To, čo sa navrhuje, je pre vyspelú spoločnosť, nie pre nás, kde sa živorí."

Rezort, naopak, tvrdí, že možnosť tvorby vlastných platových tabuliek na verejných VŠ bola pred niekoľkými rokmi zrušená bez väčšej diskusie. "Vlastné pravidlá odmeňovania sa môžu stať pre verejnú vysokú školu, ktorá sa odhodlá zaviesť takýto systém, konkurenčnou výhodou, a preto sa považuje za vhodné umožniť verejným vysokým školám si ich vytvoriť," píše sa v pracovnom materiáli novely, ktorý je určený na diskusiu verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Rade VŠ sa nepozdáva ani návrh, aby sa zrušilo členenie VŠ na univerzity, VŠ bez zaradenia a odborné VŠ. Smieško nevidí dôvod, aby sa škrtli odborné VŠ, ktoré by produkovali bakalárov. "Na Slovensku je akási averzia, ale predsa bakalári majú svoje postavenie vo svete," tvrdí. Odborné VŠ by mali podľa neho pripravovať študentov hneď do praxe, napr. veľké firmy potrebujú bakalárov - stredoškoláci sú málo kvalifikovaní a inžinieri zase príliš.

Nárok na peniaze z rozpočtu

Rade sa, naopak, páči, že novela chce odstrániť informačnú nerovnosť na vysokých školách. "Každá škola bude musieť o sebe uvádzať štruktúru vedomostí, na základe toho sa bude vedieť, kto je lepší," vyzdvihol Smieško.

Novela VŠ zákona, ktorú pripravuje rezort, má priniesť spolu vyše 50 zmien, cieľom má byť zvyšovanie kvality vysokého školstva na Slovensku. Podľa návrhu by sa mohli zrušiť štátnice, podmienkou na riadne skončenie štúdia by bola len obhajoba záverečnej práce. Možnosť zrušiť platnosť nezákonne nadobudnutého vysokoškolského (VŠ) diplomu by mohla mať v budúcnosti v rukách samotná univerzita.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatívou chce rezort tiež predĺžiť externé štúdium či zmeniť akreditačné pravidlá. Súkromné VŠ by mali tiež nárok na peniaze zo štátneho rozpočtu na ich vedeckú činnosť. Maximálne školné za štúdium v externej forme na verejných vysokých školách má ministerstvo určovať na celé štúdium, nie na akademický rok.

Ak by návrh novely prešiel aj v parlamente a podpísal by ju prezident, platila by od 1. januára 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu