BRATISLAVA. V priestoroch na Hlbokej ceste ich čakal okrem vopred pripraveného programu aj šéf rezortu Mikuláš Dzurinda a štátny tajomník Milan Ježovica.
Ako sa priznal bývalý premiér SR, ľudia, ktorí využili príležitosť pozrieť si priestory, v ktorých sídli, sa najčastejšie zaujímali o hokej. "Zaskočil ma kamarát, fotoreportér, s ktorým sa poznám možno 30 rokov, a ktorý mi vytkol, že som ho nevzal na Cyprus. On o tejto krajine pripravuje veľkú publikáciu. To ma pozitívne zaskočilo, lebo sa domnievam, že Cyprus je trošku neobjavená krajina a ľudia málo vedia, ako Slovensko je tam vysoko rešpektované," priznal sa Dzurinda.
Šéf rezortu diplomacie sa však nevyhol ani otázkam na aktuálne dianie na domácej politickej scéne. "Ak sa aj pýtali, tak sa mi dostalo takého povzbudenia, aby sme to vydržali," povedal. Medzi návštevníkmi sa našli aj mladí ľudia, ktorí sa ministrovi zdôverili, že by na jeho rezortnej stoličke chceli jedného dňa sedieť. "Aj sme sa dohodli s jednou mladou dámou, že o 30 rokov ju prídem pozrieť na tú stoličku," uviedol.
Napriek tomu, že sa dnes oslavuje už 66 rokov od víťazstva nad fašizmom, predseda SDKÚ je presvedčený, že posolstvo tejto udalosti je aj dnes aktuálne. Hlavným dôvodom je podľa neho pretrvávajúce nebezpečenstvo uzurpovania si vládnej moci a vzniku totalitných režimov. "Tento deň by mal byť vždy veľkým mementom, najmä pre všetkých demokratov, aby nedovolili vzbĺknuť rôznym emóciám, nenávisti, negatívnym emóciám, ktoré viedli k vzniku fašizmu a druhej svetovej vojny," povedal Dzurinda.
Už v pondelok šéfa rezortu však bude zamestnávať aj ďalší medzinárodný sviatok - Deň Európy, ktorý sa oslavuje 9. mája. Pri tejto príležitosti dnes predstavitelia zastupiteľských úradov v SR návštevníkom akcie prezentovali svoje krajiny prostredníctvom ich typických výrobkov a produktov. Veľkú popularitu mal taliansky stánok, ktorý napríklad ponúkal aj víno. Deň Európy podľa Dzurindu súvisí aj so sviatkom, ktorý mu predchádza. "Je to pozitívny míľnik, aby nás povzbudil k tomu, aby sme mysleli na to, na čo mysleli ľudia práve po druhej svetovej vojne. Aby mierové zmluvy, ktoré boli dohodnuté, podpísané, aby boli trvalé, aby národy a štáty vedeli spolunažívať a aby sme prijali znovu zjednotenú Európu ako perspektívny projekt pre budúce generácie," konštatoval.
Keďže je Dzurinda v politike viac ako desať rokov a dve funkčné obdobia strávil na poste predsedu vlády, priznal sa, že po príchode na rezort zahraničných vecí nemal s novými povinnosťami žiaden problém. Zmenou skôr podľa jeho slov prešla orientácia diplomacie Slovenska. "Keď som bol na predchádzajúcej funkcii, som bol koncentrovaný na užšiu časť sveta. Chceli sme do OECD, do NATO, do EÚ... Teraz sme vo vnútri a ten diapazón sa rozširuje," prezradil. V súčasnosti sa podľa neho politika viac zaujíma aj o západný Balkán, krajiny Východného partnerstva, oblasť Stredomoria, krajiny Perzského zálivu, strednú Áziu, ale aj Afriku.
Vstupné brány sa na ministerstve zatvorili o 14. hodine. Deti, ktoré v priebehu dňa mohli pozerať vystúpenie Teatro Tatro či zahrať si s ministrom hokej na malej hracej ploche, však mohli v areáli zotrvať ešte ďalšiu hodinu. Dospelých mohla viac zaujať prehliadka pracovní, konferenčných miestnosti, Palugyayovho paláca či dokonca vozidla, ktoré sa používa na ochranu zastupiteľských úradov SR v krízových oblastiach.