Premiérka podmieňuje svoje zotrvanie vo funkcii tým, že nesmie byť zvolený doterajší šéf prokurátorov Dobroslav Trnka.
BRATISLAVA. Šéfka kabinetu podmieňuje svoje zotrvanie vo funkcii tým, že nesmie byť zvolený doterajší šéf prokurátorov Dobroslav Trnka.
Tento krok Lipšic podporuje a oceňuje, keďže podľa jeho slov ide o sľuby voličom. "Sľúbili sme im, že na Slovensku sa budeme pokúšať vrátiť nejakú elementárnu spravodlivosť," pripomenul. Myslí si, že toto Trnka garantovať nemôže, čo majú dokazovať napríklad kauzy Majský, Štefanov či Rozin.
Exminister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák poukázal na to, že od roku 1998 sa dostala spravodlivosť na úplne iné pozície. "Jednoducho to, čo škodí, sú politické zasahovania do vyšetrovania, politické vyjadrenia predstaviteľov či už polície alebo samotného ministerstva vnútra." Zároveň pripomenul, že za správy o fungovaní prokuratúry, ktoré v súčasnosti koalícia kritizuje, hlasovali za minulej vlády aj jej poslanci.
"Koalícia nie je schopná a nevedie tento štát, lebo nemá 79 hlasov na to, aby len zahlasovali za generálneho prokuratúra," povedal Kaliňák. Zároveň tvrdí, že doterajším spôsobom voľby generálneho prokurátora dala koalícia jasnú facku demokracii. Na margo podmienky Ivety Radičovej poznamenal, že premiérka pomaly už každú kauzu spája s odstúpením. "Za chvíľu bude vrátnik problém, tak spojí svoju funkciu, aby vrátnik ostal alebo odišiel, jednoducho absolútna inflácia tvrdých slov."
Šéf rezortu vnútra deklaroval, že voľba bude tajná tak, ako rozhodol Ústavný súd SR. On osobne presadzuje verejnú voľbu, ktorú považuje za transparentnejšiu. V súvislosti so šiestimi koaličnými poslancami, ktorí v predchádzajúcej tajnej voľbe zahlasovali za Trnku, poznamenal, že by chcel, aby pozreli svojim voličom do očí a povedali im, prečo nenapĺňajú sľuby vládnych strán, ktoré dali ohľadne zavádzania elementárnej spravodlivosti. "Zo 79 je šesť takýchto a tí zvyšní by nemali byť v tom jednom balíku," konštatoval.