Za dva dni vieme pripraviť reláciu ako odpoveď na konanie konkurencie, za tri mesiace pripravíme seriál, hovorí generálny riaditeľ televízie Joj FRANTIŠEK BOROVSKÝ. Do vedenia televízie si vraj nenechá hovoriť.
Čo si myslíte o tvrdení generálnej riaditeľky Markízy Zuzany Ťapákovej, že Martinkou z Turca vysielanou na Vianoce ste klesli s vkusom až na dno?
„Sme televízia, ktorá preinvestovala viac ako 700 miliónov korún do pôvodnej slovenskej tvorby, vysiela najviac slovenského spravodajstva v rámci veľkých televízií, má slušné zastúpenie akvizícií v programe a veľmi slušnú dvojku na trhu menších televízií. Nemyslím si, že by toto bola vizitka niekoho, kto znižuje latku.“
Šéfka konkurenčnej televízie naznačila, že neúspech Šéfky nie je vinou Nory Mojsejovej, ale vašou.
„V každej televízii sú relácie, ktoré sa vydaria viac a ktoré menej. Mohol by som povedať, že niekto nezvládol za posledné roky ani jeden seriál, ktorý by sa dožil pokračovania. Za každým úspechom a neúspechom je rozhodnutie a ja si stojím za rozhodnutím vyrábať Šéfku. Môžeme polemizovať, či mal dobré obsadenie alebo kasting, ale v konečnom dôsledku relácia aspoň drží priemer a pritom nestála toľko peňazí, koľko si všetci mysleli.“
Ako ste to mysleli, keď ste Tisíc a jednu noc kritizovali za jej negatívny efekt na domácu tvorbu?
„Myslím si, že sa to oveľa viac dotkne inej televízie, než je Joj, pretože ťažko púšťať milióny eur do slovenských seriálov, ak vám lepšie na obrazovke funguje Turecká telenovela. Je to však o stratégii každej televízie, my o domácej tvorbe nerozprávame, my ju veľmi aktívne vyrábame. A môžeme si dovoliť taký luxus, že zastavíme úspešných Profesionálov, aby sme dali tvorcom pauzu a mohli pripravovať niečo ďalšie.“
Vyčerpali sa tvorcovia v nápadoch?
„Nie. Je to prirodzená pauza, ktorú potrebujeme, aby sme nezačali stagnovať. Môžeme si ju dovoliť, pretože máme tím tvorcov, ktorí dokážu za tri-štyri mesiace vymyslieť a zrealizovať hocijaký iný seriál. Som rád, že sme dospeli do štádia, kedy si to vieme dovoliť."
Nekritizujete Šeherezádu len pre to, že vás jej kúpou Markíza predbehla?
„Ak niečo nakupuje centrála CME, môže urobiť rozhodnutie pre viacero trhov a tým pádom nakupuje pri oveľa lepších podmienkach, ako jednotlivec. Navyše našim cieľom nikdy neboli telenovely. I keď je možné, že ak chuť sledovať turecké seriály zostane, nájdeme na trhu podobný seriál, ktorý by sa však formátom viac hodil do Joj.
Nakoniec, ako televízia sa musíte riadiť trhom - “My sme si minulý rok vyšliapali dovtedy neznámu „farmársku tému“ a už sa v Záhorskej Bystrici rozhodli pre formát s podobným obsahom.“
Nechcete natočiť vlastnú telenovelu?
„Nikdy sme nad tým zatiaľ nerozmýšľali.“
Máte niečo proti telenovelám?
„Nie je to seriál, ktorý by strávil divák Joj.“
Je odlišný od diváka Markízy?
„Odlišuje sa tým, že pochádza z mestských sídiel, čo je dané historicky. Joj nemala pokrytie ako STV alebo Markíza, ktorá bola automaticky na celom území Slovenska. Začínali sme na šesťdesiatich percentách, teraz máme 89. Samozrejme, nemáme šancu osloviť diváka, ktorý Jojku nechytá.“
Tisíc a jedna noc vás stále poráža, nepomohol ani návrat Paneláku. Nechcete skúsiť niečo iné?
„Telenovela prichádzala v januári, čo je najmenej vhodný mesiac pre investovanie do pôvodnej tvorby. Navyše mala byť v slote medzi 17.30 až 19.00, čiže nás to nemalo prečo zaujímať. K zmene vysielacieho času došlo až koncom decembra a už to už nebol čas presunúť štart Paneláku z februára na január, to čo by bolo zafungovalo, teda nová séria Paneláka, sa v tej dobe ešte len vyrábala.“
Zaskočilo váš nasadenie v prime-time?
„Nie, vedeli sme o tom pár hodín potom, čo padlo rozhodnutie.“
Ako ste sa to dozvedeli?
„Slovensko je malé, dozviete sa všetko.“
Čo sa udeje na trhu, keď sa skončí Šeherezáda?
„Niečo sa pohne. Dôležité je, ako konkurencia nastaví karty na jeseň, čo príde do vysielanie. Sú rôzne informácie, ale počkáme si na jeseň.“
Vy už to viete teraz?
„Všeličo sa hovorí, no. Ale vy teraz zo mňa urobíte člena KGB, ktorý má 28 špiónov.“
Mali ste také dobré informácie aj o Jojke, keď ste boli ešte v Markíze?
„Jasné.“
Máte na to talent?
„Ale to je jednoduché. Rozprávate sa s ľuďmi.“
S ktorými ľuďmi, z vedenia konkurencie?
„To vôbec nie je treba. Často sa dostanete k informáciám aj náhodne, niekto niečo povie. A často sú to aj ľudia, ktorých tí hore nemajú radi.“
S pani Ťapákovou si netelefonujete?
„Prečo by som s ňou telefonoval? Robíme s množstvom ľudí, spolupracujeme s mnohými firmami. To sú ľudia, ktorí sa dostanú aj mimo Joj. Povedia, že už nakrúcajú pilotnú časť takej a takej relácie. Poviete si, na čo im to je? Potom sa dozviete, že už nakrúcať prestali. Tak viete, že to ide do šuflíka.“
S televíznou špionážou sa vraj začalo so spustením televízie Joj. Vy ste Joj spúšťali, vaše súčasné mediálne oddelenie bolo v Markíze a hovorí o tom, že v Markíze to vtedy začali cítiť. Vedeli ste vtedy o takejto televíznej špionáži?
„Vôbec. Mňa len začalo baviť počúvať, čo hovoria ľudia, spájať súvislosti.“
Už je máj a Šeherezáda stále poráža Panelák. Neskúsite niečo iné?
„Teraz už na to nemá zmysel reagovať. Je to typická telenovela, ľudia, ktorí ju začali sledovať, ju pravdepodobne dosledujú do konca a nie sú zvedaví na nejakú inú telenovelu a už vôbec nie o ôsmej večer. Panelák máme na trhu tri roky, robí slušný podiel aj príjem a sme s ním spokojní.“
Nemala vysielať Panelák pôvodne Markíza?
„Mala, ale rozhodovacie procesy spôsobili, že ho nevysiela.“
Prečo skončil u vás?
„Prejavil som záujem a ponúkol tvorcom slušné možnosti realizácie.“
Boli ste manažérom aj v Markíze. V čom je riadenie Joj a Markízy iné?
„Najväčšia výhoda Joj je v možnosti rýchleho rozhodovania sa a realizácie.“
Prečo to v Markíze trvalo dlhšie?
„Vyplývalo to z celkového nastavenia.“
Ako je možné, že žiadna televízia, v ktorej ste pracovali, vás nezaviazala zákazom pracovať pre konkurenciu?
„V televízii sa všetko hýbe tak rýchlo, že informácie, ktoré si prinesiete z jednej do druhej sú zaujímavé najviac jeden mesiac. Jediná devíza je, že lepšie poznáte ľudí, ktorí o niečom rozhodujú, a viete čoho sú schopní.“
Máte teraz v zmluve zákaz odísť ku konkurencii?
„Zmluvu som tak podrobne neštudoval, aby som to vedel. Navyše, akékoľvek doložky nemôžu stáť nad Zákonníkom práce.“
Ponúkli vám miesto šéfa Markízy ako prvému?
„Ponúkli, ale neviem, či ako prvému.“
Prečo ste odmietli? Nelákalo vás byť šéfom najväčšej a najsledovanejšej televízie?
„V Markíze som bol, zažil som si ju, ale nelákalo ma to.“
Prekážal vám spôsob riadenia šéfa CME Sarbu?
„Áno, prekážal.“
Boli je zásahy také vážne a časté?
„V čase, keď som tam bol sa začínal prejavovať. „
Ako vám do práce zasahuje J&T?
„Nijako.“
Prečo potom počas veľkej noci vysielate o lyžovačke v tatranských rezortoch J&T?
„Neporušili sme žiadny zákon, bolo to úplne v poriadku.“
Nebola to skrytá reklama?
„Všetko, čo vysielame je do istej miery skrytá reklama, všade kam sa pohne kamera a vidno logo, je skrytou reklamou.“
Kto rozhoduje o tom, že práve do strediska J&T?
„Šéf spravodajstva, ktorému nezasahujem do rozhodovania.“
Nie je problém, keď televízia J&T ide robiť reportáž z lyžiarskeho strediska J&T?
„Netvárme sa, že akékoľvek médium na Slovensku niekam takto nechodí. Žijeme v krajine s malým trhom.“
Nemohli ste v reportáži jednoducho priznať konflikt záujmov?
„Diváka to vôbec nezaujíma.“
Ale spravil by si obraz o tom, ako to môže byť.
„Divákom je jedno, kto vlastní televíziu, ktorú práve sledujú. Ak ich niečo nebaví, prepnú.“
Nemôže sa stať, že sa prípadná kauza J&T z tohto dôvodu neobjaví vo vašom spravodajstve?
„To je otázka na šéfa spravodajstva. Ak je niekto zodpovedný za spravodajstvo, musí prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia, aj také, na ktoré sa pýtate. Nemyslím si však, že Rolo Kubina má problém urobiť rozhodnutie.“
Vy to nijako neovplyvňujete?
„Absolútne nie, spoločne vedieme rozhovory o spravodajských formátoch, celkovej stratégií, o novinkách, ktoré chceme v krátkodobom horizonte realizovať. To sú debaty, ktoré máme."
Čo ste si povedali k reportáži, v ktorej ste označili českého prezidenta za kleptomana?
„Vôbec nič.“
České médiá túto informáciu pustili ako žart, vy ako serióznu informáciu. Nebola to hanba?
„Vedel som o tej reportáži, ale zatiaľ som sa ani nedostal k tomu, aby som si ju pozrel. Každému sa môže stať chyba a robíme všetko pre to, aby sme ich eliminovali.“
Ako ste spokojní s Krimi Novinami?
„Keď som v roku 2007 prišiel do Joj, mali sme o siedmej večer asi päť percentný podiel na sledovanosti. Teraz máme 26 až 30 percent.“
K tomu vám ale pomohla sama Markíza, keď rozdelila správy reklamným blokom. Na základe toho ste sa rozhodli o Krimi Novinách?
„Mali sme informáciu, že Markíza chystá zmeny v spravodajstve a cítili sme šancu spustiť novú reláciu. Rýchlo sme pripravili koncept správ, ktoré boli odlišné od hlavných správ a jedinou možnosťou boli Krimi Noviny. Nachystali sme to a išli s tým von a povedali si, že sa najbližší rok nebudeme príliš vážne zaoberať jej číslami.“
Ako často pracujete so zákulisnými informáciami tohto druhu?
„Denne. Každý musí v tomto prostredí reagovať na plány konkurencie.“
Ako rýchlo viete zareagovať novým projektom?
„To závisí od veľkosti projektu. Krimi Noviny sa pripravovali od polovice decembra do začiatku februára. Bol to väčší projekt, pretože potreboval redakciu, štáby, priestory, techniku. Ale keď vlani Markíza spúšťala Talentmániu, pripravili sme Kapra na Torte za 48 hodín.“
Za dva dni postavíte reláciu?
„Takú, pri ktorej treba len sústrediť skupinu ľudí a točiť dianie, áno.“
Krátko po šéfovaní v Joj ste hovorili, že seriály už nie sú také silné ako boli, a prichádza čas šou. Ako bude vyzerať?
„Miesta vyhradené pre seriály zostanú, ale napríklad víkendový program nemôže postaviť len na filmoch, pretože neexistuje dosť filmov, ktoré by sme mohli kúpiť za normálne ceny. Cena áčkových filmov je porovnateľná s cenou, za ktorú si vyrobíme lepšiu šou. Keď nechceme na trhu dlhodobo prehrávať, musíte nasadiť šou, iba rozmýšľate, akú.“
Aké seriály pripravujete?
„Prvý dramatický seriál s uzatvoreným koncom, komediálny seriál namiesto oddychujúcich Profesionálov, a prvý animovaný seriál pre dospelých na Slovensku. Teraz na jeseň chystáme aj pokračovanie Farmára, Československo má talent. Všetko od FreeMantle media s ktorou máme nastavenú dlhodobú spoluprácu.“
Stále majú potenciál?
„Samozrejme, ľudia sa stále chcú ľudia baviť na tom, že človek, ktorého vidia na obrazovke je horší ako oni, alebo mu fandia, pretože je lepší.“
Tak funguje napríklad Farmár hľadá ženu?
„Funguje vďaka tomu, že mestskí ľudia s úžasom sledujú, čo sa tam deje. Je to prostredie, do ktorého sa bežne nedostanú. Museli sme zohnať reálnych farmárov, bez nich by sme reláciu nespustili.“
Pri sledovanosti sa zameriavate už len na skupinu od 12 do 54 rokov. Už vás vôbec nezaujíma starší divák?
„To je prirodzený výber trhu. Každá krajina okolo nás má cieľovú skupinu. Pre všetkých robili rádia deväťdesiatych rokov, hrali rockovú hudbu aj jubilantom a bol to mačkopes. Ako telka pre mladého mestského diváka máte problém, ak musíte osloviť diváka aj od 55 do 79 rokov .“ To prechodom na cieľovú skupinu 12-54 odpadlo.“
Vysielate pre ľudí v produktívnom veku, ktorých ešte môže osloviť reklama a dávajú peniaze na produkty.
„Presne tak. Mohla by byť zaujímavá aj televízia pre ľudí nad 54 rokov, ale to sa bavíme o veľmi smiešnom trhu.“
Je teda celá televízia iba biznisom bez hlbšieho poslania?
„Neviem si predstaviť iné poslanie. Dodržiavať zákony, napĺňať očakávania divákov a napokon zisk pre akcionárov.“
Chcete mať pod Jojkou viac kanálov?
„Teším sa na to. Mám plány, inak by som už teraz nemohol nakupovať, nemohol by som smerovať Jojku tam, kam ju smerujem. Chceme mať novú televíziu a vieme, že ju potrebujeme. Na malých televíziách sa môžete hrať a môžete tam aj vysielať produkty, ktoré na veľkej televízii vysielať nemôžte.“
Markíza spustí filmový kanál. Oplatí sa to skúsiť aj vám?
„Stále sa niečo pre niekoho oplatí.“
Trojka krachuje, je miesto pre nový športový kanál?
„Pre nás nie, práva sú drahé.“
Takže televízia pre akvizície, filmy a zahraničné seriály...
„To sa presne deje v zahraničí. Ale neviem, či by som chcel filmový kanál.“
Takže ešte nie ste rozhodnutý?
„Som rozhodnutý, len to nie je filmový kanál.“
Čo nasadíte, keď sa skončí Panelák?
„Neriešime koniec Paneláku. Je to typická daily soap akých je vo svete veľa. Poznám seriály vo svete, ktoré sa vysielajú dvadsať, tridsať rokov. Sme špecifická krajina spolu s Maďarskom v tom, že to vysielame v prime-time, ale nemáme sa čo sťažovať.“
Budete Panelák vysielať aj o dvadsať rokov?
„Je to dosť možné. Ak to bude mať čísla, ktoré potrebujeme. Je to ako so spravodajstvom. Pokiaľ ho ľudia budú chcieť pozerať, budete ho vysielať X rokov.“
Spravodajstva máte z televízií s výnimkou TA3 najviac.
„Som presvedčený, že za najlepšie ceny.“
Aj najkvalitnejšie?
„Určite áno. Vieme pokryť akúkoľvek udalosť. K akejkoľvek udalosti vieme zajtra odvysielať dvojhodinový špeciál.“
Boli ste na zemetrasení v Japonsku?
„Boli. To nie je problém. Pri tomto množstve spravodajstva sa hrať na to, že ušetrím osemsto eur za letenky, to je hlúpe.“
Ako sa vyvíja hospodárenie televízie Joj?
„Úplne uspokojivo. Sme spokojní s tým, čo sme dosiahli.“
A tržby?
„Nemáme povinnosť niečo reportovať, tak to ani nerobíme. Nemôžete odo mňa čakať, že vám poviem všetky čísla. Ale je fakt, že keby hospodárenie nebolo v poriadku, tak tu už nesedím.“
Bavilo by vás teraz pracovať v STV?
„Nie.“
Čo čakáte od RTVS aj vo vzťahu k vášmu trhu?
„Som už voči STV vyhranený a neočakávam už od nej nič. Dostáva dosť veľa peňazí na to, aby generovali normálny obsah.“
Čo by ste poradili ministrovi kultúry?
„To, čo by som mu poradil, ani nepoviem, lebo by to neurobil.“
Zrušiť RTVS?
„STV nemá teraz žiaden zásadný zmysel. Nemám si tam čo pozrieť. Pol hodinu spravodajstva za 1,8 miliardy? Dokument, akých sú tony na iných staniciach? Alternatívny film? Zapnem si Arte, Phoenix, akýkoľvek iný kanál. Rátame predsa s tým, že divák vyhľadávajúci kvalitu nie je odkázaný iba na jeden program, či?“
STV ste zobrali pozíciu dvojky na trhu. Nemôže vám to teraz s novým vedením vrátiť?
„Nemajú to ako urobiť. Nevidel som žiadnu stratégiu, víziu, čo má vysielať. Verejnoprávna televízia dokáže komerčnú ohroziť len tým, že začne vysielať komerčné programy.“
Tak, ako ste to robili v STV, keď ste prišli so SuperStar.
„Mal som jasné zadanie urobiť z STV silnú dvojku na trhu. Povedal, som dobre, ale zadefinuj mantinely. Potom už karavána išla. Richarda Rybníčka zvolili s tým projektom a aj tak sa čudovali, že je z toho komerčný kanál.“
Kto nastavuje mantinely v Joj?
„Rozpočet. Nič iné nerozhoduje, len peniaze.“
Volali vás do RTVS?
„Nie. Viete si predstaviť, že by tam niekto zavolal mňa, čo sa tam podpísal pod SuperStar? Však by ich zožrali do 24 hodín.“
A nie je to preto, že ste príliš drahý?
„Možno. Nepôjdete tam v tých finančných možnostiach, ktoré tam majú. To už je vyššie posolstvo a mne sa v 35 rokoch vyššie posolstvá riešiť nechce.“
A neskôr áno?
„Nie. Tam s príchodom každého nového riaditeľa je chvíľu pokoj. A potom vylezú všetci tí, čo s STV spolupracovali: Máme tu také veci a mala by ich vysielať verejnoprávna televízia. Väčšinou majú pravdu. Prídu s novým cyklom dokumentov, a má to byť na STV. Ale máte tam len limitovaný rozpočet. Pokiaľ nie ste blázon a pôjdete do mínusu a padne to na hlavu.“
Alebo sa dá ísť do mínusu a nevyrábať nič.
„To sú už sofistikovanejšie metódy. Slovenské je typické tým, že sú jedni, druhí kamaráti. Pri verejných veciach príde človek a hovorí, že s tým Borovským sa vôbec nedá dohodnúť. A prečo to má tento, a prečo nie ja. A takto z pozadia začnú demontovať vašu pozíciu až skončíte ako každý jeden riaditeľ na čele STV.“
Takto skončí aj pani Zemková?
„To neviem, to záleží od nej. Ale každý tam ide s ambíciou urobiť niečo, zmeniť STV k lepšiemu. Ale keď vám do práce rozpráva toľko ľudí... Prečítajte si niekedy zápisnicu z Rady STV. Niekedy sú tam argumenty na úrovni „ten článok by mal byť nejaký väčší, aby ho bolo lepšie vidieť. Ako sa budete na televízne témy baviť s niekým, kto v televízii nepracoval, alebo si ju ešte pamätá z hlbokej minulosti? Divák nechce dookola pozerať dokumenty o kostolíkoch na Slovensku, hoci je to záslužná činnosť.“
O Jojke hovoríte ako o firme. Vedeli by ste pracovať aj pre inú firmu mimo médií?
„Nechcel by som to robiť. Bavia ma médiá. Nemám rád situácie, keď je priveľa ľudí, ktorí mi do vecí rozprávajú. Mám rád debaty, ale potrebujem argumenty. Ak sa ma niekto opýta, prečo nevysielame Ligu majstrov, položil otázku s tým, že netušil, čo sa pýta. To sú zbytočné stretnutia.
Mnoho ľudí prichádza na stretnutia nepripravených. Majú koncept relácie, že vysadíme ľudí niekde vo svete a oni sa budú vracať domov. Vraj by to stálo tri milióny. Čo s tým budem robiť za tri milióny eur?“
Čo sa udeje na televíznom trhu v najbližších troch rokoch?
„Každá zo súčasných nazvime to skupín na televíznom trhu (JOJ, CME, STV) bude mať viac televíznych staníc. Budú sa snažiť vymedziť svoj priestor: silný internet, silné médium zložené z viacerých televízií. Pribudne veľmi veľa ponúk, aj slovenských, šírených len káblom.
Ponuka bude brutálna. Ale na konci dňa budú karty miešať len existujúce subjekty. Chcem vidieť nového hráča, ktorý príde a zainvestuje šialene vysoké prostriedky, aby rozbehol silnú televíziu. Myslím, že sme na toto obdobie pripravení a tešíme sa na nové výzvy. Inak by to bola nuda.“

Beata
Balogová
