BRATISLAVA. Koľko a komu zaplatia samosprávy za tlač propagačných materiálov, prezutie pneumatík, deratizáciu či správu webovej stránky sa verejnosť dozvie ťažšie.
Už týždeň platí nariadenie, ktorým vláda ustúpila tlaku Združenia miest a obcí Slovenska a stanovila tisíceurový limit na povinné zverejňovanie faktúr a objednávok na webe.
Nariadenie umožní podvody
ZMOS sa sťažoval na digitálnu byrokraciu, ktorú zverejňovanie aj drobných faktúr údajne spôsobilo. „Absencia minimálnej finančnej hranice už čoskoro spôsobí zavalenie systému prehľadom banálnych výdavkov,“ varovalo.
„Nariadenie umožňuje rozdeliť väčšie sumy na menšie a vyhnúť sa tak zverejneniu,“ upozorňuje však aktivista a odborník na informačné technológie Štefan Szilva.
Hoci samosprávy zavedenie limitu vítajú, k nariadeniu sa postavili rôzne. Zatiaľ čo Trenčín „nariadenie využije“, lebo pri zverejňovaní všetkých dokladov by „museli prijať úradníka“, banskobystrická župa alebo Martin chcú dávať na web všetko.
„Medzi tri najúčinnejšie nástroje na znižovanie priestoru na korupciu patrí okrem elektronických aukcií a elektronického prieskumu trhu aj zverejňovanie zmlúv, objednávok, faktúr či výberových konaní,“ vraví hovorca Martina Jozef Petráš. „Ak má byť úrad transparentný a otvorený, je vhodné zverejňovať všetko,“ hovorí aj Peter Hajnala z banskobystrickej župy.
Opačný prístup má trenčianska župa, ktorá nezverejňuje žiadne objednávky a faktúry, hoci tým porušuje zákon. Jej predseda Pavol Sedláček (HZDS) tvrdí, že zákon je zlý a zoskenované faktúry na webe sa dajú zneužiť.
Postačia údaje z faktúr
Ministerstvo pripravuje novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, po ktorej už nebude nutné dávať na web faktúry a objednávky, ale iba údaje z nich. Teda s kým obchod uzatvorili, kedy, čoho sa týka a v akej je hodnote. Novelou sa zruší aj tisíceurový limit.
Novela však bude platiť najskôr na jeseň. Ministerstvo financií už v najbližších dňoch plánuje vydať usmernenie, ktoré takúto prax umožní aj dnes.
„Nebude treba skenovať papierové faktúry, ale postačí exportovať údaje z účtovníctva,“ upresňuje hovorca rezortu Martin Jaroš. Úrady ich majú v účtovných softvéroch.

Beata
Balogová
