BRATISLAVA. Informačné kampane rôznych subjektov pred sčítaním ľudu sú súčasťou demokracie a ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi (SaS) neprekážajú. Uviedol to v rozhovore pre TASR.
"Snaha o informovanosť pre mňa nie je problémom. Samozrejme, že aj informačná kampaň je niečím motivovaná. Možno nie všetci to dokážu dešifrovať. Ale zakazovať niečo takéto v občianskej spoločnosti by bolo absurdné," vyhlásil Krajcer.
Na sčítanie reagujú informačnými kampaňami nielen cirkvi, ktoré chcú presvedčiť občanov, aby sa sčítaciemu komisárovi uviedli ako kresťania. Naopak, humanisticky orientované občianske združenia vyzývajú ľudí, aby sa k náboženstvu nehlásili. Hlásenie sa k rómskemu etniku propagujú občianske združenia Rómov, na južnom Slovensku prebieha kampaň, aby sa ľudia hlásili k maďarskej národnosti.
"Otázkou je, či aj nevedomosť nemôže kaziť," reagoval Krajcer na otázku TASR, či tieto kampane nekazia sčítanie, ktorého cieľom je čo najobjektívnejšie zachytiť aktuálny stav na Slovensku. Zároveň upozornil, že v rozpore s rozšíreným názorom nie je pravda, že napríklad cirkvi sú financované podľa toho, koľko občanov sa k nim prihlási pri sčítaní. "Priamy vplyv na financovanie cirkví to nemá. Model financovania cirkví je na základe počtu duchovných, nie počtu deklarovaných veriacich. Na druhej strane, samozrejme, že isté vykázané percento príslušnosti k nejakému vierovyznaniu vytvára určitú spoločenskú silu, určitú známku veľkosti," povedal Krajcer.
Sčítanie sa na Slovensku začne 13. mája a potrvá do 6. júna. Prvýkrát sa do neho bude dať zapojiť aj elektronicky. Záujemcovia budú túto možnosť môcť využiť na internetovej stránke www.scitanie2011.sk, kde budú formuláre dostupné v slovenskom, maďarskom, rómskom, ukrajinskom, rusínskom a anglickom jazyku. Čas na elektronické sčítanie bude kratší, a to od 21. do 29. mája.