Prehľad domácich udalostí od 22. do 28. júna

BRATISLAVA 29. júna (SITA) -

22. júna
Podľa dánskeho premiéra Andersa Fogha Rasmussena je reálne, že časový harmonogram rozšírenia EU bude napriek posunu termínu summitu v Bruseli z októbra na začiatok novembra 2002 dodržaný. Informoval o tom na summite v Seville, na ktorom sa zúčastnil aj premiér SR Mikuláš Dzurinda a šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Kandidačnú listinu a volebný program schválila Republiková rada KDH. Prvú dvadsiatku predstavil predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorého Republiková rada zvolila za volebného lídra a preto mu na kandidátke patrí prvé miesto. Za ním nasledujú Ján Figeľ, Vladimír Palko, Pavol Minárik, Július Brocka a Daniel Lipšic. Na siedmom mieste je predseda poslaneckého klubu KDH František Mikloško.
Snem Sociálnodemokratickej alternatívy schválil kandidátku pre voľby do NR SR, vrátane otvorených pozícií pre ministra obrany Jozefa Stanka a poslanca NR SR a kandidáta na post sudcu Ústavného súdu SR (ÚS) Ladislava Orosza. Za volebným lídrom Petrom Weissom nasledujú predseda strany Milan Ftáčnik, Erika Kvapilová, Zdenko Trebuľa, ešte nepotvrdený Jozef Stank, Darina Kaprálová, Ladislav Orosz alebo veľkokrtíšsky primátor Dalibor Surkoš a predseda Mladej demokratickej ľavice Ivan Štefunko. Snem SDA schválil aj volebný program.
Predvolebné spojenectvo Demokratickej strany (DS) a Demokratickej únie (DU) je po Republikovej rade DS, ktorá schválila zmluvu o spoločnom predvolebnom postupe oboch strán, definitívne, uviedol predseda DS Ľudovít Kaník, ktorého Republiková rada schválila za volebného lídra.
Lesoochranárske združenie VLK z Tulčíka v Prešovskom okrese bez súhlasu štátnych orgánov vyhlásilo na rozlohe 21 ha prvú súkromnú rezerváciu Vlčia, ktorá vznikla symbolickým odkúpením jednotlivých stromov jedľobukového lesa v Čergovskom pohorí. Na akcii sa zúčastnilo okolo 70 priaznivcov zo Slovenska a Česka. Zväčša išlo o ľudí zo skupiny 1 831 prispievateľov, ktorí sú symbolickými vlastníkmi jedného i viacerých stromov. Do zbierky sa zapojili jednotlivci z 18 krajín sveta a organizátorom sa podarilo zozbierať sumu 3,2 milióna Sk.

23. júna
Na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach uviedli do života projekt desiatich dokumentárnych filmov o tolerancii k menšinám. Režiséri ako Juraj Jakubisko, Vladimír Štric, Tomáš Kaminský či Peter Hledík, ktorý je zároveň aj producentom, približujú život menšín, žijúcich nielen na Slovensku, ale aj v Španielsku, Taliansku, Fínsku alebo Belgicku.
Na týždennú pracovnú cestu do Veľkej Británie pozvala britská ambasáda osem predsedov samosprávnych krajov zo Slovenska. Ide o prvú spoločnú cestu všetkých županov. Podľa programu navštívia Manchester, Edinburgh a Londýn.
Až 22 percent detí priznalo, že ich rodičia telesne trestajú. Za zlé známky je trestaných 36,1 percenta detí a vyše 13 percent detí je trestaných za zlé známky často. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila v rámci diplomovej práce študentka sociálnej práce Zuzana Krčmárová v spolupráci s organizáciou Slonad Nitra - Centrum Slniečko na vzorke 379 detí zo šiestych až ôsmych ročníkov základných škôl. Výsledky dokazujú, že deti sú v čase odovzdávania vysvedčení vystavované fyzickým trestom. V prieskume predstavovali zlé známky najväčšie percento príčin trestania detí. Okrem toho päť percent detí je bitých bezdôvodne a 20 percent detí uvádza, že im rodičia hrubo nadávajú.

24. júna
Prezident Rudolf Schuster akceptoval návrh premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie Jozefa Macejka z postu ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií. Schuster sa tak rozhodol po hodinovom rozhovore s Macejkom.
Prezident Schuster sa rozhodol nepodpísať Zákon o ochrane osobných údajov. Hlavným dôvodom je podľa prezidentskej kancelárie skutočnosť, že zákon predpokladá existenciu Úradu na ochranu osobných údajov, ktorý by mal disponovať značnými právomocami, ale nemá ako vzniknúť. V našej legislatíve absentuje zákon, na základe ktorého by takýto úrad vznikol. Prezident podpísal novelu zákona o Štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
O politickej situácii na Slovensku pred nastávajúcimi septembrovými parlamentnými voľbami diskutovali na úvodnom stretnutí misie OBSE vedúci delegácie Peter Eicher z USA a Vadim Zhadanovich z Ruskej federácie s podpredsedom vlády Ľubomírom Fogašom. Ako Fogaš informoval , predstavitelia misie sa zaujímali predovšetkým o zmeny, ktoré sa udiali od predchádzajúcich volieb a o zužitkovanie pripomienok predložených predstaviteľmi OBSE v roku 1998.
V anketovom prieskume o všeobecnom prehľade reálií Európy, na ktorom sa zúčastnilo 19 krajín Európy, skončilo Slovensko na 17. mieste. V teste pozostávajúcom z 20 otázok najlepšie dopadli vo vedomostiach o Európe Poliaci, ktorí v priemere uviedli 15 správnych odpovedí. Druhí sa umiestnili Dáni a tretí Taliani. Najhoršie v testoch "európskeho IQ" dopadlo Portugalsko, jeho obyvatelia nevedeli odpovedať ani na polovicu otázok a Veľká Británia, ktorá sa umiestnila na 18. mieste. Európsky test zostavilo 20 šéfredaktorov vydavateľstva Reader´s Digest.
Premiér Mikuláš Dzurinda vo veci tendra na vlakové súpravy obišiel vecné riešenie problému a pozornosť zameral výlučne na potrestanie tých, ktorí na nevýhodnosť tendra upozorňovali, povedal predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Tatár. Podľa jeho slov Dzurinda nezaujal postoj k navrhovanému odbornému posúdeniu výhodnosti tendra a súčasne neodpovedal na otázku výhodnosti ponúk.
Riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Mikuláš Michelčík oznámil pracovníkom Tatranskej horskej služby (THS), že odvolal z funkcie náčelníka THS Jozefa Janigu a do funkcie dočasne menoval doterajšieho zástupcu náčelníka Martina Mladoňa. Dôvodom tohto kroku bolo podľa riaditeľa ŠL TANAP prekročenie kompetencií pri rokovaniach v mene organizácie pri príprave návrhu zákona o horskej záchrannej službe. Návrh zákona o horskej záchrannej službe schválila vláda 29. mája.
Senát Krajského súdu v Nitre odsúdil 50-ročnú stredoškolskú profesorku Máriu M. za pokus o vraždu na päť rokov odňatia slobody v I. nápravno-výchovnej skupine. Rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť, lebo odsúdená sa odvolala. Trestný čin sa stal 25. novembra 2000, keď sa Mária M. a jej manžel pohádali s Petrom P., ktorý pred ich domom zaparkoval auto. V priebehu hádky na Petra P. vystrelila, ten sa však uhol a guľka zasiahla jeho priateľa, vtedy 17-ročného Mariána J. a uviazla mu neďaleko miechy. Marian žije s projektilom v tele, pretože mu guľku pre prípadné závažné zdravotné komplikácie nemožno z tela vyoperovať.

25. júna
Prezidenta Libanonskej republiky Emile Lahouda s manželkou Andrée privítal prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Lahoud pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska, sprevádzali ho podpredseda vlády Issam Fares a minister zahraničných vecí a emigrácie Mahmoud Hammoud. V delegácii libanonského prezidenta sú aj prezident Tlačového syndikátu Libanonskej republiky Mohammed Baalbaki a prezident Syndikátu vydavateľov Libanonskej republiky Melhem Karam.
Libanon potrebuje odborníkov a techniku na odmínovanie, v krajine sú oblasti, kde zostalo vyše 200 000 mín. Prezident Lahoud po rokovaní so slovenským prezidentom povedal, že od Schusterovej návštevy v Libanone v apríli minulého roka považuje nášho prezidenta za priateľa. "Svet potrebuje takých vodcov, ako je prezident Schuster," vyhlásil. Prezident Schuster je za to, aby sa slovensko-libanonská spolupráca začala rozvíjať už teraz, a nie až keď vstúpime do Európskej únie a konkurencia v rámci Európy bude veľká.
Keď lobisti polroka zúfalo bojujú o to, aby sa presadili oni, a nie ten, koho železničiari označili za lepšieho a zlyhala aj politická intriga voči mne, začínajú hrať novú pesničku, nech sa tender nevyhodnotí, veď príde nová vláda a budeme mať novú šancu, vyhlásil premiér Mikuláš Dzurinda. Dodal však, že sa do tendra miešať nebude, pretože to nie je v jeho právomoci. Dzurinda tvrdí, že uplynulé dva týždne boli najťažšie v histórií SDKÚ, pretože nielen médiá, ale aj politici útočili nielen na neho, jeho stranu, ale aj jeho príbuzných.
Odvolaním ministra Jozefa Macejka sa kauza železničného tendra nekončí. Podľa predsedu DS Ľudovíta Kaníka odvolanie ministra nerieši problémy, ktoré vyplávali na povrch pri netransparentne vyhodnocovanom tendri. Nebola zodpovedaná otázka prečo majú slovenskí daňoví poplatníci zaplatiť o 800 miliónov Sk viac za vlakové súpravy, ktoré ešte nie sú ani overené v praktickej prevádzke. Nie je ani jasné, či pri súčasnej zlej ekonomickej situácii železníc je nevyhnutné v takom rozsahu obnovovať vozový park. Nebolo vysvetlené, akú úlohu pri tomto tendri zohráva Gabriel Palacka, pokladník SDKÚ. "Povážlivé je, že aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý prejavil iný názor ako premiér sa okamžite stáva predmetom spochybňovania", konštatuje Kaník.
NR SR schválila zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý je nevyhnutný pre splnenie záväzkov vyplývajúcich z kapitoly životné prostredie v prístupovom procese do Európskej únie.
Od 1. januára 2003 budú zálohované aj obaly, ktoré nie sú opakovane použiteľné. Výšku zálohy ustanovenú vo vykonávacom predpise budú musieť predajcovia alebo povinné osoby dodržať. Vyplýva to zo zákona o obaloch, ktorý schválila NR SR. Poslanci ďalej schválili zákon o ochrane ovzdušia, zákon o environmentálnom označovaní výrobkov, poslednou schválenou normou z oblasti ochrany životného prostredia sa zavádza dobrovoľný systém environmentálne orientovaného riadenia a auditu.
NR SR schválila novelu zákona o obchodných reťazcoch, ktorý od septembra sprísňuje podmienky predaja tovarov v obchodných reťazcoch. Schválený bol aj návrh novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorú predložil poslanec Marián Mesiarik. Novela zrovnoprávňuje nájomcov bytov patriacich bývalému Revolučnému odborovému hnutiu s nájomcami obecných bytov tak, aby aj pri predaji týchto bytov platila štátom určená maximálna cena. Novela sa týka vyše dvetisíc bytov, ktoré v súčasnosti spravuje Jednotný majetkový fond.
Od septembra vznikne Slovenská zdravotnícka univerzita. Rozhodli o tom poslanci NR SR schválením zákona, ktorý zároveň zruší súčasnú Slovenskú postgraduálnu akadémiu medicíny. Univerzita sa mala pôvodne volať Slovenská zdravotnícka akadémia, poslanci však schválili zmenu jej názvu. Poslanci definitívne schválili novelu Devízového zákona.
Podporu iniciatíve združení Občianske oko a Hlava´98 Nie je nám to jedno, ktorej cieľom je motivovať čo najväčší počet voličov zúčastniť sa na voľbách vyjadrilo 60 účastníkov výročnej konferencie SocioFóra. Na konferencii venovanej podpore mimovládnych organizácií (MVO) zo sociálnej oblasti sa zúčastnili zástupcovia Platformy MVO pri Grémiu tretieho sektora - SocioFórum. Iniciatívu podporili už 13. júna aj účastníci konferencie mládežníckych organizácií Mladý parlament, ktorú organizovala Rada mládeže Slovenska. Iniciatívu Nie je nám to jedno odštartovali združenia Občianske oko a Hlava´98 9. júna.

26. júna
Do funkcie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií vymenoval prezident Schuster podpredsedu vlády Ivana Mikloša. Akceptoval tak návrh premiéra Mikuláša Dzurindu a zároveň zrušil dočasné poverenie ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Harachovi, ktorý jeden deň riadil ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií.
Menovacie dekréty z rúk prezidenta Rudolfa Schustera prevzali štyria noví rektori verejných vysokých škôl - rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Eduard Kostolanský, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imrich Okenka, rektor Žilinskej univerzity v Žiline Ján Bujňák a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Daniel
Prezident Schuster podpísal Zákon o zvýšení výsluhových príspevkov a výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia vojakov v roku 2002.
Predseda parlamentu Jozef Migaš zvolal na stredu 3. júla 62. schôdzu NR SR, jej jediným bodom bude návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády SR Mikulášovi Dzurindovi. Pod návrh sa podpísalo 37 poslancov klubu HZDS.
Stanovisko k vysloveniu nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi nebude SDĽ podľa svojho predsedu Pavla Koncoša podmieňovať schválením Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia. O postoji SDĽ k odvolávaniu premiéra bude rokovať Republikové predstavenstvo SDĽ a táto téma bude pravdepodobne otvorená aj na zasadnutí Republikového výboru. Ťarcha rozhodnutia však podľa Koncoša zostane na poslaneckom klube.
Bývalý podpredseda SDKÚ, primátor Prešova Juraj Kopčák vystúpil zo strany. Ako potvrdil, ”svoje rozhodnutie vo vzťahu k SDKÚ som deklaroval už predčasom. Udalosti posledných dní ma len ubezpečili, že táto strana sa neuberá smerom, ktorý bol vytýčený vtedy, keď sme ju zakladali, nemá kresťanskú orientáciu.”
NR SR schválila novelu zákona o zahraničných Slovákoch. Prijatým pozmeňujúcim návrhom sa kompetencie pôvodne určené podpredsedovi vlády presunú na vládu. Tá bude okrem iného koordinovať tvorbu a výkon politiky štátu vo vzťahu k zahraničným Slovákom. Zároveň koordinuje a zabezpečuje pomoc štátnych i neštátnych subjektov SR krajanom.
NR SR schválila novelu Obchodného zákonníka, ktorú predkladal poslanec Tomáš Galbavý. Novovznikajúce obchodné spoločnosti budú povinné uhradiť všetky záväzky firmy, z ktorej sa vytvorili. Parlament s účinnosťou od augusta schválil aj harmonizačný návrh novely zákona o patentoch, návrh novely zákona o dani z dedičstva, darovania, prechodu a prevodu nehnuteľností, ktorú predložil poslanec Peter Tatár.
Vláda vymenovala za členov Súdnej rady právnika Jána Drgonca, prvého námestníka generálneho prokurátora Martina Lauku a generálneho riaditeľa sekcie edičných činností MS SR Jána Sváka. Zároveň vláda poverila ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského a ministra financií Františka Hajnoviča, aby po vytvorení Súdnej rady spoločne rokovali s radou o zabezpečení materiálnych a finančných podmienok jej činnosti.
Vláda odvolala z funkcie generálneho riaditeľa TASR Ivana Čeredejeva. Vedením TASR je poverený šéfredaktor agentúry Richard Erdöfy. Návrh na odvolanie Ivana Čeredejeva z funkcie generálneho riaditeľa TASR– Slovakia predložil premiér Mikuláš Dzurinda. Dôvodmi sú nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami organizácie, keď TASR v rozpore s uznesením vlády kúpila osobné motorové vozidlo BMW 530iA za 1 481 989 Sk, a najmä následné krajne nedôstojné vulgárne vyjadrenia generálneho riaditeľa Ivana Čeredejeva v médiách k predmetnej problematike, nezlučiteľné s postavením riaditeľa zákonom zriadenej príspevkovej organizácie.
Návrh novely volebného zákona aj s návrhom na skrátené legislatívne konanie schválila vláda. Ako pred novinármi povedal minister vnútra Ivan Šimko, návrh zákona obsahuje dve úpravy. Prvá sa dotýka rodných čísiel. Vzhľadom na to, že bol schválený zákon o ochrane osobných údajov, ktorý zakazuje vyžadovať rodné čísla od občanov, je podľa Šimka potrebné, aby to bolo doriešené aj vo volebnom zákone. Druhý okruh zmien volebného zákona sa dotýka volebnej kampane. Novela navrhuje úpravu predvolebnej kampane v súkromných televíziách a rádiách obdobne ako je to v STV a v SRo. To znamená, že podľa princípu rovnosti by mohli tieto médiá vyčleniť určitý počet hodín pre politickú reklamu.
Obvinení spoluvlastníci spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimír F. a Marián Š. boli eskortovaní na Slovensko. Eskortu zabezpečoval Útvar osobitného určenia Prezídia PZ a pracovníci Národnej ústredne Interpolu na Slovensku. Okrem Vladimíra F. a Mariána Š. obvinil vyšetrovateľ Odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti z trestných činov podvodu, porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku a neoprávneného podnikania aj tretieho konateľa skrachovaných spoločností Františka M., ktorého sa však stále nepodarilo zadržať.
Do konca mája požiadalo v SR o priznanie postavenia utečenca spolu 16 088 ľudí. V roku 1992 oň žiadalo len 87 osôb, avšak za prvých päť mesiacov tohto roka úrady zaevidovali už 2 813 žiadateľov. Najviac žiadostí zatiaľ zaznamenali v roku 2001, keď o priznanie postavenia utečenca požiadalo okolo 8 100 osôb. SR od svojho vzniku do konca mája udelila 72 štátnych občianstiev. Afganským utečencom udelila 31 občianstiev, utečencom z Arménska 16 a siedmim obyvateľom Ruska. Občianstvo získali tiež osoby z Ukrajiny, Vietnamu, Somálska, Rumunska, Juhoslávie, Angoly a Iránu.

27. júla
Po 58 rokoch boli do rodnej zeme na Národnom cintoríne v Martine pochované telesné pozostatky bývalého československého predsedu vlády Milana Hodžu. Spočinul tak 41 rokov po smrti manželky Ireny po jej boku. Rakvu s Hodžovými pozostatkami, zahalenú do slovenskej štátnej zástavy v martinskom evanjelickom kostole na poslednej ceste odprevadili Hodžov jediný vnuk John Palka s manželkou Yvonne, prezident SR Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš, predseda vlády Mikuláš Dzurinda, bývalý prezident SR Michal Kováč, podpredsedovia vlády Ľubomír Fogaš, Ivan Mikloš, ministri István Harna, Peter Magvaši, Peter Ponický, Pavol Koncoš, Ján Čarnogurský, predseda SOP Pavol Hamžík, predsedníčka SNS Anna Malíková a veľvyslanec Českej republiky v SR Rudolf Slánský.
Doterajšie zistenia neopodstatňujú záver, že v prípade tendra na dodávku vlakov pre Železničnú spoločnosť, a.s., (ZSSK) došlo k trestnému činu. Neodôvodňujú však ani záver, že nejde o trestnú činnosť. Poslancov NR SR o tom informoval generálny prokurátor SR Milan Hanzel. "Zatiaľ sme nezistili žiadne skutočnosti, ktoré by viedli k začatiu trestného stíhania,” vyhlásil Hanzel.
NR SR schválením novely zákona o verejnej službe odstránila diskrimináciu pri odmeňovaní zamestnancov, ktorí zabezpečujú odborné činnosti v oblasti geológie, ochrany prírody a krajiny, jaskyniarstva, jaskýň ako archeologických a paleontologických nálezísk, monitorovania parametrov stavu ovzdušia a vôd na území SR, ako aj pri zabezpečovaní starostlivosti o životné prostredie. Pre týchto zamestnancov poslanci schválili osobitné tabuľky. Nová úprava sa dotkne asi 1 700 zamestnancov odborných útvarov rezortu životného prostredia.
Úspešné ukončenie rokovaní o vstupe podľa možnosti až s desiatimi kandidátskymi krajinami je prioritou nadchádzajúceho dánskeho predsedníctva EÚ, potvrdil na stretnutí v Kodani s novinármi akreditovanými v Bruseli dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Pripomenul však, že rokovania sa nemusia skončiť so všetkými desiatimi krajinami, ale iba s tými, ktoré budú pripravené.
Predseda SOP Pavol Hamžík využije svoj imperatívny mandát a bude hlasovať za vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Hamžík sa tak rozhodol vzhľadom na postup premiéra v prípade kauzy tendra na ľahké motorové jednotky, ale aj pre Dzurindov postup v kauze eurofondov. Hamžík upozornil na rovnaký scenár v oboch prípadoch, ktorý je charakteristický rýchlym zbavovaním sa zodpovednosti kamuflovaním a zahmlievaním.
Predseda SOP Pavol Hamžík považuje činnosť TASR pod vedením Ivana Čeredejeva za nezávislú a spoľahlivú. Hamžík to vyhlásil na tlačovej besede SOP v Bratislave. Dodal, že nebude obhajovať Čeredejevove neadekvátne reakcie na otázky novinárov, ale považuje za nebezpečné meniť generálneho riaditeľa TASR pár mesiacov pred voľbami a nesúhlasí s tým. Čeredejevovo odvolanie má podľa Hamžíka iný zámer ako je navonok prezentované. Sme pred voľbami a pán Čeredejev, ktorého nominoval Mikuláš Dzurinda a SDK, pravdepodobne nesplnil stranícke úlohy, povedal Hamžík.
Účasť na stretnutí s predsedníčkou Slovenskej národnej strany (SNS) Annou Malíkovou potvrdil šéf Pravej SNS Ján Slota. Stretnutie Malíková-Slota má podľa hovorcu PSNS Rafaela Rafaja zavŕšiť sériu rokovaní o spoločnom postupe oboch národných strán v jesenných parlamentných voľbách. Poverení členovia oboch subjektov, ktorí sú aj poslancami parlamentu, sa doteraz stretli trikrát.
Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Ferdinand Devínsky a predseda Akademického senátu UK František Gahér požiadali prezidenta Rudolfa Schustera, aby nepodpísal Zákon o zriadení Slovenskej zdravotníckej akadémie (SZA). Podľa rektora zriadenie SZA ako rezortnej vysokej školy ministerstva zdravotníctva deštruuje slovenský vysokoškolský systém, ale existuje aj podozrenie, že poslanci svojím rozhodnutím porušili zákon o vysokých školách, ktorý jasne hovorí, že k návrhom na zriadenie vysokých škôl sa musí vyjadriť Akreditačná komisia vlády SR, čo sa v prípade SZA nestalo.
Pri príležitosti rozhodnutia poslancov NR SR zriadiť novú vzdelávaciu inštitúciu - Slovenskú zdravotnícku univerzitu zasadali pracovníci Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny za prítomnosti ministra zdravotníctva SR Romana Kováča. Účastníci stretnutia prijali jednohlasne vyhlásenie, v ktorom vyzývajú všetkých k spolupráci pri transformácii vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Jedine toto bude zárukou nielen ich vysokej odbornosti, ale aj kvality nimi poskytovanej zdravotnej starostlivosti, zdôraznil riaditeľ SPAM Ján Štencl

28. júna
Prezident Rudolf Schuster v Správe o stave republiky vyzval občanov k čo najvyššej účasti na septembrových parlamentných voľbách. Vysokou volebnou účasťou podľa prezidenta dokážeme rozptýliť obavy a upozornenia zahraničia v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami a vnútropolitickým vývojom po nich. Hlava štátu tvrdí, že od revolúcie sú to pre našu krajinu najdôležitejšie parlamentné voľby. Uznáva sklamanie mnohých občanov z výsledkov tejto aj predošlej vlády a predovšetkým z nesplnených sľubov. Je však presvedčený, že čím viac občanov sa zúčastní na týchto historicky veľmi dôležitých voľbách, tým budú aj objektívnejšie výsledky, ktoré vyjadria vôľu drvivej väčšiny našich obyvateľov. Prezident Rudolf Schuster je odhodlaný urobiť všetko, aby pomohol doviesť našu krajinu do NATO a EÚ. Pre splnenie tohto cieľa je rozhodnutý využiť všetky svoje ústavné právomoci, ale aj osobnú iniciatívu. Zdôraznil, že rovnaký sľub dal aj prezidentovi USA Georgeovi Bushovi počas prijatia v Bielom dome. Podľa prezidenta si musíme všetci uvedomiť, že stojíme pred veľmi dôležitým krokom, určujúcim nadlho smerovanie našej krajiny.
Správa prezidenta SR Rudolfa Schustera o stave republiky nebola podľa premiéra Mikuláša Dzurindu objektívna. Napriek tomu plne rešpektuje "pohľad na stav republiky”, ktorý prezident ponúkol. "Mnohé správy mnohých inštitúcií, mnohé konkrétne čísla, trendy a tendencie za uplynulé obdobie svedčia o tom, že táto správa bola neobjektívna,” zdôraznil Dzurinda. Podľa jeho slov sa na Slovensku živí už celé roky mýtus, ktorý bol aj v prezidentovej správe, že v zahraničí sme hodnotení skvele, no doma je zle. "Nie je to pravda,” povedal premiér s tým, že obraz krajiny v zahraničí môže byť len taký, akú politiku robí krajina doma, či už vnútornú, ekonomickú, transformačnú alebo inú. Podobný názor vyslovil aj vicepremiér Ivan Mikloš.
Pred vchodom do železničnej stanice Jesenské neďaleko Fiľakova sa vykoľajil zrýchlený vlak číslo 1823, zostavený z rušňa a piatich vozňov idúci zo Zvolena do Košíc. Vykoľajil sa rušeň a štyri vozne, v ktorých boli cestujúci. Pri nehode bolo viac osôb zranených, rušňovodič nehodu neprežil.
NR SR prerokovala návrh minuloročného štátneho záverečného účtu, ktorý predložil minister financií František Hajnovič. Pri celkových príjmoch v objeme 205,353 mld. Sk a celkových výdavkoch 249,724 mld. Sk dosiahol schodok štátneho rozpočtu 44,371 mld. Sk. Minuloročný deficit bežného hospodárenia štátu vo výške 36,322 mld. Sk má byť podľa návrhu vlády krytý z štátnych finančných aktív. Zvyšnú časť účtovného schodku štátneho rozpočtu v objeme 8,048 mld. Sk, vyplývajúcu z nákladov na reštrukturalizáciu bankového sektora, uhradí rezort financií z výnosov z reštrukturalizačných
Pre viac ako 900 000 žiakov základných škôl a študentov stredných škôl sa končí školský rok. Vysvedčenie dostalo v základných školách okolo 626 000 detí, približne 86 000 gymnazistov, v stredných odborných školách vyše 100 000 a v stredných odborných učilištiach 106 000 žiakov. Žiaci si budú môcť oddýchnuť počas dvojmesačných letných prázdnin od 1. júla do 31. augusta. Nový školský rok 2002/2003 sa začne v pondelok 2. septembra.
Zlatý kľúč sa najlepšiu réžiu získal na tohtoročnom jubilejnom 10. festivale Art film v Trenčianskych Tepliciach režisér Ake Sandgren za dánsky film Skutočne človek. Ocenenie v kategórii Art Fiction si odniesol Aleksander Ilic, kameraman juhoslovanskej snímky Absolútnych sto. V kategórii Artefakty Zlatý kľúč putuje do Francúzska za film Tep. Medzi študentskými snímkami ocenila porota Jakuba Sommera za ELFilm.
Exminister dopravy, pôšt a telekomunikácií Mečiarovej vlády a podnikateľ Alexander Rezeš zomrel vo Viedni vo veku nedožitých 54 rokov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 186
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 241
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 908
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 460
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 442
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 116
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 548
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 430
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 355
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 099

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.