Agentúrne spravodajstvo sme o 21:30 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Šéf špeciálnych prokurátorov Dušan Kováčik nepožiada parlament o zbavenie imunity poslanca Igora Štefanova (SNS) v kauze nástenka.
Kováčika na to vyzval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) potom, čo zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý odmietol žiadosť posunúť parlamentu.
Lipšic nemá oporu
„Názor ministerstva vnútra nemá oporu v zákone,“ vysvetľuje Kováčik, prečo nemôže v prípade imunity Štefanova zasiahnuť.
Lipšic trvá na tom, že Kováčik konať môže.
„Zo žiadneho právneho predpisu nevyplýva, že by mal generálny prokurátor monopol na predloženie žiadostí o vydanie poslancov na trestné stíhanie.“
Minister navyše hovorí, že Štefanova riešil Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten má podľa neho iný režim a môže postupovať samostatne.
Prokurátori sa nezhodujú
Štefanov je podozrivý z machinácie pri verejnom obstarávaní. V takzvanom nástenkovom tendri išlo o 120 miliónov eur. Na eurofondoch mali zarobiť firmy Avocat a Zamedia, blízke šéfovi SNS Jánovi Slotovi.
Tichý tvrdí, že vyšetrovací spis je nedostatočný. Neboli podľa neho preukázané niektoré skutočnosti, ktoré by dokázali, že išlo o úmyselný trestný čin.
Dozorujúca prokurátorka Renáta Ontkovičová sa k celej veci odmietla vyjadriť.
S výhradami Tichého nesúhlasí Kováčik. „Úrad špeciálnej prokuratúry nič nezanedbal.“ Napriek tomu rešpektuje Tichého rozhodnutie. „Vec treba riadne došetriť a odstrániť tak pochybnosti.“
Štefanov nebude zbavený imunity do voľby generálneho prokurátora, v ktorej kandiduje Dobroslav Trnka. Tichý je jeho blízkym spolupracovníkom.
Lipšic tvrdí, že Tichého krok je signálom pre poslancov, že staré vedenie prokuratúry ich ochráni. Tichý to odmieta, podľa neho politici svojimi výrokmi zasahujú do nezávislosti prokuratúry.

Beata
Balogová
