Ministerstvo zahraničných vecí o pochybeniach ambasády vie. Za zlé doklady potrestalo radovú pracovníčku.
BRATISLAVA. Slovenské veľvyslanectvo v líbyjskom hlavnom meste Tripolis vystavovalo pokútne doklady o zaplatení poplatku za víza. Pracovníčka konzulárneho oddelenia vypisovala výdavkové pokladničné doklady, na ktorých chýbali identifikačné údaje zastupiteľského úradu či oficiálna pečiatka.
Líbyjčania na Slovensko cestujú hlavne do kúpeľov, najmä do Piešťan.
Ministerstvo zahraničných vecí priznalo, že bločky nie sú v súlade so zákonom. Keďže ambasáda peniaze prijímala, podľa zákona výdavkové bloky použiť nesmela.
„Keby vystavoval takéto potvrdenia o úhrade ktokoľvek iný, hneď má na krku kontrolu,“ hovorí riaditeľ rehabilitačného centra Esculap v Piešťanoch Radoslav Repa, ktorý Líbyjčanom cestujúcim na Slovensko poskytoval liečebné pobyty.
Šetrila čas klientom?
„Išlo o pochybenie pracovníčky, ktorá v dobrej viere, aby stihla vybaviť všetky stránky, vydávala takéto bloky,“ reagovala šéfka konzulárneho odboru na ministerstve Anna Juriková.
Zamestnankyňa podľa nej vypisovala oficiálne bločky so štátnym znakom a označením zastupiteľského úradu po zatvorení konzulárneho oddelenia. Doklady mala žiadateľom odovzdávať, keď opäť prišli po víza alebo zamietavé stanovisko. „Žiadne nové doklady nedostali,“ tvrdí Repa.
Každý Líbyjčan, ktorý chce na Slovensko pricestovať, potrebuje víza. Pri podaní žiadosti o udelenie víz treba zaplatiť 60 eur alebo okolo sto líbyjských dinárov.
Juriková nepripúšťa, že by peniaze končili vo vreckách zamestnancov ambasády. „Všetko bolo riadne zaúčtované a odvedené do štátneho rozpočtu.“ Všetky doklady z ambasády však doteraz nevidela.
Kontrolu urobia, až keď sa v severoafrickej krajine upokojí situácia. Veľvyslanectvo zatvorili koncom februára po vypuknutí vojny.
Juriková nevedela vysvetliť, prečo pracovníčka hneď nevystavovala správne bloky, na ktoré treba vypísať obdobné údaje ako na výdavkové doklady.
Nepredĺžia jej zmluvu
Za evidenciu každej žiadosti o víza zodpovedá konzul - ten z líbyjskej ambasády Peter Ďurajka sa k záležitosti nevyjadril.
Meno pracovníčky, ktorá pochybné bločky vystavovala, ministerstvo zverejniť odmietlo. Zamestnankyni pre pochybenie nepredĺžia pracovnú zmluvu. Terajšia zmluva jej končí 31. mája.
Ministerstvo dostalo podnet aj na postup ambasády pri udeľovaní víz. Konateľ cestovnej agentúry Tripolis Mohamed Elmezughi tvrdí, že zhruba dvadsať Líbyjčanov víza nezískalo, keď žiadosti podala jeho agentúra.
„Keď išli cez konkurenčnú cestovnú agentúru, víza im dali.“ Na ambasáde je podľa neho korupcia.
Juriková to popiera. Líbyjčania podľa nej na prvýkrát nepochodili, pretože agentúra predložila k žiadostiam o víza neúplné vouchery.
Problémy s vízami
Repa, ktorý s Elmezughim spolupracuje, hovorí, že vouchery boli v poriadku. Kritizuje, že ambasáda odrazu začala požadovať meno majiteľa nehnuteľnosti, kde budú Líbyjčania ubytovaní. „Konzul má právo žiadať akékoľvek doplňujúce informácie,“ reaguje Juriková.
Problémy s vízami ovplyvnili podnikateľské aktivity Repu. V rehabilitačnom centre v marci dočasne prerušil prevádzku.
Veľvyslanectvo vlani zamietlo 31 z 530 žiadostí o víza. Tento rok neudelilo ani jedno vízum.
Oficiálny doklad, ktorý sa má vypísať pri zaplatení poplatku za víza.

Beata
Balogová
