Týždeň pred hlasovaním o generálnom prokurátorovi nie je výsledok jasný ani ľuďom zvnútra či expertom. Pád vlády čaká menšina.
BRATISLAVA. Novým generálnym prokurátorom sa stane Jozef Čentéš. Myslí si to väčšina z tridsiatich analytikov, politikov, novinárov, aktivistov a podnikateľov, ktorých oslovil denník SME.
Až osemnásti si myslia, že Čentéša zvolia buď v tajnej, alebo neskôr vo verejnej voľbe.
Niektorí odborníci však rátajú aj s iným výsledkom. Reportér Trendu Gabriel Beer čaká, že presne o týždeň zvolia Dobroslava Trnku a premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) podá demisiu.
„Odstúpenie vlády spôsobí väčší chaos ako ďalšie fungovanie Trnku, hoci v ďalšom období by neprispelo k zlepšeniu pomerov v justícii.“
Podobný názor majú aj poslanec Igor Matovič či Marián Leško. V koalícii sa dnes najviac spomína možnosť, že poslanci skúsia tajnú voľbu potajme zablokovať.
Zo šéfov koaličnej štvorky len jeden otvorene hovorí, že v tajnej voľbe generálneho prokurátora bude zvolený kandidát pravice Jozef Čentéš. Za takúto možnosť sa v ankete denníka SME vyjadril predseda Mosta–Híd Béla Bugár. Rovnaký názor má aj šéf OKS Peter Zajac.
Bugár hovorí, že výsledok ovplyvní zmeny, ktoré chystá koalícia v oblasti spravodlivosti. „Preto je to dôležité.“
Matovič: Vyhrá Trnka
Z oslovených politikov niektorí tipovať nechceli. „Na tieto otázky odpovedala pani premiérka po koaličnej rade,“ reagoval šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Ani jednu z možností v ankete si nevybral líder KDH Ján Figeľ, hoci voľbu považuje za kľúčovú. „Udalosti posledných mesiacov len potvrdili, že bez zmeny na poste je celková reforma ťažko uskutočniteľná.“ Na otázky neodpovedal šéf SaS Richard Sulík.
Igor Matovič z Obyčajných ľudí si myslí, že voľba je dôležitá, počíta však s víťazstvom Trnku a demisiou premiérky.
Šéf Smeru Robert Fico si myslí, že zvolený nebude nikto, lebo koalícia urobí opäť obštrukciu. „Je to výsmech demokracie,“ myslí si o voľbe prokurátora.
Komentátori sa nezhodli
Komentátori mienkotvordných novín a časopisov sa v názore nezhodli. „Trnka bude zvolený a Radičová odstúpi,“ hovorí komentátor SME Marián Leško.
Tvrdí, že zmena tajnej voľby na verejnú nie je dobrým riešením. „Ak by boli koaliční poslanci v poriadku, nemali by dôvod hlasovať tajne inak ako verejne.“
Komentátor Hospodárskych novín Dag Daniš vraví, že tajne nebude zvolený nik. „Od začiatku ide o kompetenčný spor medzi premiérkou a predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom, ktorý favorizoval Trnku.“
Analytici: Najprv nezvolia
Analytici zväčša čakajú obštrukciu. Voľbe pripisujú veľký význam. Podľa Grigorija Mesežnikova ide „o charakter štátu“. Šéf agentúry Focus Ivan Dianiška vidí hlasovanie ako „skutočne zásadnú vec“.
Ján Baránek z agentúry Polis hovorí, že voľba prokurátora je spolitizovaná už tým, že je volený v parlamente.
Ako dopadne voľba generálneho prokurátora?
A. V tajnej voľbe bude zvolený Jozef Čentéš.
Béla Bugár, predseda Mosta-Híd
Peter Zajac, predseda OKS
Miroslav Kusý, politológ
Ivan Dianiška, sociológ
Dalibor Jakuš, šéf profesia.sk
Štefan Vadocz, Neopublic Slovensko
Rastislav Kužel, Memo 98
B. V tajnej voľbe bude zvolený Dobroslav Trnka, premiérka Iveta Radičová odstúpi.
Igor Matovič, líder Obyčajných ľudí
Marián Leško, komentátor denníka SME
Gabriel Beer, komentátor týždenníka Trend
Zuzana Čaputová, advokátka, občianska aktivistka
C. V tajnej voľbe bude zvolený Trnka, Radičová neodstúpi.
Andrej Salner, analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť
D. V tajnej voľbe nebude zvolený nikto, bude verejná voľba.
Oľga Gyárfášová, sociologička
Grigorij Mesežnikov, politológ
Pavel Haulík, sociológ
Ján Baránek, sociológ
Gabriel Šípoš, šéf Transparency International
Juraj Hrabko, publicista
Ľudovít Černák, predseda predstavenstva Sitno Holding
Dag Daniš, komentátor denníka Hospodárske noviny
Robert Fico, predseda Smeru
Štefan Hríb, šéfredaktor týždenníka .týždeň
Libor Vozár, predseda Slovenskej rektorskej konferencie
E. Iné
Ján Čarnogurský, bývalý premiér
Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory
Jaroslav Haščák, partner investičnej skupiny Penta
Marián Jusko, prezident Republikovej únie zamestnávateľov
Roman Kvasnica, advokát
Ján Figeľ, predseda KDH
Mikuláš Dzurinda, predseda SDKÚ
Ako nevoliť stále nevedia
Koalícia nemá dohodnutý postup pri hlasovaní. Ak by ho chceli zablokovať, najskôr lístky vynesú.
BRATISLAVA. Kontroverzná obštrukcia alebo riziko, že sa opäť nájdu koaliční poslanci, ktorí dajú v tajnej voľbe hlasy Dobroslavovi Trnkovi? Viacerí vplyvní poslanci majú v otázke jasno.
Napriek tomu, že sa oficiálne hovorí o tajnej voľbe bez vzájomnej kontroly a koordinovanej obštrukcie, k bojkotu hlasovania zrejme dôjde.
Dohoda o spôsobe hlasovania v tajnej voľbe neexistuje ani týždeň pred hlasovaním, hovoria koaliční poslanci aj mimo záznamu. Téma už zrejme nepôjde na koaličnú radu, dohodnú sa len poslanecké kluby.
Politici o možnosti obštrukcie oficiálne nehovoria, aby sa nenarušila tajnosť. Za jedinú možnosť „neorganizovanej“ obštrukcie vraj v koalícii považujú, že si poslanci vyzdvihnú hlasovacie lístky, nevhodia ich však do urny.
Bez toho, že by to dali verejne najavo. Každý by si opečiatkovaný lístok ponechal a v prípade, že by niekto hlasoval za Trnku, mali by ho ako dôkaz pre kolegov.
Uvažovalo sa aj o iných technických riešeniach. Prvým bolo, že by poslanci okrem hlasovacieho lístku dostali aj obálky. Lístky by si vyniesli von, ale obálky by odovzdali. Ďalším bolo, že by sa do hlasovacej miestnosti nainštalovala schránka na neodovzdané lístky – aby sa vedelo, kto sa voľby zúčastnil a kto nie.
Tieto možnosti však zrejme nenastanú. Mohli by byť v rozpore s nálezom ústavného súdu, ktorý nariadil voľbu opakovať podľa rovnakých pravidiel ako v decembri.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
