Odstavenie elektrárne by malo stáť viac než 1,15 miliardy eur.
LONDÝN. Premiérka Iveta Radičová dnes v Londýne rokovala s prezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Thomasom Mirrowom o finančnej podpore pre Slovensko v projekte odstávky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Odstavenie elektrárne by malo stáť viac než 1,15 miliardy eur, pričom táto čiastka nezahŕňa už investované prostriedky slovenskej vlády dosahujúce 264 miliónov eur. Vo fonde EBOR pre vyradenie slovenskej jadrovej elektrárne je momentálne 446 miliónov eur. Na dokončenie procesu však Slovensko potrebuje ďalších 425 miliónov eur. Táto čiastka bola jedným z hlavných bodov rokovania slovenskej premiérky v londýnskom sídle EBOR. Mirow však pripomenul, že podobné požiadavky pri odstavovaní svojich reaktorov majú aj Litva a Bulharsko. Tok financií z EBOR navyše bude závisieť od diskusií o viacročnom finančnom rámci EÚ na roky 2014-2020, ktorý má alokovať financie aj pre banku.
Podľa Radičovej slovenská vláda oceňuje angažovanosť EBOR pri odstávke elektrárne nielen v oblasti financií, ale aj v poskytovaní odbornej pomoci. Premiérka privítala podporu EBOR pri dokončovaní procesu. Ubezpečila, že Slovensko je pripravené na záťažové testy v elektrárni, keďže bezpečnosť jej prevádzky je v súčasnosti na vysokej úrovni.
Ďalším bodom rokovaní bol projekt JEREMIE, prostredníctvom ktorého bude EBOR podporovať tvorbu nových pracovných miest, hlavne v oblasti vedy a výskumu. Slovensko venuje do programu 100 miliónov eur, ktoré budú rozdelené do troch inštrumentov, ktoré sa stále prerokúvajú, informovala Radičová. Výška príspevku EBOR do projektu dosiahne 20 miliónov eur.
Z iniciatívy Francúzska sa budúce aktivity EBOR presunú v značnej miere aj do regiónu severnej Afriky. V rámci Bilaterálneho fondu technickej podpory očakáva EBOR od Slovenska expertnú pomoc pri ekonomickej transformácii týchto krajín, pričom prípravu expertov finančne podporí samotná banka. Radičová však zdôraznila, že projekty v severnej Afrike dosahujú iné paramentre než v našom regióne, keďže negramotnosť na severe čierneho kontinentu sa pohybuje až na úrovni 70 percent.