BRATISLAVA. Na Slovensku zostávajú často neoprávnene občania tretích štátov, ktorí síce pricestujú legálne a s platnými cestovnými dokladmi či vízami, zotrvajú však aj ďalej už bez povolení a živia sa väčšinou nelegálnou prácou.
Ide o nový fenomén, tzv. overstayers - neoprávnené pobyty, rozšírený nielen na Slovensku, ale aj v ďalších štátoch Európskej únie.
Poukazuje na to súhrnná správa o stave plnenia úloh Koncepčnej migračnej politiky SR za rok 2010 z dielne ministerstva vnútra, ktorú dnes zobrala vláda na vedomie.
Prevádzači sú spojení s medzinárodnou sieťou
K nelegálnemu vstupu cudzincov na územie SR podľa nej dochádzalo najčastejšie z Ukrajiny za asistencie medzinárodných prevádzačských skupín, ktoré spolupracujú s domácimi skupinami.
Prevádzači organizujú nelegálnu prácu priamo v záchytných a pobytových táboroch migračného úradu a sú spojené s medzinárodnou sieťou.
"Tá potom najčastejšie smeruje zo Slovenska do Rakúska, odkiaľ pokračuje najmä do Talianska, Španielska a Francúzska, prípadne podľa národnosti migrantov a ich príbuzenských vzťahov do škandinávskych krajín," informuje materiál.
Z dôvodu nelegálnej migrácie bolo vlani v súlade s platnými readmisnými dohodami odovzdaných do susedných štátov celkom 317 cudzincov a 28 ich bolo prijatých na Slovensko.
Dospelí sa vydávajú za maloletých
Cudzinci často prichádzajú nelegálne aj bez dokladu totožnosti s tým, že o sebe účelovo tvrdia, že sú maloletí bez sprievodu. Väčšinou však ide o dospelých, ktorí chcú takto obísť právne dôsledky a využiť sociálny systém SR.
Z prevádzačstva bolo vlani podozrivých 147 osôb, z nich obvinili 81. Hraničná a cudzinecká polícia zaistila 1095 nelegálnych migrantov.
O azyl vlani požiadalo Slovensko celkom 541 cudzincov, čo bolo o 281 menej ako v roku 2009. Azyl bol v roku 2010 udelený v 15 prípadoch, v 57 prípadoch štát poskytol doplnkovú ochranu a trom cudzincom bolo udelené štátne občianstvo.