BRATISLAVA.
"Zachovanie ložísk energetických surovín, ich ochranných atribútov, je dôležité aj z pohľadu ich perspektívneho využitia na ukladanie oxidu uhličitého aj pri vyťažených ložiskách uhľovodíkov, čo sa v rámci Únie považuje za jeden z najvýznamnejších nástrojov pri riešení dôsledkov klimatických zmien," píše sa v analýze, ktorú dnes schválila vláda SR.
Ochrana ložísk je zabezpečená inštitútom chráneného ložiskového územia.
V rámci energetickej politiky SR sú domáce zdroje energetických surovín považované za strategickú surovinovú základňu pre prípad nepredvídaných situácií a zdroj pracovných príležitostí.
"Slovensko má obmedzené zásoby energetických surovín, je odkázané na dovoz a situácia sa pravdepodobne nezmení ani v budúcnosti," konštatuje sa v materiáli.
V evidencii je v súčasnosti 16 nevyužívaných ložísk energetických surovín. Z toho je sedem ložísk hnedého uhlia, sedem lignitu, jedno ložisko ropy a zemného plynu a jedno antracitu.
V roku 2009 z iniciatívy komisára Güntera Verheugena sa Európska komisia začala zaoberať koncepciou udržateľného získavania nerastných surovín z pohľadu problematiky prístupu k zdrojom.
Za dôležitý krok Európska komisia považuje využívanie domácich surovinových zdrojov a stanovila si kľúčový zámer - zostaviť Rámcovú stratégiu stanovujúcu podmienky zaisťujúce možnosť využívania nerastných surovín v krajinách Európskej únie, podporu recyklácie a prípadnej substitúcie.