BRATISLAVA. Minulý rok spôsobili extrémne vysoké úhrny zrážok okrem starších svahových pohybov aj nové.
Pracovníci Štátneho geologického ústavu D. Štúra zaregistrovali vyše 550 nových zosuvov na celom Slovensku. Išlo hlavne o východné Slovensko, ako aj iné časti krajiny ako Šenkvice, Krupinu, Novú Baňu či Bzenicu.
Najničivejší katastrofálny zosuv v Nižnej Myšli zničil 45 domov a niekoľko desiatok ohrozil. Vyplýva to z informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Toto monitorovanie slúži na sledovanie a vyhodnocovanie mechanizmu negatívnych zmien v geologickom prostredí, čím umožňuje upozorniť na hroziace havárie, prípadne na iné mimoriadne udalosti.
Jeho výsledky pomáhajú prijať také opatrenia, ktoré môžu takýmto udalostiam včas predchádzať. Vzhľadom na nepriaznivé pôsobenie prírodných síl v posledných rokoch ich počet narastá.
Orientačný inžinierskogeologický prieskum sa uskutočnil na 36 lokalitách, kde došlo k vážnemu poškodeniu budov a infraštruktúry, vrátane zničenia životného prostredia.
Na jeho základe sa zrealizovali okamžité protihavarijné opatrenia, ktoré prispeli k čiastočnej stabilizácii zosuvov.
Ministerstvo životného prostredia pripomína otvorenú otázku ohľadne finančného zabezpečenie inžinierskogeologických prieskumov a následnej sanácie geologického prostredia na havarijných lokalitách, na ktoré SR nemá vytvorený systémový nástroj financovania.