BRATISLAVA. Geologická stavba územia SR je veľmi rôznorodá, čo je odrazom rozdielneho výskytu chemických prvkov priaznivých alebo nevhodných z hľadiska ľudského zdravia.
Takmer tretina obyvateľov žije v narušenom až silne narušenom životnom prostredí. Toto narušenie je podmienené najmä kontamináciou geologických zložiek.
Vysoká úroveň kontaminácie pôd, prírodných vôd, hornín, riečnych sedimentov a nepriaznivo zvýšené parametre prírodnej rádioaktivity boli geochemickým mapovaním dokumentované na viac ako desiatich percentách územia.
Ako poukazuje správa envirorezortu, ktorú vláda vzala na vedomie, na Slovensku sa vyskytujú viaceré oblasti, v ktorých je priemerná dĺžka života obyvateľstva o päť až desať rokov a často aj viac kratšia a v ktorých sa pozoruje zvýšený výskyt rôznych onkologických či kardiovaskulárnych ochorení.
Rakovina nie je problémom severu
Napríklad rakovina je najmenším problémom v oblasti Kysúc, Oravy, Spiša, naopak, vysoká úmrtnosť na rakovinu je v Bratislave, Košiciach a na južnom Slovensku.
Najviac srdcovocievnych ochorení sa zaznamenáva v oblastiach južného a stredného Slovenska s kontaminovaným geologickým prostredím.
"Výskyt významných, najmä rudných ložísk a stáročia trvajúca banská a úpravnícka činnosť v historických banských oblastiach Slovenska na jednej strane, a na druhej strane rozsiahly a ekologicky nekontrolovaný rozvoj hospodárstva Slovenska v 20. storočí spôsobili značné škody na životnom prostredí," upozornilo ministerstvo.
Desať percent územia je kontaminovaného
Kontaminované oblasti predstavujú približne desať percent územia, z čoho polovica sú horské oblasti prakticky bez osídlenia.
Najnižšou úrovňou kontaminácie sa vyznačujú najmä okresy severného a severovýchodného Slovenska ako Púchov, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom.
Najviac narušené životné prostredie majú najmä okresy s historickou ťažbou nerastných surovín Spišská Nová Ves i Gelnica.
Problém s kontamináciou je aj v oblastiach ako Levice, Krupina, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Lučenec, Detva, Poltár, Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad, Rimavská Sobota a Revúca.
Nepriaznivý stav je i na Zemplíne a v celom najvýchodnejšom okraji republiky (Trebišov, Michalovce, Sobrance, Snina, Medzilaborce).
Informácie o znečistení nielen okresov, ale aj obcí môžu záujemcovia nájsť na webovej stránke www.geology.sk.