Bratislava 30. júna (TASR) - Slovensko navštívi v dňoch 1.- 3. júla španielsky kráľ Juan Carlos I. TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu vybratých vzájomných slovensko-španielskych vzťahov na najvyššej úrovni.
26. - 28. apríla 1994 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan bol na oficiálnej návšteve Španielskeho kráľovstva. Stretol sa so španielskym kráľom Juanom Carlosom I. a s premiérom Felipe Gonzálezom, ktorých informoval o smerovaní slovenskej zahraničnej politiky.
28. - 29. marca 1995 - Predseda NR SR Ivan Gašparovič, ktorý viedol slovenskú delegáciu na 93. konferencii Medziparlamentnej únie v Madride sa okrem iných stretol s predsedami oboch komôr španielskeho parlamentu, Felixom Ponsom Irrazazábalom (dolná komora) a Juanom Josém Labordom Martinom (Senát), s ktorými rokoval o rozvoji bilaterálnych vzťahov.
12. júla 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar a oficiálna vládna delegácia SR, ktorej členmi boli podpredseda vlády a minister financií Sergej Kozlík a minister zahraničných vecí Juraj Schenk, absolvovali pracovnú návštevu Španielskeho kráľovstva. Premiér Vladimír Mečiar sa v Madride stretol s predsedom vlády Španielska Felipe Gonzálezom, s ktorým diskutoval o rozvoji vzájomných vzťahov. Podpredseda vlády a minister financií SR Sergej Kozlík sa mimo pôvodného programu stretol s ministrom hospodárstva a financií Španielska Pedrom Sorbesom Mirom, ktorého informoval o vývojových tendenciách slovenskej ekonomiky.
12. novembra 1998 - Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský odcestoval do španielskeho Madridu, kde sa stretol so svojou rezortnou kolegyňou Margaritou Mariscal de Ganteovou. Prijal ho aj predseda vlády Španielskeho kráľovstva José Marío Aznar López a predseda zahraničného výboru španielskeho parlamentu Javier Ruperéz. S predstaviteľmi Španielska rokoval o právnych otázkach, integrácii Slovenska do medzinárodných štruktúr a o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.
4. novembra 1999 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan rokoval v Madride so svojím španielskym rezortným partnerom Abelom Matutesom, predsedom zahraničného výboru Kongresu Javierom Ruperezom, predsedom parlamentného výboru pre obranu Alejandrom Alonsom a prijala ho aj predsedníčka Senátu Esperanza Aguirreová. Minister Kukan konštatoval, že všetky jeho rokovania ukázali, že predstavitelia Španielskeho kráľovstva podporujú ambície Slovenska stať sa členom EÚ, NATO a OECD.
2. decembra 1999 - Na pracovnej návšteve Španielska bola vládna delegácia SR pod vedením premiéra Mikuláša Dzurindu. Počas pobytu v Španielsku sa slovenský premiér stretol s predsedom vlády José Maríom Aznarom, s ktorým rokoval o integračných ambíciách Slovenska do EÚ a NATO.
4. februára 2000 - Španielsky premiér José María Aznar prijal v Madride predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. M. Dzurinda sa poďakoval za podporu predsedu španielskej vlády Slovensku počas helsinského summitu. J.M. Aznar zdôraznil, že chce, aby sa termíny z Helsínk dodržiavali a aby bol časový harmonogram a plán ďalšieho rozširovania EÚ dodržaný.
10. - 11. apríla 2000 - Na oficiálnej návšteve SR bol predseda vlády Španielskeho kráľovstva José María Aznar, aby vyjadril podporu reformám vládneho kabinetu a snahám SR o vstup do EÚ. Išlo o prvú oficiálnu návštevu Aznara po marcových parlamentných voľbách v Španielsku. Počas pobytu na Slovensku ho prijal prezident SR Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda, na ktorého pozvanie sa návšteva uskutočnila. Šéf španielskeho kabinetu sa stretol aj s predsedom parlamentu Jozefom Migašom. So všetkými rokoval o integrácii Slovenska do EÚ.
4. - 6. apríla 2001 - Podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík bol na návšteve Španielskeho kráľovstva. Predmetom jeho rokovaní boli európske integračné procesy a stav prístupových rokovaní SR s EÚ. P. Hamžík sa okrem iných stretol s ministrom zahraničných vecí Španielska Josepom Piqué a predsedníčkou Senátu Esperanzou Aguirreovou.
4. decembra 2001 - Na pracovnú návštevu SR pricestoval predseda vlády Španielskeho kráľovstva José María Aznar. Do Bratislavy prišiel v rámci okružnej cesty po niektorých kandidátskych krajinách pred začatím španielskeho predsedníctva v EÚ v prvom polroku 2002. So slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom rokoval o možnostiach prehĺbenia vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami, úlohách vyplývajúcich z nadchádzajúceho predsedníctva Španielskeho kráľovstva v EÚ a aktuálnom stave prístupového procesu Slovenska do tejto organizácie.
6. mája 2002 - Integračné ambície Slovenska a aktuálne otázky španielsko-slovenských vzťahov boli hlavnými bodmi rokovaní ministra zahraničných vecí Španielskeho kráľovstva Josepa Piquého počas oficiálnej návštevy Bratislavy. Minister pricestoval na pozvanie svojho rezortného partnera Eduarda Kukana. Španielskeho hosťa okrem iných prijal aj podpredseda NR SR Pavol Hrušovský, premiér Mikuláš Dzurinda a vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.
*dh som NNNN