Bratislava 30. júna (TASR) - Na Slovensku od 1. júla 2003 budeme môcť volať v prípade núdze číslo 112. Vyplýva to zo zákona o integrovanom záchrannom systéme, ktorý vstúpi do slovenského právneho systému. Niektoré jeho ustanovenia však začnú platiť už od 1. júla 2002.
Toto číslo by malo byť používané súčasne s doterajšími tiesňovými linkami 158, 155 či 150. Keď niekto zneužije linku tiesňového volania, môže mu krajský úrad uložiť pokutu až 50 tisíc Sk.
Cieľom nového zákona je koordinácia všetkých záchranných zložiek - hasičov, polície, jaskyniarov, či rýchlej zdravotnej služby z jedného centra. Do roku 2007 by malo fungovať osem takýchto centier, ktoré budú spadať pod krajské úrady. Právnické a fyzické osoby prevádzkujúce rozhlasové a televízne vysielanie budú povinné na požiadanie koordinačného strediska záchranného systému bezplatne uverejniť informáciu o tiesni a o opatreniach súvisiacich s poskytovaním pomoci v tiesni.
V integrovanom systéme budú pôsobiť Ministerstvo vnútra SR, krajské úrady a záchranné zložky integrovaného záchranného systému. Medzi základné záchranné zložky boli zaradené Hasičský a záchranný zbor a Mestský hasičský a záchranný zbor Hlavného mesta SR Bratislavy, záchranná zdravotná služba, útvary Policajného zboru a letecký útvar ministerstva, vojenské záchranné útvary civilnej ochrany, kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany i banská záchranná služba. Ostatnými záchrannými zložkami budú Armáda SR, obecné (mestské) hasičské zbory, hasičské závodné útvary, závodné hasičské zbory, pracoviská vykonávajúce štátny dozor alebo činnosť podľa osobitných predpisov, horská služba, jednotky civilnej ochrany, havarijné a opravárenské služby právnických osôb, obecná polícia, útvary Železničnej polície, Slovenský Červený kríž a Spolok horských vodcov.
Financovanie integrovaného systému bude zo štátneho rozpočtu prostredníctvom kapitoly ministerstva vnútra a rozpočtových kapitol krajských úradov.
*zg som