BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) predpokladá jednoznačné navŕšenie finančných prostriedkov na slovenskú misiu na Cypre.
Reagoval tak na vyhlásenie šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), že prípadné sťahovanie slovenských vojakov z Cypru už "nie je na programe dňa".
"Vzhľadom na to, že mi prisľúbil pomoc s financovaním misie a vôbec s podvyživeným rozpočtom rezortu obrany, tak predpokladám, že nejaké riešenie už našiel," dodal po rokovaní vlády.
Galko chce peniaze od Dzurindu
Slová Dzurindu ho potešili, keďže to podľa Galka znamená, že už niekde peniaze našiel.
"My ich naďalej nemáme," dodal s tým, že ak tieto financie nebudú, tak do dvoch rokov sa vláda bude musieť zaoberať stiahnutím slovenských vojakov z misie na Cypre.
Galko nespochybňuje jej zahraničnopolitický význam. Na druhej strane si kladie otázku, či je dôležitejšie mať zastúpenie v tejto operácii, alebo zasiahnuť pri živelnej pohrome v SR, pri ktorom sa ochráni zdravie, životy a majetok ľudí.
Marcové oznámenie šéfa rezortu obrany, že odporučí vláde ukončiť pôsobenie slovenského kontingentu v mierovej misii OSN vzhľadom na vysoké finančné náklady Dzurindu nahnevalo.
Tieto vyhlásenia podľa neho poškodili Slovensko. Po svojej minulotýždňovej pracovnej ceste na Cypre Dzurinda vyhlásil, že táto "téma je už za nami a nie je na programe dňa".
Na Cypre máme takmer 200 vojakov
Minister obrany vyčíslil, že na túto misiu išlo v uplynulom roku 8,6 milióna eur, pričom OSN refundovala túto sumu len vo výške 3,4 milióna eur.
Slovensko má momentálne na tomto ostrove v Stredozemnom mori 198 príslušníkov. Medzi jeho severnou a južnou časťou sa nachádza tzv. nárazníkové pásmo, ktoré kontrolujú mierové sily OSN na Cypre UNFICYP (United Nations Forces In Cyprus).
Ide o jednu z najstarších mierových operácií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Jej cieľom a poslaním je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.
Do misie UNFICYP odišli prví príslušníci slovenských ozbrojených síl po súhlase Národnej rady SR v máji 2001.