SME

SDKÚ o Paludovi: Nevie riadiť

Dzurindova strana stop pre kandidáta SaS nevysvetľuje ani o tom neinformuje.

Rozhodnutie v SDKÚ padlo, oficiálne ho však nik neoznámi.Rozhodnutie v SDKÚ padlo, oficiálne ho však nik neoznámi. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Premiérka Paludu obhajuje aj po tom, čo ho jej kolegovia odmietli. Pre SaS je stále ich kandidát.

BRATISLAVA. Nedostatočné manažérske schopnosti, zlá komunikácia s ľuďmi a predčasné ohlásenie prehodnocovania sporných previerok udelených Národným bezpečnostným úradom (NBÚ).

Také sú dôvody odmietnutia Petra Paludu za šéfa NBÚ poslaneckým klubom SDKÚ. Sú však neoficiálne, stanovisko strana nezverejnila a poslanci oficiálne toto rozhodnutie nevysvetľujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kandidát SaS to má podľa informácií SME v strane Mikuláša Dzurindu definitívne prehrané.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitý úrad

Už od roku 2003 je dobre známe, že pre SDKÚ a jej predsedu je NBÚ, čo udeľuje dôležité bezpečnostné previerky firmám, ktoré získavajú veľké štátne zákazky, dôležitá inštitúcia. Aj pre postup previerok nechal v roku 2003 vtedajší premiér Dzurinda odvolať riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša.

Začala sa tým kauza „skupinka“, pre ktorú sa SDKÚ rozpadla a po vytvorení Slobodného fóra vláda stratila väčšinu a dovládla s pomocou odídencov z HZDS a ANO.

Aj teraz si dáva SDKÚ na výbere zjavne záležať a SaS zablokovala jej kandidáta. Oficiálne to však neoznámila. „Dohodli sme sa, že to nebudeme detailnejšie vysvetľovať,“ hovorí poslanec Miroslav Beblavý. Zdôvodnil to tým, že nechcú Paludovi uškodiť.

„Informácie z poslaneckého klubu nebudeme zverejňovať,“ potvrdila poslankyňa Katarína Cibulková. „Rozhodne to bola väčšina poslaneckého klubu,“ povedal o tých, čo Paludu nechceli, poslanec Tomáš Galbavý.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečný kandidát

Niektorí poslanci neoficiálne hovoria, že kandidát SaS sa odpísal tým, že ešte pred získaním podpory od celej koalície ohlásil prehodnocovanie sporných bezpečnostných previerok.

„Pán Paluda je nebezpečný, ani nemá funkciu a už rozpráva, ako zakročí voči Harabinovi. Takto sa to nerobí,“ vysvetľoval jeden z poslancov, ktorý odmietol byť menovaný. Iní spochybňujú, či by vedel viesť úrad.

SME oslovilo viac než tretinu poslancov SDKÚ. Ani jeden z nich sa s Paludom nerozprával, na klub, ktorý o ňom v stredu rozhodoval, ho nepozvali. „Ešte som sa s ním nestretol,“ priznal Ivan Štefanec.

Šéf klubu SDKÚ Jozef Mikuš tvrdí, že o Paludovi nehlasovali. „Bolo úplne zrejmé, že väčšina ho nechce.“

SDKÚ si želá výmenu doterajšieho šéfa NBÚ Františka Blanárika nominovaného ešte HZDS, ale nie za každú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sme výmenu zameškali takmer rok, tak pár dní nemôže hrať rolu.“ S vlastným kandidátom na najbližšiu koaličnú radu nepríde. „Očakávam, že ďalšie meno predostrie SaS.“

27:1

Poslanci potvrdzujú, že pomery v klube boli jasne proti Paludovi. Otvorene sa ho zastala len bývalá sudkyňa Jana Dubovcová. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) podporu Paludovi napriek tomu vyjadrila aj včera.

„Považujem ho za principiálneho a zásadového človeka a na mojom postoji a názore na túto nomináciu sa nič nemení.“

Paludu podporil aj poslanec Martin Pado, ktorý v klube z osobných dôvodov chýbal. „Nemám proti nemu nič zásadné.“ Kolegov sa na odmietnutie pýtať nechce. „Čo budem vyzvedať. Nebudem komentovať kolegov. Ich rozhodnutie rešpektujem.“

Pre SaS je Paluda stále ich kandidát. Dôvody nesúhlasu SDKÚ im podľa šéfa klubu SaS Jozefa Kollára neoznámili.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemám oficiálnu informácou, ktorá by sa oprela o vecné výhrady, prečo nepodporiť pána Paludu. Zostáva nám len veriť, že za tým nie sú iné záujmy."

Strana mlčí, o odmietnutí kolujú rôzne verzie

SDKÚ neoznámila, prečo nechce za šéfa NBÚ Petra Paludu a šíria sa rôzne verzie. Okrem tej, že nemá manažérske schopnosti, sú najmenej tri ďalšie.

1. Zavážil anonymný list, ktorý dostali predsedovia strán aj médiá.

Médiá vrátane SME v stredu dostali list podpísaný menom „Albín“, v ktorom sa píše o údajnom komunistickom zázemí Paludovej rodiny. O tom, že by podporoval bývalý režim, sa píše len v náznakoch. Paluda pre SME potvrdil, že nebol členom KSS.

Podľa ľudí v SDKÚ na ich rozhodovanie list vplyv nemal. Väčšina poslancov ho zrejme ani nevidela.

SkryťVypnúť reklamu

2. Záujem SDKÚ udržiavať rozdelenie moci a vplyv.

Paluda, ktorý má dobré vzťahy s ministrom vnútra Danielom Lipšicom, by mohol vplyv v bezpečnostných zložkách štátu výraznejšie posunúť ku KDH. SDKÚ kontroluje Slovenskú informačnú službu cez svojho nominanta Karola Mitríka, SaS má ministerstvo obrany aj NBÚ.

V hre by mal byť aj projekt takzvaného jednotného identifikátora, teda čísla, ktoré pri styku s úradmi nahradí rodné čísla, IČO, alebo číslo preukazu poistenca. Rozbehnúť sa môže na budúci rok a záujemcov o veľkú a dôležitú zákazku je viac.

Jedným je ministerstvo vnútra, záujem má aj ministerstvo financií (SDKÚ) v rámci zmeny daňového informačného systému. Do projektu sa zrejme zapojí aj NBÚ. O teórii hovoria v SDKÚ ako sprisahaneckej a tvrdia, že nie je pravdivá.

SkryťVypnúť reklamu

3. Niekto chce udržať Františka Blanárika v úrade čo najdlhšie.

Dosluhujúci riaditeľ NBÚ František Blanárik (nominant HZDS) riadi úrad po dohode s Richardom Sulíkom (SaS) ďalej. Má ho riadiť, kým parlament nezvolí jeho nástupcu.

V NBÚ prebiehajú ďalšie previerky. Niektoré z posledných rokov sa považujú za sporné či neobvykle rýchle. Aj túto verziu v SDKÚ odmietajú.

Miroslav Kern

Kandidáta ani neoslovili

O svojej kandidatúre na riaditeľa NBÚ hovorí sudca Najvyššieho súdu PETER PALUDA.

Už vám niekto oznámil, že nemáte podporu SDKÚ?
„To, čo viem, viem akurát z médií.“

Nepoznáte teda ani dôvod, prečo vás SDKÚ nepodporuje?
„Nie, nepoznám.“

Oficiálne ho nezverejnili, ale neoficiálne poslanci hovoria o tom, že nemáte dostatočné manažérske schopnosti a schopnosti komunikovať s ľuďmi. Vyčítal vám niekto niečo také?
„Nie. Zaujímavé je, že ak toto bol dôvod, prečo to pán predseda klubu Mikuš nepovedal naplno do kamery, keď sa ho na to pýtali novinári. Ale povedal inú floskulu, že hlasovali a že som nezískal väčšinu. A že o dôvodoch nebude hovoriť, aby nepoškodil dobré meno Paludu. Keby bol povedal toto, tak aké poškodenie mena by nastalo?

SkryťVypnúť reklamu

A ako je to s vašimi schopnosťami?
„Že nemám manažérske schopnosti? Nuž, keď mi nikto nedá tú šancu, tak ju nikdy nebudem mať. Pán Blanárik mal aké manažérske schopnosti? Jeho predchodcovia páni Mojžiš, Ugor, Sudor? Veď to boli ľudia, ktorí možno riadili nejaké malé kolektívy. Takže neviem, s čím sa porovnáva a aké nároky chcú na mňa klásť. Ak si niekto myslí, že nemám schopnosť pracovať s ľuďmi, neviem z čoho vychádza.“

Miroslav Kern

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC Barcelona - Inter Miláno: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: FC Barcelona - Inter Miláno.


Boris Valábik v podcaste Hokejový Boss

Pozrite si a vypočujte si najnovší diel podcastu Hokejový BOSS.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
Momentka zo zápasu Fiľakovo - Kalinovo.

FTC Fiľakovo povedie znovu Eugen Bari.


SkryťZatvoriť reklamu