BRATISLAVA. O ťažko opitých ľudí by sa zakrátko mali začať starať lekári z urgentných príjmov nemocníc.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby na každom z nich boli pre ľudí pod vplyvom návykových látok vyčlenené dve lôžka na stotisíc obyvateľov.
V roku 2009 bolo na Slovensku 27 urgentných príjmov. Záchytka dnes u nás nie je ani jedna, do pripravenej bratislavskej nemôže mesto už dva roky zohnať lekára.
Lôžka najmä pre opitých
„Lôžka majú slúžiť pre osoby pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, ktoré si vyžadujú lekárske ošetrenie,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
Na lôžko sa podľa nej dostane len taký pacient, ktorého zdravie je ohrozené, ale nie kriticky a nevyžaduje si hospitalizáciu. Len čo ohrozenie pominie, pacienta prepustia.
Pobyt na lôžku bude spoplatnený. „Výšku poplatku si určia zdravotné zariadenia.“
"Lôžka pre ľudí pod vplyvom návykových látok budú v osobitnej miestnosti," vysvetľuje Zollerová. Ak sa budú správať agresívne, počíta sa s pomocou polície.
Špeciálny tím a úpravy
„Zaťažovať oddelenia urgentných príjmov sledovaním intoxikovaných pacientov je veľká neznalosť celej problematiky,“ reaguje na návrh ministerstva Zoltán Sidor, primár urgentného príjmu košickej fakultnej nemocnice.
Úlohou lekárov na urgentných príjmoch podľa neho nie je, aby strážili opilcov a ani na to nemajú kapacity.
Odborník na závislosti Ivan Novotný návrh ministerstva víta, ale chápe aj Sidora. Zriadiť takéto lôžka podľa neho nie je možné bez toho, aby na pacientov doliadal špeciálne vyškolený tím odborníkov.
Ako šéf niekdajšej bratislavskej záchytky hovorí, že lôžka musia byť nerozoberateľné, steny musia mať ochranu proti nárazu hlavou a v zásuvkách odporúča len 24 voltov, lebo sa stretol aj s pacientom, ktorý do zásuvky strkal jazyk.

Beata
Balogová
