Agentúrne texty sme o 20:20 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Súboj kandidátov na generálneho prokurátora v tajnej voľbe nebude. Kandidát koalície Jozef Čentéš sa vzdal a na hlasovacom lístku ostane len meno Dobroslava Trnku. „Kandidatúru som vzal späť, lebo v súvislosti s decembrovou voľbou sa objavili podozrenia z korupčného správania a vydierania,“ povedal Čentéš.
V prípade zvolenia Trnku plánuje premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) odstúpiť z funkcie. Riziko, že jej vláda padne, sa Čentéšovým rozhodnutím zrejme nezmenilo. V tajnej voľbe môžu niektorí z koaličných poslancov dať hlasy Trnkovi, podobne ako v decembri. Aký postup koalícia pri hlasovaní zvolí, nie je jasné, strany tvrdia, že sa musia o ďalšom postupe poradiť.
„Predsedníčka vlády ľudsky rozhodnutiu Jozefa Čentéša rozumie,“ napísal Radičovej tlačový odbor. Či bude Čentéš kandidovať vo verejnej voľbe, nie je jasné. S Dobroslavom Trnkom sa nepodarilo spojiť.
Prekvapené strany Prokurátori Koľko hlasov dostali
Prvé hlasovanie
Dobroslav Trnka: 70 hlasov Eva Mišíková: 49 hlasov Ján Hrivnák: 28 hlasov Druhé hlasovanie
Dobroslav Trnka: 68 hlasov Eva Mišíková: 47 hlasov Tretie hlasovanie
Dobroslav Trnka: 74 hlasov Jozef Čentéš: 73 hlasov
„Boli rôzne šumy v médiách, takže to nie pre mňa úplne nečakaná vec, napriek tomu to prekvapením do určitej miery je,“ tvrdil Sulík o Čentéšovom odstúpení.
„Toto vám neviem povedať,“ povedal šéf parlamentu na otázku, ako sa pri voľbe zachová koalícia. Nepovedal ani, ako budú postupovať poslanci SaS. Koaličné strany sa podľa neho o riešení ešte len budú radiť. Spoločná schôdzka poslancov je plánovaná na pondelok, keď sa stretne aj koaličná rada.
„Predsedníčka vlády ľudsky rozhodnutiu Jozefa Čentéša rozumie,“ napísal tlačový odbor Ivety Radičovej z SDKÚ. Očakávala vraj, že takýto krok urobí Trnka. „Najmä po jeho neslušných verejných vyjadreniach pri odchode z postu.“
KDH podľa šéfa poslaneckého klubu Pavla Hrušovského chce, aby sa uskutočnila normálna tajná voľba. „Veľmi si želám, aby každý poslanec volil slobodne a tajne.“
Poslanec hnutia Pavol Abrhan tvrdí, že o Čentéšovom rozhodnutí netušili a že urobil chybu. Koalícia podľa neho riskuje, že voľba bude neplatná a budú ju musieť opakovať. „Ak by pán Čentéš kandidoval vo verejnej voľbe, ja by som mu už hlas nedal.“
Odstúpenie Čentéša nedáva žiadny zmysel, píše Lukáš Fila.
Most–Híd vraj tiež vopred nič nevedel. „Dnes som sa to dozvedel,“ hovoril predseda strany Béla Bugár. „Ústavný súd nariadil, že musí byť tajná voľba, to znamená, že sa musíme zúčastniť tajnej voľby.“ Či vhodia všetci lístky do hlasovacej urny, nepovedal. Musia sa poradiť v poslaneckom klube.
Aj predseda klubu SDKÚ Jozef Mikuš hovoril, že ide o novú situáciu, ktorá ho prekvapila. „Poradíme sa. Pán Čentéš bol naším spoločným kandidátom.“
Čo bude ďalej, nikto nehovorí Či sa v utorok koalícia rozhodne pre obštrukciu, alebo pôjde do tajnej voľby, nedokážu poslanci odhadnúť.
Predseda parlamentu Sulík dal upraviť volebnú miestnosť tak, aby neboli pochybnosti, že je voľba tajná. Plenty budú iba dve, nie šesť ako doteraz. Sú k nim pripojené kartónové zásteny, cez ktoré nebudú môcť ani skrutátori vidieť, kto ako svoj lístok vyplnil. V decembri mohli overovatelia voľby stáť neďaleko poslancov.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák tvrdil, že nie je iná možnosť, ako že si poslanci prevezmú hlasovacie lístky a v rovnakom počte ich vhodia do hlasovacej urny. Podľa predsedu strany Roberta Fica sa Čentéš nerozhodol slobodne, ale na pokyn Radičovej. Smer pohrozil, že voľba pôjde opäť na Ústavný súd.
Čo spravia poslanci v utorok?
Denník SME zhrnul možnosti, ako sa môžu v utorok zachovať koaliční poslanci, ak chcú zabrániť víťazstvu Dobroslava Trnku.
1. Všetci koaliční poslanci si preberú hlasovacie lístky a zaškrtnú pri Trnkovom mene „nie“, alebo „zdržal som sa“. Trnka nebude zvolený a po prelomení prezidentovho veta bude parlament voliť verejne. Táto možnosť je v súlade s nálezom Ústavného súdu, ale neumožňuje kontrolu hlasovania.
2. Poslanci koalície si nepreberú hlasovacie lístky, voľba bude neplatná. Predseda parlamentu Richard Sulík však tvrdí, že tajná voľba by sa musela aj tak znova opakovať.
3. Poslanci koalície odovzdajú nevyplnené lístky, alebo ich vynesú zo sály. Existuje aj možnosť odovzdať čistý papier, ktorý sa ponáša na lístky, aby si originály mohli nechať pre kontrolu. Trnka by nebol zvolený, hrozí však, že Ústavný súd voľbu opäť vráti do parlamentu, či dokonca rovno vyhlási Trnku za víťaza.
(knm)
Čentéš: Prekážali mi podozrenia
Kandidát koalície JOZEF ČENTÉŠ tvrdí, že sa s nikým z koalície neradil.
Prečo ste sa vzdali kandidatúry?
„Súhlas s kandidatúrou som vzal späť, lebo v súvislosti s decembrovou voľbou sa objavili podozrenia z údajného korupčného správania a vydierania. Nakoľko informácie o podozreniach sa opätovne zjavili v médiách, nechcel som byť ich súčasťou.“
V stredu ste ešte hovorili, že do toho pôjdete. Čo sa odvtedy stalo?
„Aj vtedy som povedal, že ma mrzí, ako sa to celé zdramatizovalo, spolitizovalo. Toto všetko som si zvážil. Chcem, aby ma tí, ktorí rozhodujú o chode tohto štátu, vnímali ako odborníka. Ale keď som konfrontovaný s podozreniami, špekuláciami a pseudoteóriami, nechcem byť ich súčasťou.“
Kedy ste sa definitívne rozhodli?
„Konečné rozhodnutie dozrelo vo štvrtok.“
Koordinovali ste to s koalíciou?
„Svoje rozhodnutie som konzultoval len so svojím svedomím. Nikto ma nepožiadal, aby som kandidatúru vzal späť.“
Trnka hovoril, že podľa nálezu sa tajná voľba musí opakovať s oboma kandidátmi. Mohli ste sa vôbec vzdať?
„Ja mám ústavné právo na kandidatúru, nie povinnosť. Mňa nič nezaväzuje, aby som ju nemohol vziať späť. Sťažovateľ D.T. navrhoval, aby Ústavný súd zaviazal oboch kandidátov zúčastniť sa, ale takto nakoniec súd nerozhodol.“
Aký priebeh bude mať podľa vás utorková voľba?
„Národná rada má 17. mája zabezpečiť opakovanie tajnej voľby, nikde nie je napísané, s akými kandidátmi.“
Hovorili ste o tom, čo zamýšľate, s Trnkom?
„Nie. My sme sa o voľbe nikdy nerozprávali.“
Netlačili na vás jeho ľudia, aby ste sa vzdali?
„Žiadne tlaky na mňa vyvíjané neboli.“
Zúčastníte sa na verejnej voľbe?
„Teraz bude voľba 17. mája. Čo bude po utorku, neviem predvídať, uvidíme.“
Nezablokovali ste si ďalšiu kandidatúru? Jeden poslanec KDH už povedal, že by vám hlas nedal.
„Ja politikov komentovať nebudem. Horizont je 17. máj a vtedy sa nezúčastním. “
Zuzana Petková
Anketa: Prežije vládna koalícia hlasovanie o generálnom prokurátorovi?
Štefan Luby, vedec, Slovenská akadémia vied
Nájdu spôsob, ako to vybaviť. Neočakávam, že by tento problém mal také dramatické následky, aby kvôli nemu padla vláda.
Ján Štrasser, textár, publicista
Dúfam, že áno. Čo, žiaľ, neznamená, že to bude schopnejšia koalícia. A ak neprežije, Dzurindovo politikárčenie spolu s Miklošovou daňovou a odvodovou „reformou“ zabezpečí v ďalších voľbách pre Smer nadpolovičnú väčšinu v parlamente a pre SDKÚ, dnešného lídra koalície, spoľahlivý jednociferný volebný výsledok.
Rudolf Hromada, riaditeľ Štátnej opery v Banskej Bystrici
Myslím si, že sa nakoniec dohodnú. Momentálne je politika ťažko čitateľná. Keď sa pozrieme na menovanie šéfa Národného bezpečnostného úradu, už to prestáva mať logiku. Ako to naozaj dopadne, to nevie nik.
Miroslav Kollár, predseda Rady RTVS
Bude to závisieť od miery zodpovednosti všetkých od premiérky až po poslancov. Z doterajších skúseností by sa mi tislo na jazyk, že neprežije. Keďže som však pomerne naivný optimista, tak si myslím, že prežije.
Jozef Červeň, rímskokatolícky kňaz
Na hlasujúcich poslancov sú vytvárané tlaky, ktoré smerujú k pádu vlády. Vláda Ivety Radičovej nie je ideálna, no našťastie sa neusiluje o „silný sociálny štát“, keď rodičia žijú na úkor svojich detí a vnúčat. Dúfam, že si uvedomia zodpovednosť voči ľuďom, ktorí ich volili, a ktorí ich zvolením odmietli Ficovu „grécku cestu“.

Beata
Balogová
