BRATISLAVA. Na zisk vysokoškolského titulu nebude ani po novom stačiť všetkým študentom obhajoba záverečnej práce. Rektori chcú štátnice v niektorých programoch ponechať.
„Pri farmaceutoch a lekároch nemožno vynechať štátnu skúšku,“ hovorí rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.
Minister školstva Eugen Jurzyca z SDKÚ chce v chystanej novele vysokoškolského zákona zrušiť povinné štátne záverečné skúšky. Školy by sa mohli rozhodnúť, či budú na konci posledného ročníka študentov skúšať, alebo bude stačiť, ak obhája diplomovú prácu.
Šéf Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár je za. „Štátne skúšky v takej podobe, ako sú teraz, považujem za prežitok z minulosti.“ Študenti podľa neho opakujú, čo už predtým zodpovedali na skúškach.
Mičieta si myslí, že štátnice netreba napríklad v prírodovedných odboroch, kde je súčasťou obhajoby aj prezentácia vedeckých postupov a výskumu. Očakáva však, že skúšky budú naďalej skladať napríklad aj právnici.
O vysokoškolskej novele v piatok rektori rokovali s Jurzycom. Ustúpil ich požiadavke, aby sa nerušili tabuľky pre platy vysokoškolských učiteľov. Spodnú hranicu im naďalej zaručí zákon o verejnej službe.
Jurzyca chcel, aby si spôsob odmeňovania určovali školy samy. Novelu by mal v najbližšom čase predložiť vláde. Ak ju schváli parlament, platiť by mohla už na budúci rok.

Beata
Balogová
