BRATISLAVA. Makroseizmické účinky sa prejavili pri troch otrasoch. Ich epicentrá sa nachádzali na východnom Slovensku (4. apríla, 27. mája a 19. novembra).
Najsilnejšie z nich bolo to z apríla. Vyplýva to z informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorý vláda SR prerokovala na svojom ostatnom zasadnutí 11. mája.
Zo záznamov seizmických staníc sa vyhodnotilo 5878 teleseizmických, regionálnych alebo lokálnych seizmických javov. Ich nepretržitú registráciu vykonáva 12 staníc tvoriacich Národnú sieť seizmických staníc Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied.
Od polovice 15. storočia do roku 1963 sa na Slovensku sformovalo 11 epicentrálnych oblastí - Bratislava, Pernek-Modra, Dobrá Voda, Trenčianske Teplice, Žilina, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, oblasť Popradskej kotliny a priľahlých pohorí, Hornádska kotlina, Humenné - Vranov nad Topľou.
Východne od Tatier (v oblasti Popradskej a Hornádskej kotliny) sa seizmická aktivita utlmila. Západne od Tatier bolo od roku 1964 do roku 2002 makroseizmicky pozorovaných päť zemetrasení, čo sa predtým nestalo. Zrejme sa tu podľa ministerstva životného prostredia začínajú formovať dve menšie epicentrálne oblasti, jedna v severovýchodnej časti Oravskej kotliny a druhá pri obvode Chočských vrchov.
V rokoch 1966 až 2004 sa aktivizovala aj nová seizmická oblasť severne od Tatier, v oblasti Zakopané-Podzskle, kde zaznamenali v tomto období šesť zemetrasení. Aj rok na to tam pokračovala slabšia seizmická aktivita.
Obdobne sa nová epicentrálna oblasť začala formovať aj južne od Vihorlatu, kde makroseizmicky zaznamenali v rokoch 2002 až 2008 osem zemetrasení. Rovnako to pravdepodobne platí aj pre územie okolo Mladoníc, Čekoviec a Bzovíka. Makroseizmicky sa chvenie pôdy prejavilo v októbri a novembri 1999 minimálne v ôsmich prípadoch. V tejto časti krajiny sa podľa historických záznamov v minulosti nevyskytli žiadne takéto javy.
Makroseizmické účinky sú také účinky zemetrasenia, ktoré sa prejavujú na prírode, stavbách a ľuďoch v určitej lokalite.