BRATISLAVA. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal v rokoch 2009 a 2010 dve mimoriadne dovolania v prospech súkromných firiem, ktoré žalovali štátne podniky.
Obe firmy zastupovala manželka vtedajšieho námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého Danuše Tichá.
Podľa aprobačného poriadku Generálnej prokuratúry mal agendu dovolaní na starosti práve jej manžel. Prokuratúra na otázky neodpovedala, Tichá akýkoľvek konflikt záujmov odmieta.
„Nikdy som svojmu manželovi nezasahovala do jeho práce a ani on nezasahuje do mojej,“ povedala.
Išiel aj proti SPP Prvé z dvoch dovolaní podal Trnka v kauze Duckého zmeniek proti SPP.
Bývalý generálny prokurátor pritom v minulosti tvrdil, že v kauze zmeniek Jána Duckého stojí na strane Slovenského plynárenského priemyslu.
Zmenky podpísané bývalým riaditeľom SPP sa dodnes vynárajú u rôznych majiteľov, ktorí žiadajú ich vyplatenie. Ide o stovky miliónov eur, plynári pre ne vedú niekoľko súdnych sporov. Ak by ich plynári prehrali, musí podľa privatizačnej zmluvy za zmenky zaplatiť štát.
„Držitelia týchto zmeniek takouto formou miliardy korún zo štátu nevytiahnu,“ tvrdil Trnka v máji 2010.
Na tlačovej konferencii vtedy hovoril o úspechu na Najvyššom súde, ktorý na základe jeho mimoriadneho dovolania zamietol preplatenie zmeniek.
V skutočnosti však Trnka podal v apríli 2010 aj mimoriadne dovolanie v neprospech SPP. O tom doteraz mlčal. Ide o spor SPP s firmou Gen Man Ventura, ktorá žiada preplatenie zmenky v hodnote jednej miliardy českých korún.
Prípad Duckého zmeniek v 90. rokoch podpísal riaditeľ SPP Ján Ducký viacero zmeniek za služby, ktoré boli zrejme fiktívne, presná suma zmeniek nie je jasná, keďže sa predpokladá, že časť v nich je v obehu, išlo zrejme o miliardy korún, v roku 1999 bol Ducký zavraždený pred vchodom do svojho domu. Jeho smrť nebola vyšetrená, v kauze zmeniek štát zastupoval aj zavraždený advokát Ernest Valko, súdy pre zmenky pokračujú.
SPP súd právoplatne vyhral, Trnka sa však obrátil na Najvyšší súd, aby vec znovu posúdil. Argumenty súdov, ktoré uznali zmenky za neplatné, považoval za protizákonné.
Podať dovolanie mu umožňuje zákon. Pojednávanie zatiaľ podľa hovorcu súdu Michala Jurčiho nebolo vytýčené. Trnka nevysvetlil, prečo mal teraz opačný názor ako v inom podobnom prípade.
Manželské dovolania Gen Man Venturu na súde zastupovala Danuše Tichá, manželka vtedajšieho prvého námestníka Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého.
Ten dnes vykonáva právomoci generálneho prokurátora, až kým nebude zvolený nový generálny prokurátor.
Práve Tichý mal podľa aprobačného poriadku Generálnej prokuratúry, ktorý je zverejnený na jej internetovej stránke, právomoc vypracovávať mimoriadne dovolania v netrestných veciach.
SPP nechcel Trnkovo podanie komentovať. „SPP aj naďalej považuje Duckého zmenky za podvodné konanie a ako také za neplatné. Postoj spoločnosti sa v tejto otázke zhoduje s vyhlásením vlády Slovenskej republiky z marca 2001,“ povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Danuše Tichá zastupovala aj firmu Port Services, v prospech ktorej Trnka v auguste 2009 tiež podal mimoriadne dovolanie.
Firma žalovala Fond národného majetku o pol miliardy korún za to, že ju údajne neoprávnene vylúčil zo súťaže na odpredaj akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy. Vyčíslená suma má byť ušlý zisk.
Súdy návrh spoločnosti zamietli, Trnkovi sa to nepozdávalo, podal preto dovolanie. Najvyšší súd rozhodol v marci tohto roku tak, že prípad vrátil nižším súdom znovu na prejednanie. Znamená to, že FNM môže o peniaze prísť.
Smer prístav Predsedom predstavenstva Port Services bol v čase podania žaloby terajší poslanec Smeru Pavol Pavlis. Odmieta, že by s Trnkom, kandidátom Smeru na generálneho prokurátora, niekedy hovoril. „Už dávno tam nie som a vôbec neviem o žiadnom dovolaní,“ napísal Pavlis v SMS správe.
Generálna prokuratúra, Trnka ani Tichý na otázky SME nereagovali.
Tichá tvrdí, že ide o zásah do jej súkromia. Redakcia podľa nej získala informácie „protiprávnym a pokútnym spôsobom“.
„Ja som advokátka a zastupujem svojich klientov v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.“ Manželovi vraj do jeho práce nikdy nezasahovala. „A ani on nezasahuje do mojej.“
Dovolanie nepodajú vždy
BRATISLAVA. Ročne podá Generálna prokuratúra približne 140 mimoriadnych dovolaní. Niektoré jej rozhodnutia vyvolávajú pochybnosti.
Ladislav Tichý ako prvý námestník generálneho prokurátora podal v roku 2010 dovolanie proti mestu Martin, ktoré vedie spor o zaplatenie pohľadávky s Lyžiarskym strediskom Martinské hole. Pohľadávku vlastní firma z Cypru.
Najvyšší súd mu vyhovel a vrátil prípad znovu na prešetrenie, hoci predtým mal opačný názor. Primátor Martina Andrej Hrnčiar (nezávislý) vtedy hovoril, že spravodlivosť dostala pľuvanec do tváre.
O podanie mimoriadneho dovolania žiada Generálnu prokuratúru Fond národného majetku pre spor s firmou Vansa.
Fond prehral 818-tisíc eur a hrozí mu exekúcia. Prokuratúra s podaním dovolania váha. Súd zatiaľ exekúciu zastavil, chce počkať, či prokuratúra dovolanie podá.
Prokuratúra tiež odmietla podať dovolanie v kauze Školstrav, ktorá bude stáť štát 22,4 milióna eur.
Spoločnosť mala na základe výberu ministerky Evy Slafkovskej z SNS dodávať obedy do škôl, po voľbách v roku 1998 však štát zmluvu odmietol. Firma po dvanástich rokoch spor vyhrala. O dovolanie žiadalo ministerstvo vnútra.

Beata
Balogová
