BRATISLAVA. Skúšobná prevádzka nového programu na hodnotenie policajtov, ktoré zaviedol Jaroslav Spišiak od januára, ukázala množstvo chýb. Od júla má systém pracovať v ostrom režime. Policajné prezídium tvrdí, že nepresný program na rátanie výkonnosti svojich ľudí do vtedy vymení.
Redakcia dostala pod zárukou anonymity príklad hodnotenia príslušníkov cestných dopravných hliadok na dvoch porovnateľných okresných riaditeľstvách.
Keď v jednom okrese zaevidujú mesačne deväť dopravných nehôd, systém ich vyhodnotí ako neuspokojivých. Policajti z druhého okresu, kde sa stalo 25 nehôd, sú uspokojiví. Ak by v prvom okrese zaznamenali tiež 25 nehôd, dostali by hodnotenie „viac ako uspokojiví“.
Chyby neexistujú Hodnotenie Čo zaváži – motohliadka
počet vyriešených trestných činov a priestupkov; počet zadržaných páchateľov, vypátrané osoby, veci; porušenie služobnej disciplíny; počet sťažností.
Policajné prezídium včera neodpovedalo na otázku, koľko dostalo z krajských a okresných riaditeľstiev pripomienok upozorňujúcich na podobné chyby.
Policajti vraj posielajú množstvo podnetov. „Z toho vyplýva, že chybné výsledky neexistujú. Existujú len pripomienky, podnety a návrhy, ktoré slúžia na zladenie a zefektívnenie aplikačnej praxe systému,“ napísalo prezídium.
Mnohí policajti sa sťažujú, že kritériá sa od januára viackrát menili. Neexistuje jednoznačný metodický pokyn, každý útvar teda hodnotí po svojom. Výhrady prichádzajú vždy len pod zárukou nezverejnenia zdroja pre obavy z možného postihu. Spišiak naopak tvrdí, že pripomienky víta. „Do prípravy sme sa snažili vtiahnuť všetkých policajtov.“
Program zmenia Nadriadení v skúšobnej fáze policajtov hodnotia podľa tabuliek v programe Excel. Ostrý režim má od júla bežať v profesionálnom personálnom systéme SAP. Ako to bude fungovať, zatiaľ nevedia.
„Tabuľky v programe Excel boli vytvorené ako návod a pomôcka v rámci kalibračného procesu,“ vysvetľuje policajné prezídium. Úprava systému SAP, ktorá práve prebieha, si vraj nevyžiadala mimoriadne náklady. S predĺžením skúšobnej lehoty prezídium neráta.
Pri spúšťaní systému tento krok verejne podporilo aj vedenie policajných odborov. Už o niekoľko týždňov zmenilo názor. Poukazuje najmä na to, že policajti nedostávajú informácie a ich pripomienky nikto nepočúva.
Šéf odborov Miroslav Litva teraz nechce situáciu komentovať, počká vraj, aké budú ďalšie kroky prezídia.
Negatívne nálady Od Spišiakovho systému sa má od júla odvíjať plat policajta aj kariérny postup. Podľa výkonnostných tabuliek bude vyhodnotený raz štvrťročne ako neuspokojivý, uspokojivý alebo viac ako uspokojivý. Ak bude neuspokojivý, príde o príplatok. Pri nasledujúcom hodnotení mu hrozí až preradenie na nižšiu pozíciu.
Pripomienky „podané anonymne médiám alebo niektorým politikom“, majú podľa Spišiaka navodiť negatívne nálady v Policajnom zbore.

Beata
Balogová
