BRATISLAVA. Osobné auto, ktoré k ľuďom bojujúcim o život dorazí rýchlejšie ako záchranárska sanitka, má pomáhať našim záchranárom. Nový typ tzv. stretávacej záchranky s dvojčlennou posádkou navrhuje minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
„Lekár po príchode vyšetrí pacienta, podá mu potrebné lieky a v stabilizovanom stave ho posiela do zdravotníckeho zariadenia,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Do nemocnice už pacienta odvezie sanitka rýchlej zdravotnej pomoci alebo dopravnej zdravotnej služby. Lekár tak bude voľný pre ďalší akútny prípad. Na Slovensku má vzniknúť 27 takýchto ambulancií.
Stihnú toho viac Fakty Prvá rýchla ambulancia
Posádka: lekár a vodič-záchranár. Auto: osobné. Vybavenie: ako rýchla lekárska pomoc, no bez nosidiel.
Zasahujúci lekár tak bude voľný na pomoc inému pacientovi v ohrození života.
„Zavedenie stretávacieho systému umožní zlepšenie dostupnosti pre pacienta a je predpoklad, že umožní aj skrátiť čas pri zásahoch,“ reaguje Ján Hencl, predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.
Vyriešiť sa tak môže blokovanie lekára, ktorý teraz musí ísť s menej závažným prípadom až do nemocnice, hoci si jeho prítomnosť vyžaduje iný, závažnejší prípad, ktorý sa stal v tom istom čase.
RAN ambulancia bude na presun používať „osobné motorové vozidlo s možnosťou prechodu ľahším terénom“. Výbavou bude zhodné s vozidlom Rýchlej lekárskej pomoci (RLP), nebude mať nosidlá.
Záchranky: Vítame to Na Slovensku je v súčasnosti 120 posádok RLP. Z nich by sa 27 malo pretransformovať podľa návrhu na RAN ambulacie. Rozmiestnením pokryjú celú krajinu.
Najväčšie záchranky košická Falck aj bratislavská Záchranná a dopravná zdravotnícka služba návrh vítajú. Hovorkyňa Falcku Magdaléna Magdová za jediné riziko RAN ambulancií považuje ekonomické náklady na ich personálne a materiálne zabezpečenie.

Beata
Balogová
