Koalícia nechce povedať, ako sa pri hlasovaní o šéfovi prokuratúry zachová. Poslanci zrejme vynesú lístky.
BRATISLAVA. Iveta Radičová dnes môže tráviť posledný deň vo funkcii premiérky. Stačí, aby piati poslanci koalície odovzdali v tajnej voľbe generálneho prokurátora hlas Dobroslavovi Trnkovi, ktorý po odstúpení Jozefa Čentéša ostal jediným kandidátom.
Rokovania medzi poslancami, predsedami strán a premiérkou prebiehali včera od rána až do podvečera. Všetci predstavitelia koalície tvrdili, že Trnku nepodporia. Nikto však otvorene nepovedal, či dodržanie sľubu plánujú kontrolovať. Možnosťou je vynesenie lístkov z hlasovacej miestnosti.
„Žiadne obštrukcie, žiadne vymýšľania, riadna tajná voľba,“ povedala Radičová. Nik iný z vedenia koalície obštrukciu úplne nevylúčil.
Obštrukciu riešia len medzi sebouMožnosti
Trnka neuspeje, nový generálny prokurátor sa bude voliť verejne.
Parlament zvolí Trnku, Radičová podá demisiu. Jej odchodom padá celá vláda, rekonštrukcia nie je možná.
Novú vládu môže vytvoriť aj terajšia štvorkoalícia. Nanovo musí predložiť vládny program a získať dôveru parlamentu.
Nový kabinet vytvorí Smer s niektorou z terajších koaličných strán alebo sa vypíšu predčasné voľby.
Poslanci zvolia Trnku, ale Radičová neodstúpi.
S utajenou obštrukciou počíta pri dnešnej tajnej voľbe generálneho prokurátora väčšina koalície, hoci na záznam o nej nechce hovoriť nik.
„To by som v tejto chvíli nepredbiehal. Ešte prebiehajú a aj budú prebiehať rokovania,“ odpovedal predseda KDH Ján Figeľ na otázku, či všetci jeho poslanci hodia lístky do hlasovacej urny.
„Aby sme hovorili o technike, o detailoch, považujem za neprípustné, za vylúčené,“ odvetil šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda na rovnakú otázku. „Ideme na tajnú voľbu, to je všetko,“ tvrdil predseda SaS Richard Sulík. Šéf MostaHídu Béla Bugár povedal, že sa o spôsobe voľby dohodnú v klube.
Podľa informácií SME bola veľká väčšina koalície naklonená obštrukcii už včera ráno. Jednou z mála výnimiek bola premiérka Iveta Radičová z SDKÚ. Po rokovaní klubu svojej strany hovorila o tom, že sa lístky vynášať nebudú. Na túto tému sa s ňou podvečer bavili aj šéfovia strán, výsledok neoznámili.
Ako to spravia?Viacerí poslanci aj predpokladali scenár hlasovania, ktoré sa začne dnes po piatej popoludní: okrem voľby prokurátora sa má voliť aj člen licenčnej rady. Hlasovania by sa tak mali spojiť do jedného. Každý z poslancov dostane dva lístky - zrejme rovnakej farby. Za plentou by lístok s menom Dobroslava Trnku schovali do vrecka a do hlasovacej urny by vhodili len zložený lístok s menom člena licenčnej rady.
Nikto v hlasovacej miestnosti by tak nevidel, či poslanec vhodil jeden, alebo dva lístky. Učinilo by sa tak zadosť nálezu Ústavného súdu, podľa ktorého pri tajnom hlasovaní nemá byť zrejmé, ako sa poslanec k voľbe postavil.
Lístok by si poslanci nechali, aby ho mohli ukázať kolegom, pokiaľ by parlament zvolil Trnku. Bývalý poslanec František Mikloško hovorí, že použiť jednu urnu pri viacerých voľbách bývalo v minulosti obvyklé.
- Trnka v utorok neprehrá, píše Lukáš Fila.
- Táto voľba je pokusom o nemožné, píše Marián Leško.
- Koniec večierka, komentuje Leško.
Fico by rád odvolávalSpôsob voľby sa chystá sledovať opozícia. „Premiérka povedala: žiadne obštrukcie, žiadne kontroly, žiadne nosenie, vynášanie, žiadne ukazovanie lístkov, nič. Toto je verejný prísľub hlavy exekutívy. Ak prebehne tajná voľba akýmkoľvek iným spôsobom, bude to ďalší významný dôvod na podanie návrhu na odvolanie premiérky,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.
Deň pred voľbou: Radičová chystala večierok
Predsedníčka vlády mala deň plný schôdzok. O čom boli, neprezradila.
BRATISLAVA. Žaloba na Roberta Fica a stretnutia s koaličnými poslancami, ktorí ju môžu už dnes pripraviť o moc. Tak vyzeral možno predposledný deň premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) vo funkcii.
Na stránke predsedníčky vlády včera svietil nápis: Program na celý deň – pracovné rokovania. Jej hovorca Rado Baťo nechcel spresniť, s kým sa stretla, keďže nešlo o oficiálne schôdzky. Radičová hovorila aj s lídrom SaS a parlamentu Richardom Sulíkom. O čom? To jeho hovorkyňa Tatiana Tóthová neprezradila.
Jediné vyhlásenie, ktoré z Úradu vlády vyšlo, smerovalo k lídrovi opozície. „Už toho bolo dosť,“ reagovala Radičová na piatkové slová Fica, že prinútila koaličného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša vzdať sa pred dnešnou tajnou voľbou. Na Fica chystá žalobu za „neopodstatnené útoky a nepravdy“.
Popoludní prišla do parlamentu na poslanecký klub SDKÚ. Vyzerala vyrovnane, nekomentovala kuloárne reči, že na jej miesto má SDKÚ v zálohe ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. Rovnako sa vyhla otázke, či zrušila svoj program na tento týždeň. Plánovaná cesta do Poľska, kde mala byť včera, sa totiž neuskutočnila.
„Usúdila som, že je momentálne podstatnejšie zostať v Slovenskej republike,“ odpovedala, hoci ešte minulý týždeň spomenula návštevu Poľska ako príklad, že program premiérky neruší a vo funkcii sa chystá zostať aj po 17. máji. Podvečer sa zišla s predsedami koaličných strán. Po skončení zišla do garáží vnútorným výťahom Národnej rady, pri médiách sa lídri nepristavili.
Premiérkina kancelária objednala podľa aktualne.sk na dnes po voľbe večierok pre poslancov. Vo vládnom hoteli Bôrik bude občerstvenie pre 90 hostí. „Určite to nie je rozlúčková párty,“ smial sa predseda poslaneckého klubu MostaHídu László Sólyomos.
Hovorí, že neformálne posedenie s premiérkou už mali aj predtým, keď situácia nebola taká napätá. „Asi dva či trikrát sme sa takto stretli pred schôdzou Národnej rady alebo po prvom rokovacom dni.“
Zuzana Petková
Trnka ukázal, aká je veľká moc prokurátora
Koalícia na májovej schôdzi rozhodne, ako okliešti generálneho prokurátora.
BRATISLAVA. Môže zasiahnuť do vyšetrovania akéhokoľvek prípadu, zastaviť trestné stíhanie, zrušiť obvinenie či stopnúť vznesenie obžaloby. Generálny prokurátor je jeden z najmocnejších, čo vysvetľuje aj mimoriadny záujem o jeho voľbu.
Sedemročné pôsobenie Dobroslava Trnku na čele prokuratúry je ukážkou, ako sa dajú využiť mimoriadne právomoci dané zákonom.
V prípade tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia súhlasil, aby obvineného podnikateľa Jozefa Majského prepustili z väzby. V trezore drží CD s klientmi skrachovaných nebankoviek, na ktorých mali zarobiť aj niektorí politici.
Trnka prikývol aj zrušenému trestnému stíhaniu podnikateľa Alexandra Rozina, ktorý za podozrivých okolností získal lukratívne pozemky na bratislavských Vinohradoch.
Kritika za to, čo nespravilKeď sa premiérka Iveta Radičová z SDKÚ vlani postavila proti zvoleniu Trnku, vyčítala mu neuzavreté kauzy. „Pochybnosti skôr vyvoláva nie to, čo doriešil, ale to, čo nedoriešil.“ Nevyriešená je kauza Hedvigy Malinovej. Výsledok neprinieslo vyšetrovanie financovania strán SDKÚ a Smeru.
Poslanec Smeru Mojmír Mamojka, ktorý Trnku navrhol na post šéfa prokuratúry, jeho prácu oceňuje. „Za éry pána Trnku sa vyšetrilo 850-tisíc káuz.“ Mamojkovi neprekáža, že vyšetrovanie financovania strán išlo do stratena. „Štyripäť káuz nafúknutých médiami ma nezaujíma. Je výborný manažér.“
Novelu asi upraviaMinisterka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ sa snaží právomoci generálneho prokurátora okresať. Chce zaviesť pravidlo, že nadriadený nebude môcť podriadenému prokurátorovi prikázať, aby nezačínal trestné stíhanie, nevzniesol obvinenie či nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby.
Novelu zákona o prokuratúre v najbližších dňoch preberie parlament. Proti zmenám vystupuje Rada prokurátorov, ktorá ministerku obviňuje z politizácie prokuratúry. Výhrady majú aj koaliční partneri, najmä Most-Híd.
Mária Mihaliková
Anketa
1. Ako dopadne voľba generálneho prokurátora? Bude zvolený Trnka?
2. Budete prehovárať pani premiérku, aby ostala vo funkcii, ak bude zvolený Trnka?
Eugen Jurzyca, (SDKÚ), minister školstva
1. Neviem.
2. Otázka je hypotetická.
Mikuláš Dzurinda, (SDKÚ), minister zahraničných vecí
1. Poslanci a poslankyne SDKÚ pristúpia k tajnej voľbe generálneho prokurátora s pocitom zodpovednosti za pokračovanie reforiem vlády Ivety Radičovej.
2. Po opakovanej tajnej voľbe generálneho prokurátora Iveta Radičová neodíde z postu predsedu vlády. Je to môj politický odhad.
Ľubomír Galko, (SaS), minister obrany
1. Nechám sa prekvapiť.
2. Toto musí byť slobodné rozhodnutie premiérky.
Juraj Miškov, (SaS), minister hospodárstva
1. Nevidím najmenší dôvod špekulovať. Dostali sme od našich voličov mandát na vládnutie a
presadzovanie našich programov. Ľudia nám vo voľbách vyjadrili podporu. Bolo by veľkou chybou sklamať ich a nedovládnuť do konca.
2. Neodpovedal.
Daniel Krajcer, (SaS), minister kultúry
1. Voľba generálneho prokurátora je v kompetencii poslancov Národnej rady SR. O SaS nie sú žiadne pochybnosti, ako budú poslanci hlasovať. V SaS si spoločne s kolegami želáme, aby pokračovala vláda Ivety Radičovej.
2. Neodpovedal.
József Nagy, (Most-Híd), minister životného prostredia
1. Keby som to vedel, mohol by som u vás robiť analytika.
2. Nebudem. Každý hovorí, že možno padne vláda. Pritom dôležité je, že tým padá možnosť plnenia volebných sľubov. Nemyslím si, že pozícia generálneho prokurátora má takú hodnotu. Musím však povedať, že oceňujem zásadový prístup pani premiérky.
Ján Figeľ, (KDH), minister dopravy
1. Za KDH môžem povedať, že žiaden poslanec nepodporí Dobroslava Trnku. Dúfam, že aj poslanci z iných strán si uvedomujú, čo táto voľba znamená.
2. Premiérka sa vyjadrila jasne a neočakávam zmenu tohto postoja.
Daniel Lipšic, (KDH), minister vnútra
1. Keď chceme splniť to, čo sme sľúbili voličom, nemôže byť zvolený Dobroslav Trnka.
2. Ak časť koaličných poslancov zahlasuje za opozičného kandidáta, bude to znamenať, že Slovensku nevládnu volení zástupcovia ľudu, ale rôzne finančné a organizované záujmové skupiny. Preto oceňujem principiálny postoj premiérky.
Ivan Uhliarik, (KDH), minister zdravotníctva
1. Neodpovedal.
2. Verím, že Iveta Radičová zostane vo funkcii premiérky a všetci ministri budú mať šancu dokončiť začatú prácu.

Beata
Balogová
