Vyššiu minimálnu hodinovú mzdu a skorší odchod do dôchodku je takmer nemožné splniť, tvrdí šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ).
BRATISLAVA. Zle parkujúci autobus verzus petícia sestier. Predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) včera po prebratí petície v národnej rade viac zaujímal autobus, ktorý zaparkoval v tesnej blízkosti parlamentných garáží, ako petičné hárky. Sestry pritom pred budovu národnej rady prišli pešo z Hlavnej stanice.
„Ten autobus tu zastavil vjazd do garáže,“ vytkol sestrám Sulík. Petičný výbor však namietal, že sestry neprišli autobusom, ale že do parlamentu ním prišiel zájazd „výletníkov“. Ak to boli výletníci mali v rukách transparenty, namietol šéf parlamentu.
Sulíkove slová potvrdila aj jeho hovorkyňa Tatiana Tóthová, ktorá s ním v tom čase bola v aute a videla z autobusu vystupovať ľudí s transparentami.
Prejav Sulíka bol podľa sestier arogantný
„Myslím si, že nie je možné takto ľahostajne pristupovať k požiadavkám občanov Slovenskej republiky,“ reagovala na prevzatie petície Sulíkom Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Prejav šéfa parlamentu bol podľa nej arogantný.
Petíciu so siedmimi požiadavkami, medzi ktorými bolo i zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy a skorší odchod do dôchodku, podpísalo vyše 243- tisíc obyvateľov. Jej odovzdanie do Bratislavy prišlo podporiť okolo päťsto sestier, z ktorých väčšina prišla krátko po desiatej ráno vlakom z Košíc na Hlavnú stanicu z Bratislavy. Väčšina protestujúcich bola z východného Slovenska. Všetci mali oblečené čierne tričká.
„Čierna je farba, ktorá vystihuje situáciu, v ktorej sa nachádzame,“ vysvetlila prezidentka.
Po prevzatí petície Sulíkom prijal sestry zdravotnícky výbor národnej rady. Jej predseda Viliam Novotný (SDKÚ) povedal, že za najproblematickejšie považuje presadenie vyššej minimálnej mzdy a skorší odchod do dôchodku. Šéf parlamentu sestry informoval, že petíciou sa poslanci podľa zákona budú zaoberať na júnovej schôdzi.

Beata
Balogová
