Bratislava 1. júna (TASR) - Televízia Markíza venovala novej politickej strane ANO od 22. apríla do 20. mája najviac priestoru z kvantitatívneho aj z kvalitatívneho hľadiska v porovnaní s ostatnými televíziami. Hlavná spravodajská relácia Markízy venovala ANO 6,7 percenta vysielacieho času, v porovnaní s 2,6 percentami v Slovenskej televízii (STV) a 2,2 v TV Luna. Vyplýva to z monitoringu hlavných spravodajských relácií STV, TV Markíza a TV Luna, ktorý od 22. apríla do 20. mája uskutočnilo občianske združenie MEMO 98.
ANO bola v tomto čase v TV Markíza treťou najzobrazovanejšou politickou stranou. Väčší priestor venovala iba SDĽ a SOP. Dokonca aj prezident Rudolf Schuster bol v monitorovanom období prezentovaný na viac než dvojnásobne menšom priestore. V STV bola ANO siedmou a v TV Luna až deviatou najzobrazovanejšou politickou stranou. V týchto dvoch televíziách dostal prezident väčší priestor.
Pokiaľ ide o kvalitatívnu stránku prezentácie, teda spôsob zobrazenia politických subjektov, zaznamenal prieskum v sledovanom období zvýšený výskyt negatívnych informácií o vláde, najviac v TV Markíza. Výsledky však podľa MEMO 98 naznačujú pomerne významné odchýlky práve z hľadiska informovania o strane ANO. Zo sledovaných subjektov zobrazili všetky televízie pozitívne len štyri - prezidenta Schustera (STV a Markíza), Smer (STV), SNS a predovšetkým ANO (Markíza). Avšak iba pri informovaní o strane ANO sa dá podľa MEMO 98 hovoriť o skutočnej pozitívnej prezentácii subjektu. Pri ostatných zaznamenal monitoring iba jedinú pozitívnu zmienku bez žiadnej negatívnej, s výnimkou informovania STV o Schusterovi. Prezentácia strany ANO bola z tohto pohľadu najmenej vyvážená a orientovaná na pozitívne vykreslenie - objavilo sa 11 pozitívnych zmienok bez jedinej negatívnej. V tejto súvislosti je podľa MEMO 98 nevyhnutné spomenúť, že "vo vysielaní TV Markíza sa v sledovanom období objavilo aj niekoľko príspevkov, v ktorých bola zrejmá absencia niektorých základných zásad žurnalistickej etiky, a ktoré svojím charakterom niesli znaky mediálnych efektov".
Z ostatných zistení možno podľa MEMO 98 konštatovať, že vo všetkých televíziách dominovali informácie o predstaviteľoch vlády. Každá im venovala viac ako polovicu priestoru.