BRATISLAVA. Na dnešnom rokovaní Súdnej rady SR odznela ostrá výmena názorov medzi jej predsedom Štefanom Harabinom a členkou rady Ľudmilou Babjakovou, ktorá patrí k iniciatívam kritizujúcim pomery v justícii.
Harabin skupinu obviňoval z napojenia na politikov súčasnej vládnej garnitúry. Slovná prestrelka sa spustila po tom, ako riaditeľ správy Najvyššieho súdu SR Jozef Kaffka predniesol Rade návrh záverečného účtu kapitoly NS SR za rok 2010. V ňom poukázal na minuloročné viazanie rozpočtových prostriedkov. "Je otázne, prečo sa štát správa k Najvyššiemu súdu SR a Súdnej rade iným spôsobom ako k ostatnej súdnej moci v tomto štáte - to znamená prokuratúra, prvostupňové súdy, druhostupňové súdy a ústavný súd," vyhlásil Kaffka.
Vysvetľoval, že spomínaným inštitúciám viazali len päť percent finančných prostriedkov, pričom pri mzdových prostriedkoch to bolo päť percent len pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom záujme. Najvyššiemu súdu viazali desať percent, vrátane sudcov. "Tu je flagrantný dôkaz o vulgárnom a primitívnom prístupe politickej exekutívnej moci voči Najvyššiemu súdu," vyhlásil po prednese Kaffkovej správy Harabin a začal sa pýtať, či toto podporovala iniciatíva 21. Tá bola prvým zoskupením sudcov, ktoré ho kritizovalo, neskôr sa objavila petícia Päť viet a v súčasnosti sa angažuje iniciatíva Za otvorenú justíciu.
Harabin dnes kritizoval, že keď sa znižovali platy sudcov, "skupina 21 ani len slovo nepovedala". Babjaková mu oponovala, že to nie je skupina 21 a že dávali stanoviská aj k tomuto problému. Harabin skupinu napadol, že má politické prepojenia. "Vaša iniciátorka Dr. Dubovcová robila tlačovú konferenciu s pani Žitňanskou a s pánom Dzurindom v čase, keď ešte bola sudkyňa, tak chcete mi hovoriť, že nemali ste politické prepojenie vaša skupina na týchto ľudí," vyhlásil Harabin.
Babjaková to odmietla. "My sme neformálne združenie sudcov, ktorí medzi sebou nemajú také vzťahy, aby sme my dirigovali jeden druhého, čo máme robiť. To, že Dubovcová išla do politiky, bolo jej rozhodnutie, o ktorom sme my ani nevedeli," bránila sa a ako dodala, "my totiž nefungujeme takým spôsobom, že by sme si všetko dopredu dohodli a s takým išli von - to takto nefunguje". Podľa Babjakovej majú svoje názory a tie prezentujú rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, kto je pri moci.
Babjaková tvrdí, že za svoje názory znášajú dôsledky. "Na jednej strane všetci tvrdia, že máme právo na názor, ale ak máme iný názor, tak sme za ten názor - iným spôsobom, nie priamo - trestaní, tak je to," vyhlásila. S tým zas nesúhlasil Harabin. "Kto vás potrestal na Krajskom súde v Košiciach za váš názor? Ste predsedníčka senátu, nikdy vo vzťahu k vám neboli urobené žiadne ataky ani nič, kto vás trestal," pýtal sa predseda Súdnej rady. Babjaková to uzavrela konštatovaním "nemienim tu teraz na tieto veci odpovedať, nemyslím si, že je to vhodné".
Súdna rada chce zmeniť pravidlo pre dočasné pridelenie sudcu
Súdnej rade SR sa nepozdáva nové pravidlo, ktoré vyplýva z novely zákona o sudcoch a vzťahuje sa na dočasné prideľovanie sudcov. Po novom totiž "na zabezpečenie riadneho chodu súdnictva možno sudcu s jeho súhlasom dočasne prideliť na výkon funkcie na iný súd toho istého stupňa a len na voľné miesto sudcu".
To znamená, že na danom súde musia mať voľné tabuľkové miesto sudcu a to môže byť problém. Dočasným pridelením totiž neraz riešili napríklad pokrytie agendy sudkýň, ktoré boli na materskej dovolenke, takže ich tabuľkové miesta boli fakticky obsadené, i keď nepracovali. Teraz to už nie je možné, takže napríklad dnes nemohla Súdna rada odsúhlasiť dočasné pridelenie jednej sudkyne z Okresného súdu Bardejov na Okresný súd Svidník. Tam je podľa niektorých členov Súdnej rady málo sudcov, ale dočasným pridelením ďalšieho im teraz nepomôžu.
"Tento okresný súd nie je na tom tak - a poznám tie pomery dobre - aby sme neustále využívali tých sudcov, aby robili na krajnosť, teda úplne do krajnosti ich vymačkať," konštatoval člen súdnej rady Igor Burger. Podľa ďalšej členky rady Idy Hanzelovej nemá opatrenie logiku, lebo ak voľné miesto existuje, tak naň dostanú človeka. Keď súd nemá voľné miesto a nemôže dostať niekoho ani na dočasné pridelenie, tak to je proti zmyslu dočasného pridelenia. Juraj Sopoliga upozornil, že v konkrétnom prípade, ktorý riešili, súhlasili obaja predsedovia dotknutých súdov aj daná sudkyňa. "Toto je legislatívna deštrukcia funkčnosti súdov a vôbec zmyslu inštitútu dočasného pridelenia," vyhlásil predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.
Rezort spravodlivosti argumentuje, že účelom tejto zmeny pravidiel bola potreba zabezpečiť rovnomerné obsadenie súdov na celom Slovensku na základe objektívnych kritérií. "Aby nevznikali situácie ako doteraz, keď sa objavili veľké disproporcie v obsadenosti súdov," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla a dodal, že "voľné miesta sudcov určuje minister na základe jasných pravidiel, ktoré by mali vylúčiť, aby sa stalo, že jeden súd bude personálne poddimenzovaný v porovnaní s inými súdmi".
Pripomenul, že tieto pravidlá zaviedla taktiež ministerka Lucia Žitňanská. "Aj údaje, ktoré sme nedávno na našom webe zverejnili, jasne ukázali, že rozdiely medzi niektorými súdmi sú veľké a kvôli ľuďom, ktorí sa na ne obracajú, ich jednoducho nemožno ignorovať. Cieľom ministerstva je efektívne a v rámci možností spravodlivé rozdelenie sudcovských miest medzi jednotlivé súdy," argumentoval Bubla. Ministerstvo však priebežne komunikuje s predsedami jednotlivých súdov. "Ak vznikne situácia, ktorú bude potrebné urgentne riešiť, sme otvorení diskusii a hľadaniu riešení. To predsedovia súdov vedia," dodal Bubla. Súdna rada dnes zvolila trojčlennú komisiu, ktorá ma pripraviť návrh na zmenu pravidla o dočasnom pridelení sudcu.
sita