BRATISLAVA. Kandidát na funkciu generálneho prokurátora sa bude v Národnej rade SR voliť verejne a nie tajne, ako tomu bolo doteraz. Koaliční poslanci prelomili veto prezidenta Ivana Gašparoviča a 79 hlasmi opätovne schválili novelu zákona o rokovacom poriadku.
Gašparovič okrem iného upozorňoval, že nie je vhodné a demokratické meniť spôsob hlasovania účelovo personálne viazaný, navyše v čase krátko pred voľbou s tajným hlasovaním, počas nej alebo krátko po tom, kedy sa táto voľba mala uskutočniť.
"Preto naďalej zotrvávam na svojom názore zachovať voľbu tajným hlasovaním, a to v rozsahu, ako je upravená v platnom a účinnom zákone Národnej rady SR," odôvodnil vrátenie novely.
Prezident tiež zdôraznil, že úloha a zmysel voľby tajným hlasovaním spočíva v ochrane nezávislosti voleného funkcionára alebo voleného kandidáta na funkciu, a to najmä pred politickým vplyvom či tlakom najmä toho, kto ho volil. Rovnako podľa hlavy štátu chráni aj toho, kto volí, teda v danom prípade poslanca NR SR, a to najmä po zániku jeho mandátu.
Na základe schválenej novely bude okrem voľby kandidáta na šéfa prokurátorov verejným aj hlasovanie o uchádzačoch o posty sudcov Ústavného súdu SR či o predsedovi a podpredsedoch Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Z legislatívnej úpravy zároveň vyplýva, že parlament bude naďalej hlasovať tajne v personálnych otázkach, ktoré sú obsiahnuté v Ústave SR. Ide o voľby a odvolávania predsedu a podpredsedov parlamentu a voľby šéfov výborov.
Okrem toho novela zavádza fakultatívnu možnosť, aby sa NR SR uzniesla na tajnej voľbe aj v iných prípadoch, kde by inak rozhodovala verejne. Návrh na tajné hlasovanie môže predložiť minimálne 15 poslancov.
S novelou rokovacieho poriadku nesúhlasí opozícia, ktorá už skôr prezidenta vyzvala, aby právnu normu nepodpísal. Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že vládna koalícia schválením novely zlomila slovenskej demokracii krk.
Urobila tak podľa neho preto, lebo potrebuje vydierať vlastných poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a spolitizovať celú inštitúciu. SNS právnu normu označila za protiústavnú.
Smer ešte pred hlasovaním avizoval, že ak koalícia prelomí prezidentovo veto, sociálni demokrati napadnú novelu rokovacieho poriadku na Ústavnom súde SR.