BRATISLAVA. To, že poslanci v tajnej voľbe za generálneho prokurátora nezvolili jediného kandidáta Dobroslava Trnku, je prehrou predsedu strany Smer Roberta Fica a politickým víťazstvom premiérky Ivety Radičovej.
Myslí si to politológ Grigorij Mesežnikov. Koaliční poslanci si podľa neho zvážili následky, ktoré by museli znášať, keby Trnka uspel a preto zahlasovali tak, ako zahlasovali.
"Je to prehra Roberta Fica a všetkých tých, ktorí počítali s tým, že vláda padne a už mali pripravené vlastné scenáre. Je to prehra aj pre prezidenta Gašparoviča, ktorý počítal s tým, že vláda padne a preto vrátil novelu zákona o rokovacom poriadku," povedal pre agentúru SITA Mesežnikov.
Politológ si myslí, že výsledok voľby môže byť vzpruhou pre vládnu koalíciu a ak by sa jej lídri dohodli na podpore spoločného kandidáta, mohli by ho zvoliť v najbližšom období.
Smer sa podľa politológa Michala Horského po opätovnom nezvolení Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora svojho kandidáta pravdepodobne vzdá. "Opozícia sa snáď ešte pokúsi o politickú dohodu s vládnou koalíciou," myslí si Horský.
Za nepravdepodobný označil úspech Trnku v ďalších voľbách aj politológ Juraj Marušiak. "Koalícia naozaj nemá záujem v súčasnosti na svojom rozpade, respektíve nemá záujem na takom odchode premiérky, z ktorého by Iveta Radičová vyšla víťazne," zhodnotil tajné hlasovanie.
Politológ László Öllös poukázal na to, že Trnka nedostal ani hlasy celej opozície. Tá má v parlamente spolu 71 poslancov. "Čo sa však týka koalície, s veľkou pravdepodobnosťou pochopili, že pád vlády by znamenal veľmi zložité koaličné rokovania s neistým výsledkom," povedal.
Podľa neho by demisia premiérky znamenala, že by v Národnej rade SR muselo po novom rokovať až sedem koaličných skupín. Okrem strán vládnej koalície, OKS a poslancov okolo Igora Matoviča by podľa neho mohla vzniknúť aj skupina okolo Ivety Radičovej.
"A tieto rokovania by boli veľmi komplikované a nová 'rada' by vznikala veľmi ťažko," povedal.