Klub detskej nádeje sa stará o dlhodobo hospitalizované deti v Detskom kardiocentre Národného ustavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Mladí dobrovoľníci z radov medikov pomáhajú deťom zažiť aspoň sčasti detstvo, aké majú ich zdraví rovesníci.
Predstavujeme vám tretí z finálových projektov ceny MOST 2010 - Najlepší mládežnícky projekt. Kardioprojekt Radosť v srdci pomáha deťom so zdravotným postihnutím uľahčiť pobyt v nemocnici a snaží sa zapojiť ich do aktivít, ktoré sú normálnou súčasťou života zdravých detí.
Vyhlasovateľ súťaže - Rada mládeže Slovenska - nomináciou ocenila aj vplyv, ktorý projekt má nielen na deti, ale aj dobrovoľníkov pracujúcich s nimi. Mladí ľudia, predovšetkým medici, sa naučia ako s pacientom komunikovať, čo je pre budúcich lekárov veľkým prínosom.
Svoj hlas môžete dať prostredníctvom online ankety. Rozhodnete tak o víťazovi ceny MOST 2010 v kategórii Najlepší mládežnícky projekt.
Viac informácií o Cene čitateľov denníka SME nájdete po kliknutí sem.
Ako vyzerá Kardioprojekt v praxi
Deti s ochoreniami srdca často nemôžu tráviť voľný čas rovnako ako ich zdraví rovesníci a tiež nie je vždy možné liečiť ich tak, aby mohli byť každý deň doma s rodičmi. V nemocnici zvyčajne strávia veľmi dlhý čas.
Dobrovoľníci Klubu detskej nádeje, zväčša vysokoškolskí študenti alebo mladí pracujúci ľudia, sa snažia týmto deťom prinášať radosť do života a robia im pri ich dlhých pobytoch v nemocnici spoločnosť. Pravidelne ich navštevujú najmä v čase, keď rodičia musia byť v práci, hrajú sa s nimi a rozprávajú sa o ich starostiach a obavách z liečby.
Tábor v prírode pre deti s ochorením srdca
Okrem toho zorganizoval vlani Klub detskej nádeje pre 40 chorých detí aj letný tábor v Liptovskej Osade. Takto dostali tieto deti za pomoci 15 dobrovoľníkov z Klubu detskej nádeje a jedného lekára možnosť prvýkrát sa zúčastniť niečoho, čo je pre zdravé deti úplne prirodzené – tábora v prírode, kde získali nové zručnosti, nových priateľov a posilnili si sebavedomie. Cieľom je rozvíjať u chorých detí také schopnosti, ktoré im pomôžu lepšie sa integrovať v bežnom živote.
Ďalšími aktivitami projektu bola septembrová jesenná víkendová akcia, kde sa deti mohli znovu stretnúť a oživiť si táborové priateľstvá. K tomu, aby nové kamarátstva vytrvali prispeli aj rôzne jednodňové akcie, medzi nimi výlet vlakom do Čierneho Balogu, stretnutie s deťmi v Prešove či na vianočných trhoch v Bratislave.
K predvianočnej atmosfére v Detskom kardiocentre prispel Klub detskej nádeje aj akciami „Mikuláš v nemocnici“ a „Vianoce v nemocnici“, na ktorých dobrovoľníci deti obdarili rôznymi darčekmi.
Projekt môže existovať vďaka dvom percentám z daní poskytnutých OZ Klub Detskej Nádeje, príspevku z grantového programu Nadácie pre deti Slovenska – Hodina deťom a príspevku z grantového programu Nadácie Orange Prekročme bariéry.
Klub detskej nádeje
Klub Detskej Nádeje (KDN) je občianske združenie spájajúce všetkých, ktorí chcú prispieť k skvalitneniu, spríjemneniu a uľahčeniu života dlhodobo hospitalizovaných alebo znevýhodnených detí. Na začiatku bol nápad a odhodlanie vtedajšej študentky medicíny- Mišky Príhodovej.KDN začalo svoju činnosť pri Bratislavskom spolku medikov pod záštitou Lekárskej Fakulty UK Bratislava začiatkom apríla 1998. Od februára 2001 je registrované ako samostatné občianske združenie.
Členmi KDN sú najmä mladí ľudia, vysokoškolskí študenti, ktorí majú k deťom najbližšie. Hlavnou aktivitou sú pravidelné návštevy detských pacientov na oddeleniach DFNsP Kramáre. Večer, po návštevných hodinách prichádzajú ponúknuť svoje kamarátstvo, rovnocenné partnerstvo pri hre, či rozhovore. Autor clanku
Viac informácií nájdete na www.kdn.sk
Hlas svojmu favoritovi môžete dať kliknutím na názov konkrétneho projektu v ankete: