Pri hlasovaní o Dobroslavovi Trnkovi odovzdali všetci poslanci hlasovacie lístky. Smer aj tak vidí manipuláciu.
Fakty Ako hlasovali
hlasovalo všetkých 150 poslancov, Jozef Čentéš v piatok z voľby odstúpil, Dobroslava Trnku podporilo 70 poslancov, proti nemu hlasovalo 17 poslancov, hlasovania sa zdržalo 29 poslancov, neplatných bolo 34 hlasov, koalícia má aj s nezávislými poslancami 79 hlasov, opozícia má 71 hlasov.
BRATISLAVA. Iveta Radičová z SDKÚ zostáva vo funkcii premiérky. Poslanci v tajnej voľbe nezvolili jediného kandidáta Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora. Keby sa tak stalo, podala by Radičová demisiu.
„Hlasovanie je dobrou správou pre Slovensko,“ napísal úrad vlády v tlačovej správe. Premiérka nebola počas voľby v parlamente.
V koalícii panovali pred voľbou obavy, v decembri hlasovali viacerí jej poslanci za Trnku. Napriek tomu jej lídri tvrdia, že hlasovanie bolo tajné a bez vzájomnej kontroly. Lístky odovzdalo všetkých 150 poslancov.
Opozičný Smer aj tak hovorí o manipulácii. „Poslanci koalície losovali, ktorý spôsob označenia lístka urobia, aby sa vedeli od seba odlíšiť,“ povedal šéf strany Robert Fico.
Hoci voľba generálneho prokurátora dopadla podľa predstáv premiérky a parlament tiež schválil verejné hlasovanie, do výberu môže opäť zasiahnuť Ústavný súd.
Po prípadnej sťažnosti Dobroslava Trnku by predbežným opatrením mohol odložiť verejnú voľbu. Ladislav Tichý a Dobroslav Trnka by tak mohli viesť prokuratúru aj celé ďalšie mesiace.
Súd by tiež mohol prikázať ďalšie opakovanie hlasovania. Opozícia tvrdí, že voľba nebola tajná a bola organizovaná, čo boli námietky, pre ktoré ju už súd nechal zopakovať.
Žrebovali a škrtali? „Jednotlivé kluby a poslanci žrebovali, ktorý spôsob označenia lístka urobia, aby sa vedeli od seba odlíšiť. Veľká časť lístkov bola preškrtnutá diagonálne, časť horizontálne, dokonca sú tam lístky, kde je spoločne zakrúžkovaná možnosť proti aj zdržal sa,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.
Predpokladá, že opozičný kandidát Dobroslav Trnka sa na Ústavný súd obráti. Smer to urobiť nemôže, v minulosti im súd povedal, že pri voľbe nie sú dotknutou stranou. Trnka zatiaľ nepovedal, ako bude postupovať.
Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík tvrdil, že nevie o žiadnych horizontálnych čiarach. „Volebná komisia pozostáva z 15 poslancov vrátane zástupcov opozície. Voľby nenamietali a nezistili žiadne pochybenia.“
Čísla nesedia Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár hovorí, že o žiadnu dohodu nešlo. „Na blbosti pána Fica reagovať nebudem. Ukážte mi, aké fixle sa takto dajú urobiť. Máte 17 poslancov, ktorí boli proti - to je asi krížom cez vládnu koalíciu. Sedemnásť poslancov nie je v žiadnom koaličnom klube. Bolo 29 poslancov, ktorí sa zdržali - ktorý klub alebo dva majú taký počet poslancov? Kontrola nebola.“
Organizované hlasovanie sa z počtov tých, ktorí sa zdržali, boli proti alebo zneplatnili lístok nedá vyčítať. Koaličné kluby majú odlišné počty poslancov.
Tým argumentuje aj KDH. „Čísla hovoria o tom, že voľby boli tajné, že väčšina odmieta nateraz jediného kandidáta,“ povedal predseda Ján Figeľ.
Šéf klubu SDKÚ Jozef Mikuš tiež tvrdí, že koalícia neporušila tajnosť voľby. „Bolo urobené zadosť nálezu Ústavného súdu.“ Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vysvetľoval, že s ním nikto nehovoril o tom, ako má hlasovať. O značkách vraj nevie.
Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský povedal, že vyplnené lístky novinárom na kontrolu neukážu. Narušilo by to podľa neho tajnosť voľby. Poslanci si na rozdiel od decembra lístky nefotili.
Nepresvedčil ani opozíciu Trnka v utorok dostal len 70 hlasov – o jeden menej, ako má opozícia. Anna Belousovová, ktorá opustila SNS, ani jej spojenec Rudolf Pučík nechceli komentovať, ako hlasovali.
Verejná voľba by sa na program parlamentu mohla dostať už v júni.
Bugár: Nie je to víťazstvo
O voľbe prokurátora hovorí šéf Mostu-Hídu BÉLA BUGÁR.
Je úspech, keď sa koalícii po mesiacoch snaženia podarí nezvoliť Trnku?
„Úspechom by bolo, keby sme zvolili pána Čentéša. Keby zostal, bol by zvolený. Úspech je to, že si poslanci koalície uvedomili, o čo v tejto voľbe ide a ani jeden nehlasoval za opozičného kandidáta.“
Je tu stále šesť ľudí, ktorí hlasovali za Trnku. Nespravia niečo podobné znova?
„V decembri som povedal, že tak mohli hlasovať tí, ktorí čakali pád premiérky, príde niekto ďalší z SDKÚ a ideme ďalej. Teraz to bolo iné. Taká istá vláda už by nevznikla.“
Bude pán Čentéš opäť kandidátom koalície?
„Neviem.“
Ste zase na začiatku?
„Nehnevajte sa, ide ma šľak trafiť, keď len teraz, pred desiatimi minútami oznámili výsledok a vy už sa pýtate na to, čo môže byť o týždeň či dva.“
Miroslav Kern
Figeľ: Čentéš? Ešte uvidíme
Predseda KDH JÁN FIGEĽ zatiaľ nevie, či jeho strana podporí Jozefa Čentéša.
Váš poslanec Pavol Abrhan povedal, že nebude hlasovať za Jozefa Čentéša. Je to len jeho názor?
„V tejto chvíli áno. Zároveň sa otvára dôležitá téma zmeny zákona a realizácie verejnej voľby prostredníctvom upraveného rokovacieho poriadku a hľadania vhodného kandidáta.“
Má pán Čentéš dôveru KDH?
„Budeme o tom rokovať v KDH aj v koalícii.“
Ešte pred pár dňami dôveru mal. Zmenilo sa niečo?
„Dôležité bolo dosiahnuť nové východisko, ktorým je naplnenie tajnej voľby a nezvolenie Dobroslava Trnku.“
Viete vylúčiť, že niekto v najbližších mesiacoch či týždňoch bude hlasovať za pád koalície?
„Na Slovensku sa hovorí, že z núdze môže byť aj cnosť. Ak táto situácia bude využitá ako dobrá lekcia pre všetkých a pomôže to stransparentniť výsledky pre väčšiu zákonnosť a vymožiteľnosť práva, bude to dobre.“
Budete žiť v menšej neistote?
„Áno, pretože sa potvrdilo, že si väčšina neželá návrat do minulosti ani pád vlády.“
Miroslav Kern

Beata
Balogová
